Meningokok ohrozuje najmä malé deti a mládež na internátoch. Môže aj usmrtiť.

Vysoká horúčka, bolesti hlavy, zimnica či vracanie nemusia ukazovať iba na bežne liečiteľné choroby. Lekári upozorňujú, že tieto stavy môže spôsobiť meningokok, ktorý dokáže neliečeného pacienta usmrtiť do dvoch dní.

Na riziko meningitídy upozornia aj krvavé škvrny po tele pacienta.

Meningokok je baktéria šíriaca sa kašľom, bozkávaním či iným úzkym kontaktom. V tele vyvoláva hnisavé zápaly mozgových blán a otravu krvi. Pre ešte nedostatočnú a vyčerpanú imunitu ohrozuje najmä deti do piatich rokov alebo dospievajúcu mládež. Pozor by si mali dať aj ľudia žijúci v komunitách (internáty, kasárne) a cestovatelia.

„Netreba robiť paniku, pri podozrení na ochorenie treba rýchlo konať,” povedal prednosta detskej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici Karol Králinský. Liečba musí byť podľa neho nasadená okamžite na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože môže dôjsť k zástave srdca alebo bezvedomiu. Králinský poukázal na to, že pacienti, ktorí prežili toto ochorenie, môžu byť poznačení trvalými následkami ako epilepsia, porucha sluchu a kognitívnych funkcií. Na ochorenie by sa mali dať vyšetriť aj osoby, ktoré sa pohybovali v blízkosti nakazeného.

Meningitíde sa dá zabrániť očkovaním už v ranom veku, ktoré nie je povinné a pacient či rodič ho hradí sám. Podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv je na Slovensku proti meningokokom zaregistrovaných päť vakcín. Výskyt choroby u nás je podľa štatistík relatívne nízky, v roku 2013 bolo zaznamenaných 25 prípadov. Pôvodcovia meningitíd sa nachádzajú najmä v dýchacích cestách. Tieto baktérie prežívajú u ľudí aj niekoľko mesiacov bez toho, aby spôsobili ochorenia.


Čítajte viac:

Čo je meningitída

Ako sa očkovať proti meningokokovým ochoreniam