Napriek tomu, že hemoroidy nie sú ochorením typickým pre detský vek, možno sa s nimi stretnúť. Úlohou rodiča je sledovať zdravotný stav svojho dieťaťa a pri podozrení na každú závažnejšiu zmenu adekvátne reagovať a vyhľadať lekársku pomoc.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Medzi typické symptómy hemoroidov patrí krvácanie bledočervenej farby z análneho otvoru, svrbenie, bolesť a celkový diskomfort dieťaťa. Deti trpiace týmito ťažkosťami by mali byť čo najskôr vyšetrené, adekvátne liečené a dôkladne sledované, aby sa predišlo zhoršeniu stavu, alebo vzniku infekcie. Keďže sa hemoroidy u detí objavujú veľmi zriedkavo, musí sa vylúčiť iné, závažnejšie ochorenie. V prípade svrbenia okolo análneho otvoru treba brať do úvahy potenciálne parazitárne ochorenie (napr. enterobióza- mrľa detská).
Čo sú hemoroidy a ako vznikajú?
Hemoroidy sú vakovité rozšírenia žíl hemoroidálneho cievneho pletenca, nachádzajúceho sa vo vnútri análneho kanála. Na základe ich lokalizácie vo vzťahu k anatomickej hranici nazývanej linia dentata, ktorá je dôležitá pre klasifikáciu hemoroidov, sa delia na vonkajšie (pod úrovňou línie) a vnútorné (nad úrovnou linie). Vnútorné hemoroidy zvyčajne nebolia, pokiaľ nedôjde k ich prolapsu (vyklenutiu). Je to spôsobené tým, že sa nachádzajú v oblasti análneho kanála so slabou senzitívnou inerváciou, zodpovednou za pociťovanie bolesti.
Pri vzniku hemoroidov u detí hrajú kľúčovú úlohu dlhotrvajúce zápchy, hnačky a obezita. Zápcha môže byť následkom nedostatočného zavodnenia organizmu (dehydratácie). Tá je u detí obzvlášť nebezpečná, nakoľko detský organizmus nedisponuje takými tekutinovými rezervami, ako organizmus dospelý. U detí často vedie k vzniku zápchy konzumácia stravy s nízkym podielom prírodnej vlákniny, zanedbaný pitný režim a nedostatočná pohybová aktivita.
Obstipácia (zápcha) sa prejavuje prítomnosťou tvrdej, suchej stolice v dlhších časových intervaloch. Môže sa pridružiť aj nevoľnosť, zvracanie a odmietanie dieťaťa sa vyprázdniť pre strach z bolesti. Príčinou obstipácie môžu byť aj organické choroby zažívacieho traktu, niektoré nervové a metabolické choroby. Zápcha môže vzniknúť aj na psychogénnom podklade.
Prečítajte si viac o Obezite u detí, a tiež o tom, čo spôsobuje
Druhou najčastejšou príčinou vzniku hemoroidov u detí je hnačka. Hnačka je definovaná ako časté vyprázdňovanie riedkej a vodnatej stolice následkom rýchleho pohybu tráveniny tráviacim traktom. Kvôli rýchlej pasáži črevom je znemožnené normálne vstrebanie vody a elektrolytov z čreva. Voda je vo zvýšenej miere vylučovaná stolicou, telo stráca tekutiny. Preto je hnačka vo veľa prípadoch striedaná opätovne zápchou.
Najzávažnejšou príčinou vzniku hemoroidov je centrálna portálna hypertenzia. Ide o stav, pri ktorom je pečeň natoľko postihnutá chorobným procesom, že do nej nemôže pritekať krv z vrátnicovej žily (vena porate), nesúcej živiny z tráviaceho systému. Pre zachovanie kontinuity prúdenia krvi sa vytvára v tele kolaterálny (náhradný) okruh, napr. aj v mieste análneho kanála so vznikom hemoroidových uzlov.
Liečba hemoroidov

Terapia sa začína už v domácom prostredí diétnymi a režimovými opatreniami. Je dôležité dbať o správny pitný režim, zvýšenie prísunu celozrnných výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré sú bohaté na vlákninu. V prípade, že ide o dieťa v dojčenskom veku treba pamätať na to, že umelé mlieka s vyšším obsahom železa a sójové mlieka môžu viesť ku zápche. Preto je na mieste po dohode s pediatrom prehodnotiť výber umelého mlieka.
Liečba zápchy u detí s použitím preháňadiel (laxatív) je veľmi nebezpečná a patrí výhradne do rúk lekára. Hrozí náhla strata tekutín a následná dehydratácia organizmu. Medzi režimové opatrenia patrí pravidelný denný pohyb na čerstvom vzduchu a minimalizovanie dlhotrvajúcich sedavých činností.
Obezita hrá taktiež významnú úlohu pri vývine hemoroidov. Je teda v kompetencii rodičov, aký životný štýl ponúknu svojmu dieťaťu a akým stravovacím návykom ho naučia. Deti veľmi radi opakujú všetko po nás dospelých. Preto im treba ísť príkladom aj v racionálnom stravovaní.
Prečítajte si 3 účinné spôsoby ako vyliečiť hemoroidy
Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o dieťa s hemoroidmi je zvýšená hygiena. Po vyprázdnení stolice je vhodné dieťaťu umyť okolie análneho otvoru jemným detským mydlom. Klasický toaletný papier možno nahradiť hypoalergénnym vlhčeným, bez obsahu parfému a alkoholu. Vlhkosť papiera a antialergické jemné zloženie eliminujú dráždenie kože a jej následné svrbenie.
Je nutné sledovať dieťa a zabrániť rozškriabaniu kože v oblasti análneho otvoru. Hrozia totiž komplikácie, ako napr. prasknutie hemoroidového uzla a jeho krvácanie, ktoré je spojené s vysokou pravdepodobnosťou zanesenia infekcie a vzniku bolestivého zápalu análneho kanála. Ako veľmi účinné sa osvedčili sedacie kúpele v teplej vode po dobu dvadsať minút trikrát denne, ktoré prinášajú okamžitú úľavu.
Do vody možno pridať pár kvapiek mandľového oleja. Na zmiernenie akútnej bolesti je indikovaná medikamentózna analgetická liečba, v zásade pod dohľadom ošetrujúceho pediatra. V prípade závažnejšieho stupňa hemoroidov, kedy konzervatívna liečba nie je postačujúca, treba pristúpiť k chirurgickému riešeniu. Podľa zdravotného stavu detského pacienta, typu a štádia hemoroidov vyberie chirurg najvhodnejší chirurgický zákrok. Do úvahy prichádzajú semiinvazívne výkony (ambulantné), alebo výkony vyžadujúce krátkodobú hospitalizáciu.