Štatistické údaje hovoria, že až 50% populácie nad 30 rokov má hemoroidy v rôznom klinickom štádiu od asymptomatických (bezpríznakových) až po pokročilé formy. Ako vznikajú, liečia sa a ako im možno predchádzať?
Nepríjemné ochorenie tetánia postihuje v súčasnosti najmä mladých ľudí od dvadsať do tridsať rokov. Charakteristická pre túto chorobu je prítomnosť typických záchvatov, ktoré začínajú tŕpnutím a pocitom elektrizácie.
Parkinsonova choroba je pomerne častým neurologickým ochorením. Vo vekovej kategórii nad 60 rokov sa vyskytuje u 1 % obyvateľov. Aké sú hlavné príznaky a štádiá tejto choroby? Čo všetko sa u človeka mení?
Parkinsonova choroba dostala svoj názov po anglickom lekárovi Jamesovi Parkinsonovi v 19. storočí. Ide o neurodegeneratívne ochorenie prejavujúce sa hlavne trasením rúk. Charakterizujú ho viaceré štádiá.
Hemoroidy sú abnormálne rozšírenia ciev žilového pletenca v oblasti análneho kanála (lat. plexus haemorrhoidalis). Môžu mať veľkosť hrášku, alebo dokonca až hrozna. Najčastejšie sa prejavujú svrbením a bolesťou, niekedy môžu pri vyprázdňovaní stolice spôsobovať krvácanie jasnočervenej farby.
Parkinsonova choroba je neurodegeneratívnym ochorením, ktorého výskyt neustále rastie - predovšetkým u ľudí nad 60 rokov. Aj keď ide o nevyliečiteľnú chorobu, liečba formou terapie môže pacientovi výrazne pomôcť.
Pankreas (podžalúdková žľaza) je druhým najväčším žľazovým orgánom tráviacej sústavy človeka. Tvar pankreasu pripomína ležaté písmeno J a jeho hmotnosť sa pohybuje od 60g do 90g. Je uložený v zadnej časti brušnej dutiny a siaha od dvanástnika až k slezine. Skladá sa z dvoch výrazne odlišných typov buniek, ktoré predurčujú i jeho funkciu.
Ochorenie hemoroidov, ľudovo nazývané i zlatá žila, sa vyskytuje u viac ako polovice tehotných žien. Je preto potrebné, aby každá žena poznala príčiny jej vzniku, jej štádia a možnosti liečby.
Napriek tomu, že hemoroidy nie sú ochorením typickým pre detský vek, možno sa s nimi stretnúť. Úlohou rodiča je sledovať zdravotný stav svojho dieťaťa a pri podozrení na každú závažnejšiu zmenu adekvátne reagovať a vyhľadať lekársku pomoc.
Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, predovšetkým staršieho veku. Vo svojom pozvoľnom nástupe je zo začiatku takmer nespozorovateľnou chorobou. Postupne však neúprosne redukuje motorické (pohybové) i kognitívne (poznávacie) schopnosti pacienta a obmedzuje jeho pracovné a sociálne aktivity.
Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje špeciálne oblasti nervového systému, ktoré sa podieľajú na riadení pohybu. Najviditeľnejším príznakom ochorenia je tras, ktorý sa vyskytuje asi u troch štvrtín pacientov.
Viete o tom, že hemoroidy nie sú ani zďaleka takým zriedkavým ochorením a vedia potrápiť rôzne vekové skupiny? Napriek tomu sú v našich zemepisných šírkach nedostatočne diskutovanou a delikátnou témou.