Pripravte si zdravú Veľkú noc

Veľkonočné sviatky sú symbolom hodovania, zábavy a oddychu. Aby ste si ich vychutnali naplno, musíte myslieť predovšetkým na svoje zdravie. Stačí pár obmien v jedálničku a žalúdočná kríza je zažehnaná.

Vo väčšine domácností nájdeme počas sviatkov jari na stole typickú údenú šunku, plnené vajíčka, klobásky, koláče, studené misy a samozrejme, alkohol. Všetky údené potraviny obsahujú množstvo soli, živočíšnych nasýtených tukov, dusičňanov a zdraviu nie veľmi prospešných látok. O to horšie to na nás pôsobí, keď na takúto stravu nie je telo po pôstnom období vôbec pripravené. Odborníci radia: dôležité je aj množstvo!

Nespravte šok svojmu organizmu

Ako odporúča Úrad verejného zdravotníctva:Ak sa počas pôstu jedli najmä zemiaky, kapusta, či zelenina, tak sa očistil tráviaci trakt a telo sa pripravilo na hodovanie. Neznamená to však, že treba zjesť všetko, čo je na stole a v rekordne krátkom čase. Môže to skončiť nevoľnosťou, zvracaním, aj hnačkou. Tieto ťažšie potraviny, typické pre sviatočné obdobie, by sa mali konzumovať len symbolicky, a hlavne v malom množstve.

Ľudia s ochoreniami žalúdka, žlčníka a s celkovými tráviacimi problémamiby ich nemali jesť vôbec. Mnohokrát zjedenie týchto dobrôt je začiatkom ich cesty na chirurgickú ambulanciu a hospitalizáciu v nemocnici počas sviatkov. Takéto prípady sú čoraz častejšie, preto by sme sa mali vyhnúť konzumácii potravín, ktoré nám škodia. Náš žalúdok sviatky nepozná, a preto nám bude zle aj tak. Predstava trávenia voľna v nemocnici nám určite na pozitívnej nálade nepridá.

V hlavnej úlohe vajíčko

Čo keby sme tento rok skúsili obmeniť svoj klasický sviatočný stôl o zdravšie varianty potravín? Niektoré typické Veľkonočné pokrmy sa dajú pripraviť aj na zdravší spôsob. Ideálny príklad je vajíčko. Jeho všestranné využitie a rôzne spôsoby prípravy z neho robia kráľa Veľkej noci. Okrem toho, že maľované vajíčka sú jej symbolom, sú nesmierne chutné a bohaté na živiny. Skúste si tento rok pripraviť plnené vajcia so zdravšími prísadami.

Vajíčko symbolizuje pre kresťanov príchod jari a života. Obsahuje síce väčšie množstvo cholesterolu, ale tiež sa v ňom nachádzajú aj dobre stráviteľné bielkoviny, tuky s vysokým obsahom nenasýtených kyselín, množstvo minerálov, vitamínov a stopových prvkov. To všetko je pre náš organizmus veľmi dôležité. Proti striedmej konzumácii vajíčok počas Veľkej noci nemožno namietať. Platí tu to čo pri ostatných prospešných potravinách: všetkého veľa škodí. Veľmi výhodné je vajíčko konzumovať spolu so zeleninou a ovocím, napríklad s červenou cviklou. Zelenina a ovocie totiž pomôžu nášmu organizmu spracovať cholesterol obsiahnutý vo vajíčku, a tak je jednoduchšie stráviteľné.


Prečítajte si tiež:

Viete aké vitamíny dostanete z jedného vajíčka?

Bez mäsa to nejde

Ak patríte k milovníkom mäsa a výrobkov z neho, nemusíte sa ich vôbec vzdať. Vhodné je vyberať si kvalitné netučné druhy vyrobené z čistej svaloviny, prípadne viditeľný tuk odstrániť. Mali by ste dať prednosť skôr bielemu mäsu pred tmavým a úprave "na prírodno“ pred vyprážaním a grilovaním. Ideálne chute vyčaríte napríklad upečením s vašimi obľúbenými surovinami, najlepšie so zeleninou v trúbe. Dochucovadlá používajte s mierou - zdravšie a chutnejšie je využiť čerstvé bylinky, kravské maslo, jogurt či sterilizovanú šťavu z paradajok namiesto majonézy, tatárskej omáčky alebo kečupu. Ak si chcete dopriať väčšiu porciu mäsa, namiesto typickej prílohy si k nemu pripravte veľa zeleniny. Nemusí to byť studený šalát, pokojne si urobte teplé varianty so šošovicou alebo cícerom. Okrem toho, že vás zasýti, nebude vám ťažko.

Ako podporiť dobré trávenie?

V jedálnom lístku by vám nemalo chýbať dostatočné množstvo vlákniny, ktorá napomáha vyprázdňovaniu (obsahuje ju celozrnné pečivo i špeciálne prípravky). Okrem toho, že vďaka nej sa vám zlepší trávenie, budete mať viac času vychutnať si oddych bez nepríjemných tráviacich problémov. Nutný je aj dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, ktorý si môžete dopriať v podobe ovocnej alebo zeleninovej misy. Okrem toho, že uľahodíte oku, určite sa vám vaše bruško poďakuje. K dobrému tráveniu prispieva aj dodržiavanie správneho pitného režimu. Preto prijímajte viac tekutín, najmä vody, minerálok a bylinných čajov a vyhýbajte sa sýteným nápojom, ktoré obsahujú zbytočne veľa cukru. Sladené nápoje náš organizmus vníma ako potravinu, nie ako súčasť pitného režimu, preto zostanete po nich viac smädní.

Ako si dopriať sladké bez výčitiek?

Dôležité je kontrolovať si príjem sacharidov a tukov a dávať si pozor na krémové zákusky s margarínom. Namiesto toho uprednostnite tvaroh, ovocie a čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Nič sa nestane, ak si doprajete sladké v malom množstve, no dôležité je neprehnať to. Ideálne by bolo pripraviť také koláčiky, ktoré si nebudete musieť odopierať. Skúste preto tento rok urobiť tieto Zdravé maškrty, ktorým nikto z rodiny neodolá.

Veľkonočné sviatky sú symbolom hodovania, zábavy a oddychu. Aby ste si ich vychutnali naplno, musíte myslieť predovšetkým na svoje zdravie. Stačí pár obmien v jedálničku a žalúdočná kríza je zažehnaná.


Pozrite si tiež:

Takto vyzerá veľkonočný stôl na západnom, strednom a východnom Slovensku

slnieckovo

Mate nadherny znak SR kterí prošel vyvojem ze 12-13 stor. jak šli panovníci-Posvatný
Znak chrani krajimu, hojnosť, šťastie, je nutno se mu pokloniti a ctititi., pak bude vše krasné i dobre.Ve všech povestech tak nutno bytlo-.
Není nutno kopirovati jine inotaje.
Přejeme Vam Krasne velikonoce,

krajinkavo

slovania su nadherný narod, pohostinny-velka noc ide.....
hodovanie by malo byt, striedme, vonku je krasne teplo tesme sa.
možm ist na turistiku, čitať krasne knihy, pestovať kvetinky,
a mat sa vertci radi, odpustit si a vychadzať v ustrety.

krajinkavo

slovania su nadherný narod, pohostinny-velka noc ide.....
hodovanie by malo byt, striedme, vonku je krasne teplo tesme sa.
možm ist na turistiku, čitať krasne knihy, pestovať kvetinky,
a mat sa vertci radi, odpustit si a vychadzať v ustrety.