Pripravte si zdravú Veľkú noc

Veľkonočné sviatky sú symbolom hodovania, zábavy a oddychu. Aby ste si ich vychutnali naplno, musíte myslieť predovšetkým na svoje zdravie. Stačí pár obmien v jedálničku a žalúdočná kríza je zažehnaná.

Vo väčšine domácností nájdeme počas sviatkov jari na stole typickú údenú šunku, plnené vajíčka, klobásky, koláče, studené misy a samozrejme, alkohol. Všetky údené potraviny obsahujú množstvo soli, živočíšnych nasýtených tukov, dusičňanov a zdraviu nie veľmi prospešných látok. O to horšie to na nás pôsobí, keď na takúto stravu nie je telo po pôstnom období vôbec pripravené. Odborníci radia: dôležité je aj množstvo!

Nespravte šok svojmu organizmu

Ako odporúča Úrad verejného zdravotníctva:Ak sa počas pôstu jedli najmä zemiaky, kapusta, či zelenina, tak sa očistil tráviaci trakt a telo sa pripravilo na hodovanie. Neznamená to však, že treba zjesť všetko, čo je na stole a v rekordne krátkom čase. Môže to skončiť nevoľnosťou, zvracaním, aj hnačkou. Tieto ťažšie potraviny, typické pre sviatočné obdobie, by sa mali konzumovať len symbolicky, a hlavne v malom množstve.

Ľudia s ochoreniami žalúdka, žlčníka a s celkovými tráviacimi problémamiby ich nemali jesť vôbec. Mnohokrát zjedenie týchto dobrôt je začiatkom ich cesty na chirurgickú ambulanciu a hospitalizáciu v nemocnici počas sviatkov. Takéto prípady sú čoraz častejšie, preto by sme sa mali vyhnúť konzumácii potravín, ktoré nám škodia. Náš žalúdok sviatky nepozná, a preto nám bude zle aj tak. Predstava trávenia voľna v nemocnici nám určite na pozitívnej nálade nepridá.

V hlavnej úlohe vajíčko

Čo keby sme tento rok skúsili obmeniť svoj klasický sviatočný stôl o zdravšie varianty potravín? Niektoré typické Veľkonočné pokrmy sa dajú pripraviť aj na zdravší spôsob. Ideálny príklad je vajíčko. Jeho všestranné využitie a rôzne spôsoby prípravy z neho robia kráľa Veľkej noci. Okrem toho, že maľované vajíčka sú jej symbolom, sú nesmierne chutné a bohaté na živiny. Skúste si tento rok pripraviť plnené vajcia so zdravšími prísadami.

Vajíčko symbolizuje pre kresťanov príchod jari a života. Obsahuje síce väčšie množstvo cholesterolu, ale tiež sa v ňom nachádzajú aj dobre stráviteľné bielkoviny, tuky s vysokým obsahom nenasýtených kyselín, množstvo minerálov, vitamínov a stopových prvkov. To všetko je pre náš organizmus veľmi dôležité. Proti striedmej konzumácii vajíčok počas Veľkej noci nemožno namietať. Platí tu to čo pri ostatných prospešných potravinách: všetkého veľa škodí. Veľmi výhodné je vajíčko konzumovať spolu so zeleninou a ovocím, napríklad s červenou cviklou. Zelenina a ovocie totiž pomôžu nášmu organizmu spracovať cholesterol obsiahnutý vo vajíčku, a tak je jednoduchšie stráviteľné.


Prečítajte si tiež:

Viete aké vitamíny dostanete z jedného vajíčka?

Bez mäsa to nejde

Ak patríte k milovníkom mäsa a výrobkov z neho, nemusíte sa ich vôbec vzdať. Vhodné je vyberať si kvalitné netučné druhy vyrobené z čistej svaloviny, prípadne viditeľný tuk odstrániť. Mali by ste dať prednosť skôr bielemu mäsu pred tmavým a úprave "na prírodno“ pred vyprážaním a grilovaním. Ideálne chute vyčaríte napríklad upečením s vašimi obľúbenými surovinami, najlepšie so zeleninou v trúbe. Dochucovadlá používajte s mierou - zdravšie a chutnejšie je využiť čerstvé bylinky, kravské maslo, jogurt či sterilizovanú šťavu z paradajok namiesto majonézy, tatárskej omáčky alebo kečupu. Ak si chcete dopriať väčšiu porciu mäsa, namiesto typickej prílohy si k nemu pripravte veľa zeleniny. Nemusí to byť studený šalát, pokojne si urobte teplé varianty so šošovicou alebo cícerom. Okrem toho, že vás zasýti, nebude vám ťažko.

Ako podporiť dobré trávenie?

V jedálnom lístku by vám nemalo chýbať dostatočné množstvo vlákniny, ktorá napomáha vyprázdňovaniu (obsahuje ju celozrnné pečivo i špeciálne prípravky). Okrem toho, že vďaka nej sa vám zlepší trávenie, budete mať viac času vychutnať si oddych bez nepríjemných tráviacich problémov. Nutný je aj dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, ktorý si môžete dopriať v podobe ovocnej alebo zeleninovej misy. Okrem toho, že uľahodíte oku, určite sa vám vaše bruško poďakuje. K dobrému tráveniu prispieva aj dodržiavanie správneho pitného režimu. Preto prijímajte viac tekutín, najmä vody, minerálok a bylinných čajov a vyhýbajte sa sýteným nápojom, ktoré obsahujú zbytočne veľa cukru. Sladené nápoje náš organizmus vníma ako potravinu, nie ako súčasť pitného režimu, preto zostanete po nich viac smädní.

Vláknina a zelenina

Ako si dopriať sladké bez výčitiek?

Dôležité je kontrolovať si príjem sacharidov a tukov a dávať si pozor na krémové zákusky s margarínom. Namiesto toho uprednostnite tvaroh, ovocie a čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Nič sa nestane, ak si doprajete sladké v malom množstve, no dôležité je neprehnať to. Ideálne by bolo pripraviť také koláčiky, ktoré si nebudete musieť odopierať. Skúste preto tento rok urobiť tieto Zdravé maškrty, ktorým nikto z rodiny neodolá.

Veľkonočné sviatky sú symbolom hodovania, zábavy a oddychu. Aby ste si ich vychutnali naplno, musíte myslieť predovšetkým na svoje zdravie. Stačí pár obmien v jedálničku a žalúdočná kríza je zažehnaná.


Pozrite si tiež:

Takto vyzerá veľkonočný stôl na západnom, strednom a východnom Slovensku

slnieckovo

Mate nadherny znak SR kterí prošel vyvojem ze 12-13 stor. jak šli panovníci-Posvatný
Znak chrani krajimu, hojnosť, šťastie, je nutno se mu pokloniti a ctititi., pak bude vše krasné i dobre.Ve všech povestech tak nutno bytlo-.
Není nutno kopirovati jine inotaje.
Přejeme Vam Krasne velikonoce,

krajinkavo

slovania su nadherný narod, pohostinny-velka noc ide.....
hodovanie by malo byt, striedme, vonku je krasne teplo tesme sa.
možm ist na turistiku, čitať krasne knihy, pestovať kvetinky,
a mat sa vertci radi, odpustit si a vychadzať v ustrety.

krajinkavo

slovania su nadherný narod, pohostinny-velka noc ide.....
hodovanie by malo byt, striedme, vonku je krasne teplo tesme sa.
možm ist na turistiku, čitať krasne knihy, pestovať kvetinky,
a mat sa vertci radi, odpustit si a vychadzať v ustrety.