Seniori, tieto športy vás rozhýbu!

Hýbať sa treba celý život a nielen vtedy, keď musíme! Skúste odhadnúť, čo všetko vaše telo ešte zvládne a uvidíte, že vaša kondícia nebude upadať. Pravidelnou a správne zvolenou formou pohybu navyše možno predchádzať mnohým fyzickým i psychickým problémom.

seniory_cvicenie_pohyb Zdroj foto: Shutterstock.com

Plávanie

Dáva zabrať celému telu, no zároveň je vynikajúcou formou relaxácie. Jeho najväčšou výhodou je, že tempo a štýl si môžete určiť sami. Má priaznivé účinky na svaly a kĺby- uvoľnuje strnulosť, pomáha pri reumatických bolestiach a predchádza mnohým problémom s pohybovým aparátom. Jednoducho, kto začne včas plávať, má väčšie predpoklady, že v starobe ho nepostihne toľko problémov s pohybom a kondíciou.

Joga 

Nevykonáva sa vo vysokom tempe a napriek tomu sa v mnohom rovná účinkom kardio športov. S jogou je možné si precvičiť celé telo, ponaťahovať problémové partie, pomôcť si pri fyzických i psychických problémoch a v neposlednom rade nájsť vnútorný pokoj. Môžete ju precvičovať večer alebo ráno sami pri relaxačnej hudbe, ale taktiež je tu možnosť cvičenia aj vo väčších skupinách v rôznych centrách.

Áno! Je to tak:

Joga - zázračné cvičenie

Nordic walking

Vznikol spojením chôdzy do kopcov a behu na lyžiach. Výsledkom je tak trochu rýchlejšia turistika. Je rovnocennou náhradou bežeckých aktivít najmä pre staršie ročníky. K walkingu potrebujete len špeciálne palice, slušnú kondíciu, trocha odhodlania a samozrejme dobrú lokalitu- les, kopce. Okrem toho, že rozhýbete svoje telo, na čistom horskom vzduchu si prečistíte pľúca a načerpáte značnú dávku endorfínov z krás prírody navôkol.

Bicyklovanie

Skúste zopárkrát do týždňa vyjsť na cesty aj s bicyklom. Nájdite si vhodné trasy, nie príliš kopcovité, zvoľte skôr rovinky a mierne stúpania a prevezte sa. Taktiež nepreceňte vzdialenosť, radšej si dajte kratší úsek, ktorý prípadne môžete zopakovať ešte raz. Ak sa vám príliš nechce, bicykel skúste zapojiť aj do každodenného života napríklad tak, že na ňom vybehnete do obchodu alebo na poštu. Niekedy je to aj pohodlnejšie ako chôdza, pretože na bicykli sa vyhnete bolestiam krížov a máte oporu v podobe riadidiel. Tak hor sa na cesty a nezabúdajte na bezpečnosť- prilbu a svetlejšie oblečenie!


Pred každým športom nezabudnite:

VIDEO: Rozvička je dôležitá


Bedminton

Spojte šport so zábavou a vráťte sa na chvíľu do detských čias, keď ste sa takto hrávali s priateľmi na uliciach. Dnes už je možností viac a profesionálnejších. Navštívte športové centrá alebo ihriská a uvidíte, že ani nebudete vedieť ako a ubehne hodina-dve. Výhodou tohto športu je, že sa dá hrať relaxačne s viacerými priateľmi, zlepšíte si postreh a mierne precvičíte ruky a nohy. Navyše, je to výborná forma socializácie, keďže pri tomto športe je vyšší počet hráčov benefitom.


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.

Jakub Patak

Dobry den uz niekolko krat som sa zapajal do komunikacie so seniormi boli velmi mili ale aj strasne lenivy tak so im poradil nech zacnu zdvyhat pataka patak je sposob cvicenia ktory ktory by mal praktizovat kazdy senior toto cvicenie vlastne spociva len vo dvoch veciach nahanate pataka a potom snim cvicete sum to velmi pritulne zvieratka rôzneho druhu budem vas musiat pridat par fotiek nech ich najdete v prirode ale objednajte na odbornoch strankach o cviceni z patakom

peter m

Pozor, tento príspevok je od používateľa, ktorý často do diskusie vkladá obchodné ponuky.

Treba pravidelne cvicit. kupit loptu na cvicenie a cvicit aj doma ked sa neda ist von
vyborna lopta na cvicenie : www.ortoshop.sk

momoko31

a hit freelancers swear by exercises — washing your face, putting on real garments and placing smartphone boundaries — and those recommendations increase to ingesting. dietary therapist and longtime paintings-from-homer wilma macdonald told huffpost that snacking right here and there's the largest mistake she sees new far flung workers make. she recommends setting up your day like all everyday working day, with a lunch wreck, a few smaller breaks and a focus at the most important meal: breakfast.

www.newstienet.com