Vznik rakoviny žalúdka by mohol predpovedať dychový test

Tím izraelských a lotyšských vedcov tvrdí, že dych ľudí s rakovinou môže obsahovať chemické zlúčeniny, ktoré sa nenachádzajú v dychu zdravých ľudí.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Vznik rakoviny žalúdka by mohol v budúcnosti predpovedať jednoduchý **dychový test**. Tvrdia to izraelskí a lotyšskí vedci, ktorí študovali chemické zlúčeniny v dychu pacientov s cieľom rozpoznať v nich špeciálne stopy naznačujúce vznikajúcu chorobu. O pokuse informovali v britskom magazíne Gut.

Rakovina žalúdkaje špecifickým nádorovým ochorením. V mnohých prípadoch sa ju podarí diagnostikovať neskoro, pretože symptómy ako ťažkosti s trávením či bolesť sa často zamieňajú s inými chorobami. Vedci preto hľadajú spôsob skorého odhalenia tohto typu rakoviny.

Princíp spomínanej dychovej skúšky spočíva v myšlienke, že dych ľudí s rakovinou môže obsahovať chemické zlúčeniny, ktoré sa nenachádzajú v dychu zdravých ľudí. Tím izraelských a lotyšských výskumníkov analyzoval dych 145 pacientov, pričom 30 z nich malo rakovinu žalúdka. Pokus postavený na technológii nanoarray dokázal vo väčšej miere odlíšiť rakovinové vzorky od zdravých.

Okrem toho vedel identifikovať prednádorové zmeny. V tomto prípade však nebol úplne presný, a preto vedci upozorňujú na potrebu vykonať ďalšie pokusy, čím by jeho spoľahlivosť zvýšili. Ako však napísali v článku, analýza formou nanoarray by mohla poskytnúť chýbajúci neinvazívny nástroj na diagnostiku rakoviny žalúdka a s ňou spojených prednádorových lézií.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.gut.bmj.com.


Hľadáte odpovede na vaše otázky týkajúce sa rakoviny? Poraďte sa s odborníkmi v našej poradni.
DANO777

NA RAKOVINU, REGENERACIU MOZGU, CHOLESTEROL, TLAK, CUKOR, KRVNY OBEH A OBRAZ, OSTEOPOROZU + VELA INYCH DIAGNOZ AJ RAKOVINU, VELMI RYCHLE A UCINNE ZABERA CISTA STAVA Z GOJI,(KUSTOVNICA CINSKA) OBSAHUJE 50X VIAC VITAMINOV AKO POMARANC A 80X VIAC ANTIOXIDANTOV. MNE KLESOL TLAK V PRIEBEHU MESIACA ZO 118/183 NA 85/125 A TO MAM 120KG A BEZNE PIJEM 2-3 SILNE PRESO KAVY. MOZTE SI JU OBJEDNAT NA STRANKE HIMALYO.CZ A ZO ZLAVOVYM KODOM C. 3261 KTORY TREBA ZADAT PRI REGISTRACII, ZISKATE PERMANENTNU ZLAVU 50KC NA KAZDU FLASU A 20KC NA KAZDY BALICEK SUSENEHO, ALE DOBRE LIECIVE UCINKY MA STAVA. SUSENE MA OVELA MENEJ VYZIVOVYCH HODNOT. DENNA DAVKA JE LEN 25ML, FLASA JE NA MESIAC. V PRIPADE, ZE POTREBUJETE PORADIT, TAK KLUDNE ZAVOLAJTE. 0903460303.

PRI AKOMKOLVEK TYPE RAKOVINY JE DAVKOVANIE 3X 50ML, RANO NA LACNO A POTOM VZDY ASPON POL HODINY PRED JEDLOM, ABY SA VSETKY LATKY DOKONALE VSTREBALI A UCINKOVALI.