Mrzutosť a poruchy erekcie môžu značiť mužskú menopauzu

Cieľom kampane Pochlap sa! je zvýšiť povedomie o správnej hladine testosterónu v tele i povzbudiť mužov, aby sa nebáli hovoriť o zdravotných problémoch a vyhľadali lekársku pomoc.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Muži prechádzajúci [**andropauzou**](/clanok/48596/muzi-v-prechode-andropauza), ktorá sa často prirovnáva k ženskej [**menopauze**](/clanok/45245/menopauza), by sa nemali hanbiť hovoriť o svojich problémoch.

Na pondeľňajšej tlačovej besede to uviedol predseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti a lekár Urologickej a andrologickej ambulancie Nemocnice Ružinov Igor Bartl, ktorý zároveň predstavil kampaň s názvom Pochlap sa!. Jej cieľom je informovať o hormonálnych zmenách a ich prejavoch, zvýšiť povedomie o správnej hladine testosterónu v tele i povzbudiť mužov, aby sa nebáli vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky andropauzy sú aj mrzutosť a priberanie

Súčasťou kampane je online test, ktorý je dostupný na webstránke www.pochlapsa.sk. Vďaka nemu sa muži dozvedia viac o andropauze a jej príznakoch. Nájdu na nej aj zoznam lekárov, ktorých môžu v prípade potreby navštíviť. Ako uviedol Bartl, muži by nemali považovať za normálne, ak chodia močiť častejšie ako zvyčajne, majú poruchy erekcie, priberajú, sú mrzutí či ak im pamäť nefunguje tak ako predtým. Môže ísť totiž o príznaky poklesu tvorby testosterónu. Často pritom trpí nielen samotný muž, ale aj jeho blízki.

Muži sa s ťažkosťami vyrovnávajú inak ako ženy. Nechcú si priznať, že majú nejaký problém. Vedome i podvedome sa tomu bránia. Mnohokrát sa začnú správať inak. Partnerky si potom myslia, že ich už nemajú radi,” zhodnotil spomínaný urológ, ktorý zároveň poznamenal, že muži sa nemajú čoho báť.

Vyšetrenie nebolí

Vyšetrenia, ktoré musia absolvovať, sú totiž neinvazívne a nebolia, sú však dôležité, pretože môžu pomôcť odhaliť závažné ochorenia ako je napríklad rakovina prostaty. Základné informácie pritom môžu získať už v ambulanciách všeobecných lekárov.

Problém s nedostatkom testosterónu pritom podľa Bartla nie je neriešiteľný. Pacienti majú v súčasnosti viacero možností liečby, napríklad tabletkovú, injekčnú či transdermálnu gélovú. Liečba nie je limitovaná vekom.

Ako uviedol Bartl, jeho najstarší pacient je deväťdesiatnik, v ambulancii sa však stretol už aj s mužmi mladšími ako 30 rokov. Pre tvorbu testosterónu je tiež dôležité, aby mali muži dostatok spánku, stravovali sa zdravo a nezanedbávali pohyb.


Čítajte viac:

Muži v prechode - andropauza