Muži v prechode, andropauza

Starnúci muži sa stretávajú s mnohými nástrahami ako je únava, spavosť, depresia, nervozita, strata sily a vytrvalosti, zvýšenie tukovej hmoty, zníženie svalovej hmoty, zhoršenie erekcie či zníženie libida.

Starnúci muži sa stretávajú s mnohými nástrahami ako je únava, spavosť, depresia, nervozita, strata sily a vytrvalosti, zvýšenie tukovej hmoty, zníženie svalovej hmoty, zhoršenie erekcie či zníženie libida.

Mnohí z nich sa začnú správať nepríjemne, sú stále podráždení a s okolím veľmi ťažko komunikujú. Toto všetko môže mať na svedomí andropauza, ktorá sa často prirovnáva k ženskej menopauze. Tento proces je však na rozdiel od ženského prechodu postupný a zvyčajne trvá celé roky.

Príčina andropauzy

Príčinou je klesanie hladiny testosterónu v krvi, ktoré sa dá jednoduchou liečbou zvrátiť. "Mal som pacienta, ktorý sa snažil zistiť svoju diagnózu desať rokov. Keď vyšetrenia dokázali úbytok testosterónu, začal som ho liečiť. Povedal mi, že uplynulých desať rokov nežil, že začal život odznova," uviedol na tlačovej besede andrológ Martin Hrivňák.

Muži by preto zmeny na svojom tele aj v psychike nemali pripisovať len starnutiu. Stačí návšteva urológa, andrológa či sexuológa a môžu viesť opäť plnohodnotný a kvalitný život.


Mohlo by Vás zaujímať:

Prečo muži nechcú chodiť k urológovi?

Súvisí mužská neplodnosť s nadváhou?

Ako prebieha urologické vyšetrenie


Vyšetrenie na andropauzu

V prípade príznakov andropauzy vyšetrí odborník kompozíciu tela, ochlpenie, genitálie, prostatu a prsníky, aby vylúčil iné ochorenia.

Z dvoch nezávislých laboratórnych vyšetrení zistí hladinu celkového a voľného testosterónu v krvi. Ak sa andropauza potvrdí, nastaví lekár pacientovi vyhovujúcu liečbu. Na Slovensku existuje niekoľko možností – liečba tabletkami, injekciami alebo gélom.

Liečba andropauzy

Na Slovensku sa na andropauzu lieči približne tritisíc mužov, no podľa odhadov ich trpí nedostatkom testosterónu niekoľkonásobne viac.

Po začiatku liečby muži pociťujú zvýšenie sexuálneho záujmu, erektilnej funkcie, zväčšenie svalovej hmoty a sily, zníženie objemu viscerálneho tuku, zlepšenie pamäti, celkového psychického, fyzického stavu a kvality života.

K možným rizikám liečby patrí vznik rakoviny prostaty, zvýšený počet krviniek, vypadávanie vlasov či akné. Keďže tieto príznaky vznikajú individuálne, pri nastavení liečby by mal pacient s lekárom čo najaktívnejšie spolupracovať.

Matush

Máte skúsenosti s tým, čo je najlepšie na prejavy androupauzy? Aj ja som si niečo prečítal a pociťujem väčšinu typických príznakov na sebe. V poslednom čase som sa snažil zlepšiť také bežné veci, ako je životospráva a spánok, ale veľmi to nepomohlo. Najviac ma trápi neustála únava.