Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)

Kostihoj lekársky je rozšírenou a medzi ľuďmi obľúbenou liečivou bylinkou, ktorej hojivé a regeneračné účinky sa využívajú už od nepamäti. Ako si pripraviť a spracovať túto bylinu?
Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky | Zdroj: Shutterstock.com

Úžasná liečivá bylina, ktorou nás príroda obdarila - Kostihoj lekársky - ľudovo nazývaný **čierny koreň, dobrý koreň, medunica, svalník čierny**. Názov si vyslúžil svojou schopnosťou liečiť kosti. Je to trváca bylina so silnou byľou. Stonka je v dolnej časti rozvetvená, striedavo ju tvoria tmavozelené kopijovité listy a **má pomerne veľké purpurové kvety**. Menej často sú kvety ružovofialové, žltobiele alebo čisto biele. Kvitne od mája do septembra. Zber sa ponúka aj v chladnejších jesenných dňoch.

Prečítajte si aj:

Viete, prečo do jedla pridávať petržlen, tymián, oregano či mätu?

Odporúčanou zbieranou časťou je koreň

Koreň je zvonka tmavohnedý až čierny, vnútri biely až žltý, hrubý je asi ako palec a po rozrezaní hlienovitý, mazľavý a mastný. Slúži na vonkajšie použitie na zlomeniny, vyvrtnutia, na zápaly svalov a na zle hojace rany (masť, obklady). Neodporúča sa na vnútorné použitie, obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú organizmus, najmä pečeň.

Koreň sa zbiera na jeseň (september – november) keď sú už listy žlté, ale zem ešte nemrzne. Vtedy sa liečivá sila sústreďuje do koreňa. Zber je vhodný aj skoro na jar. Koreň umyjeme, pokrájame na malé kúsky, sušíme v chladnúcej rúre (40°C) 2- 3 hodiny a potom ho dosušíme voľne v miestnosti. Korene sú krehké, vždy niečo v zemi ostane a opäť tam vyrastie nová liečivá bylina.

Vplyv na zdravie - využitie v ľudovom liečiteľstve

Liečivú silu – protizápalové, hojivé účinky a regeneračné účinky - ocenia ľudia po zlomeninách, po vyvrtnutiach, po poškodení kĺbov a spojivových tkanív, pri reumatizme, pri kostných výrastkoch, pri bolestiach šije. Listy kostihoja lekárskeho (obklady, kúpeľ) sa využívajú pri reumatických bolestiach, pri dne, pri poruchách prekrvenia dolných končatín a pri kŕčových žilách. Účinky kostihoja lekárskeho by sa nemali využívať dlhšie ako 4-6 týždňov do roka.

Spôsob prípravy:

Je dobre, ak je človek pripravený a má po ruke tinktúru alebo masť. Obsahujú potrebné látky (draslík, fosfor, vitamíny A,C, B12, triesloviny a hojivý sliz) na regeneráciu porušených kostí a tkanív a na aplikovaných miesta pôsobia analgeticky.

#### Ako na to?

Listové obklady: listy kostihoja lekárskeho zaparíme a ešte teplé priložíme na postihnuté miesta. Môžeme ich použiť aj za studena - listy dobre rozvaľkáme a priložíme na boľavé miesta. Obklady sa používajú pri reumatických bolestiach, dne, pri poruchách prekrvenia nôh.

Kašovité obklady: koreň pomelieme, preložíme do šálky vriacej vody, pridáme niekoľko kvapiek olej a vytvoríme kašu. Natrieme na ľanové plátno a ešte teplé prikladáme na postihnuté miesta. Účinne pomáhajú pri kostných výrastkoch.

Kúpeľ: 500 g čerstvých alebo sušených listov necháme 12 hodín namočené v 5 l studenej vody. Potom zahrejeme na bod varu a pridáme do kúpeľa.

Masť: 4 – 6 kusov koreňa, očistíme, nadrobno nakrájame a popražíme v 250 g čistej masti (bez soli), necháme cez noc odstáť. Potom prihrejeme a precedíme. Naplníme do malých čistých pohárov a krátko sterilizujme, iba toľko, aby sa poháre dobre uzavreli. Slúži na natieranie boľavých miest.

Tinktúra: koreň kostihoja lekárskeho umyjeme, posekáme nadobro a zalejeme bielou pálenkou, ktorá musí prekrývať nasekaný koreň. Uložíme na 2-3 týždne na slnečné miesto. Výborný prostriedok proti reumatizmu a kĺbovým opuchom.

Príprava masti a tinktúry vyžaduje určité zručnosti, ak ich nemáme kúpime si radšej hotové výrobky, ale je to o niečo drahšie.


Prečítajte si aj:

Čo ste o bylinkách nevedeli?