Ako si vybrať domáceho miláčika pri alergii?

Trpíte alergiou na zvieratá? To však ešte nie je dôvod, aby ste sa im úplne vyhýbali a doma nesmeli mať žiadneho maznáčika. Ak sa budete pridržiavať týchto rád, aj vy si môžete zvieratko zaobstarať.

domaci_milacik_alergia_vyber_24-11-2015_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock

Neexistujú hypoalergénne zvieratá, ale...

Alergická reakcia na zvieratá je vyvolaná bielkovinami v ich slinách a koži. Existujú však plemená, ktoré vylučujú menej týchto alergénov.

Každý pes či mačka sú iné

Na plemene skutočne nezáleží. Môže sa stať, že dva psy alebo mačky toho istého druhu na vás budú pôsobiť úplne odlišne. Zatiaľ čo u jedného budete stále kýchať, pri tom druhom sa alergia neprejaví. Je to veľmi individuálne, preto sa odporúča stráviť s vybraným zvieratkom určitý čas ešte predtým, ako si ho definitívne vezmete domov.


Prečítajte si tiež:

Ako zistíte, že ste alergickí na zvieratá?

Overte si, či ste skutočne alergickí na zvieratá

Vaša alergia môže súvisieť aj s niečím úplne iným. Psy a mačky prenášajú aj rôzne pele a zárodky plesní, čiže príčina vašej alergie môže byť aj tu. Navštívte teda alergológa a nechajte sa vyšetriť a určiť si presnú diagnózu.

Udržovanie poriadku musí byť priorita!

Ak máte miernu alergiu na zvieratá, no rozhodli ste sa aj napriek tomu jedno vlastniť, musíte dôsledne dbať o poriadok a čistotu. Zadovážte si čističky vzduchu a vyhnite sa ťažkým závesom a kobercom. Zvoľte radšej rolety a drevenú podlahu, ktoré sa lepšie čistia a alergény sa v nich až tak neusádzajú.

Zvoľte maznáčika, ktorý má menej srsti lebo žiadnu

Srsť psa sama osebe nespôsobí reakciu, ale samotné bunky v koži, tie sa však rozšíria aj do srsti. Takže mať napríklad psa, ktorý má menej srsti, môže byť výhodou. Dnes existujú už aj bezsrsté druhy psov a mačiek (čínsky chocholatý pes, Xoloitzcuintli, Sphynx mačka...), tie vás určite nevystavia problémom ako sú kýchanie a kašľanie. sphynx_macky_24-11-2015

Zdroj foto: Shutterstock

Vyberte si maznáčika, ktorý vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť

Najčastejšie sú to drobnejšie bytové psy (čivavy, yorkshiry, špice...). Veterinári sa domnievajú, že ak svojho psa umývate raz týždenne a pravidelne kartáčujete, môže to dopomôcť k strate alergénov v jeho srsti.


Prečítajte si aj tento článok:

Ako zistíte, že ste alergickí na zvieratá?

stuart999

doma mame mačku, nikto netrpí na žiadne zdravotne problemy , prave naopak. Ak mam depku, mačka mi pomože. takže ma vylieči. Len keby nebola tak anaročna v jedle

lianka22

žiadne alergie nemame, preto mame doma kalsicku domacu mačku, teda mačiatko. Je to mani mačička, aj ked je ešte len mačiatko. Už teraz nič ine okrem brit konzerv jest nechce....no som zvedava, ako to bude za cca rok