Potrebujete sa vyprázdniť? Pomôže aj špeciálna masáž.

Niekedy nás môže aj taká obyčajná potreba, akou je vyprázdňovanie, poriadne potrápiť. Na vine býva aj cestovanie, iné časové pásmo, ale i strava a nervozita. Čo pomôže v takýchto prípadoch?

problémy s vyprázdňovaním

Zdroj foto: Shutterstock.com

Teplé nápoje

Najmä bežci sa spoliehajú na rannú šálku kávy ako na prostriedok, ktorý dostane ich črevá do pohybu. Hoci vedci nevedia, prečo káva funguje týmto spôsobom, istá štúdia zistila, že káva naozaj dokáže vyvolať nutkanie sa vyprázdniť. Je však nepravdepodobné, že kofeín je zodpovedný za tento efekt, pretože tak isto pôsobí aj káva bez kofeínu.

Akýkoľvek teplý nápoj môže pomôcť stimulovať pohyb čriev, vrátane šálky čaju či dokonca horúcej vody. Teplé tekutiny rozširujú cievy v tráviacom systéme a pomáhajú zvýšiť prietok krvi a aktivitu čriev.


Prečítajte si tiež:

Týchto 10 potravín uľahčí váš pobyt na záchode

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita môže okrem iného priniesť aj nutkanie ísť na veľkú potrebu. Preto je dôležité sa pred tréningom najprv rozcvičiť a potom zájsť na toaletu, aby vás potom táto nepríjemnosť nerušila počas cvičenia.

Ak sa snažíte ísť na potrebu ešte v pohodlí svojho domova, predtým, ako sa vyberiete preč, skúste behať hore a dole po schodoch, alebo robiť nejaké poskoky či dynamické úseky. Pomôžete tak vašim črevám, aby sa rozhýbali.

Skoré vstávanie

Uistite sa, že ráno vstávate dostatočne skoro na to, aby ste stihli celú svoju rannú rutinu, vrátane času na záchod. Telu musíte dopriať aj dostatok času na trávenie raňajok a pocítenie nutkania ísť na veľkú potrebu.

Masáž

Ak ste niekedy mali problém s veľkou potrebou, viete, že niekedy ste ochotní skúsiť čokoľvek, len aby si nejako uľavili. Čo tak teda vyskúšať túto jednoduchú masáž? Mierne zatlačte na miesto medzi vašimi genitáliami a análnym otvorom, môže to pomôcť zmäkčiť stolicu, ak trpíte zápchou. V istej štúdii, ktorá trvala štyri týždne, výskumníci zistili, že účastníkom, vykonávajúcim pravidelne túto masáž, sa výrazne zlepšila funkcia čriev. Táto masáž takisto pomáha aj ženám pred pôrodom, ako prevencia proti roztrhnutiu.

Glycerín čapíky

Majú s nimi skúsenosti napríklad bežci pred dôležitými pretekmi. Ale neodporúčajú sa užívať námatkovo, ak s nimi ešte nemáte skúsenosť. Pretože čas potrebný pre ich zabratie je veľmi variabilný. Čapíky môžu zapôsobiť za 15 alebo 20 minút, no môže to trvať aj niekoľko hodín, takže radšej neriskujte a vopred si ich vyskúšajte radšej v deň, keď vás nič dôležité nečaká alebo večer predtým.

Vláknina

Dostatok vlákniny je dôležitý pre udržanie normálneho trávenia a prevenciu zápchy. Ale ak to s vlákninou preženiete, môžete si naopak privodiť hnačku. Takže všetko radšej postupne a s mierou.

Tekutiny

Zostať hydratovaný je tiež kľúčové, najmä ak dlhšie cestujete, alebo vás čaká náročný tréning či pretek. Zápcha nastane, keď je stolica príliš suchá, aby sa pohybovala v tele ľahko, takže pitie dostatočného množstva vody je rozumnou prevenciou.


Prečítajte si aj tento článok:

Týchto 10 potravín uľahčí váš pobyt na záchode