Psychológ radí: čo robiť, keď veci nejdú tak, ako by mali?

Sme podobní kráľovi Midasovi, ktorý zmenil na zlato, čohokoľvek sa dotkol. Občas čohokoľvek sa dotkneme my, mení sa na nezdar. Nemusí byť ani 13-teho, ale všetko, o čo sa pokúsime, nejde, pokazí sa, nefunguje, strácame, zlyhávame, rozbíjame veci, meškáme, dostávame zlé správy, život sa nám rúca. Netreba zúfať, deje sa to všetkým.

Ked_sa_nedari Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako spieva Jana Kirschner vo svojej piesni Keby si bol môj: pýtam sa každý deň, či sa mi pošťastí, občas sa zasmejem a snívam o šťastí. Cesta je kľukatá a fakt sa zastaví, dnes sa mi nedarí, dnes sa mi nedarí. Občas prichádzajú dni, kedy sa nám zdá, že máme počarované. Čo robiť?

Zmeňte svoje myslenie

Všetci máme dobré aj zlé dni. Počas tých horších nám začínajú v hlave behať rôzne myšlienky, ako napríklad: „Prečo sa mi to stalo? Prečo sa to deje mne? Niečo som urobil?“ A s nimi spojené pocity: hnev, ľútosť, frustrácia, sebaľútosť, podráždenosť, výčitky či mnohé

Smola môže byť jednorazová alebo môže mať podobu reťaze - akoby nemala konca, až sa vám to zdá neuveriteľné. To, čo sa vám deje, mnohokrát nemôžete ovplyvniť, ale môžete zmeniť váš prístup. Ak dokážete riešiť zlé situácie vhodnejšie, dokonca sa veľa naučíte.


Prečítajte si aj:

Naše choroby sú odrazom našich myšlienok a pocitov

Ako prečkať toto obdobie?

 1. Nájdite v sebe zdroj znepokojenia a nervozity. Zistite, čo vás na situácii tak nahnevalo či rozľútostilo. Ako to môžete spracovať, zastaviť, napraviť?

 2. Vyjdite z pasce myslenia – keď sa nedarí, dostávate sa do bludného kruhu negatívnych myšlienok, a to môže na človeka pôsobiť horšie, ako si myslí. Svet sa nezmenil, iba ak vo vašej hlave: môžete zostať rozhorčení z toho, čo sa stalo a utápať sa v minulosti, ktorú tak či tak nezmeníte alebo môžete začať uvažovať nad plánmi do budúcnosti.

 3. Uvedomte si, že zlé veci sa dejú dennodenne a každému – dobrému aj zlému, bohatému aj chudobnému.

 4. Nestrácať čas zotrvávaním pri incidente a vracaním sa k nemu – odrádza vás to od dosahovania určených cieľov.

 5. Usporiadajte si myšlienku po myšlienke – či už sa jedná o výčitky alebo o frustráciu. Treba si svoje pocity uvedomiť, nepotláčať ich, ale vedome ich vyriešiť. Môžete sa s nimi niekomu zdôveriť alebo ich vyjadriť inak – napríklad písomne. Neupadajte do depresie, ak sa veci nevyvíjajú presne tak, ako chcete. Urobťe krok späť a získajte priestor prehodnotiť situáciu.

 6. Analyzujte situáciu a spýtajte sa samých seba - za čo skutočne môžem a za čo nie? O aký problém vlastne ide? Som na svete jediný, kto ho má? Ako závažný je v porovnaní s problémami sveta? Aký najhorší výsledok môže priniesť? Tento postoj k situácii neznižuje jej vážnosť, ale pomáha na ňu nazerať z iného uhlu pohľadu.

 7. Ak sa potrebujete vyventilovať, urobiť tak, ale s mierou.

 8. Hľadajte v danej situácii pozitíva. Vždy môže byť aj horšie. Zapíšte si - čo vás nezabije, to vás posilní. Položte si otázku, čo vás situácia naučila. Aké skúsenosti ste získali a čo by ste mali odteraz robiť inak?

 9. Môžete sa hnevať, môžete zúriť, kričať na druhých, obviňovať seba – vyventilovať sa – ale na tom, čo sa stalo, sa aj tak nič nezmení. Preto takéto riešenie nemá nijaký význam.

 10. Niekdy je lepšie prečkať búrku v ústraní.

 11. Dajte si prestávku: keď sa nedarí, väčšinou prichádza stres. Vtedy treba vypnúť: pri dobrej hudbe, filme, spánku - čomkoľvek, čo vás dokáže uvoľniť.

Ako sa vraví: dobré alebo zlé, šťastie alebo nešťastie? Kto vie? Život nie je len pozitívny, má svetlé aj temné stránky. Zo svetlých sa treba radovať a tie temné treba prečkať a ísť zasa vpred. Slnko raz opäť vyjsť von.


Prečítajte si, ako dokáže myseľ ovplyvňovať vaše telo:

Naše choroby sú odrazom našich myšlienok a pocitov