6 chýb, ktoré robíte pri pití kávy

Káva je na jednej strane priam čarovný nápoj, znižuje riziko demencie, urýchľuje metabolizmus a navyšuje energetickú hladinu. No jej benefity môžete zmariť, ak si ku káve pridáte niečo nevhodné.

Chyby pri pití kávy Zdroj foto: Shutterstock.com

1. Pijete kávu ihneď po prebudení

Prvých pár hodín po prebudení je vaša hladina stresového hormónu kortizolu na najvyššej úrovni, a ten vám dodáva prirodzenú energetickú podporu. To je dôvod, prečo sa mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že najlepší čas na prvú kávu je niekedy medzi 10. a 12. hodinou, kedy začína hladina kortizolu klesať. Prijímajte kofeín až vtedy, keď ho najviac potrebujete.

2. Myslíte si, že tmavá káva má viac antioxidantov

Pijete čo najtmavšiu kávu, nielen preto že vám chutí? Predpokladáte, že obsahuje viac antioxidantov? Popravde, stále nie je jasné, ktorý druh kávy je zdravší. Svetlejšie kávy obsahujú viac fenolových zlúčenín kyseliny chlorogenovej, ktoré pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a majú antioxidačné vlastnosti. Tmavé kávy obsahujú vyššie koncentrácie látok zvaných melanoidy, ktoré boli spojené s antioxidačnými, antirakovinovými, antizápalovými a antihypertenznými vlastnosťami.

3. Pijete svetlejšie kávy v domnení, že prijímate menej kofeínu

Opak je pravdou, svetlejšie kávy v skutočnosti obsahujú viac kofeínu. Dôvodom je, že proces praženia spaľuje kofeín, takže čím dlhšie sa káva praží, tým menej kofeínu bude mať.


Prečítajte si tiež:

Kofeín - zdravý alebo škodlivý pre naše zdravie?

4. Pijete jej príliš veľa

Zdravé je, ak denne vypijete maximálne 5-6 šálok kávy, ktoré zodpovedajú približne 400 miligramom kofeínu. Ak je to viac, môžete si časom privodiť problémy ako sú vysoký krvný tlak, diabetes, úzkosť alebo reflux.

5. Pridávate si príliš veľa cukru

Jednou z najlepších výhod kávy je, že stabilizuje hladinu cukru v krvi a znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Ale čo keď pridáte cukor? Ak je to len s mierou, nič sa nedeje a tieto benefity by sa mali zachovať. No niektorí odborníci apelujú na to, aby ste cukor radšej vynechali.

6. Nechávate si kávu vychladnúť

Uvaríte si kávu, odpijete len niekoľko dúškov, odložíte ju, potom na ňu zabudnete a nájdete ju až o 2 hodiny neskôr, znovu ju zohrejete a dopijete? Ak pijete kávu s takýmito odstupmi, zvyšuje sa jej kyslosť, a môžu vzniknúť problémy ako sú pálenie záhy, zlé trávenie či väčšia erózia zubnej skloviny. Káva, ktorá je odstáta príliš dlho, má tiež menej antioxidantov. Preto niektorí výskumníci navrhujú pitie kávy maximálne do 20 minút od varenia, aby obsahovala čo najviac antioxidantov.


Prečítajte si aj tento článok:

Kofeín - zdravý alebo škodlivý pre naše zdravie?