Ako si umyť vlasy?

Umývanie vlasov je pre väčšinu z nás automatická rutina. Skrátka našampónujeme, opláchneme, po prípade aplikujeme kondicionér či masku a je to. Nie je v tom nijaká veda. Alebo áno? Aj vlasová hygiéna má svoje pravidlá a my vám ich teraz predstavíme.

Umývanie vlasov Zdroj foto: Shutterstock.com

Šampónovanie nie len skrášľuje naše vlasy, ale je aj základom pre odstránenie nečistôt, mastnoty, potu a zvyškov kozmetických produktov. Ak si nedávate pozor, ako šampón aplikujete a akým spôsobom sa počas aplikácie ku svojim vlasom správate, tento proces ich môže zanechať špinavé a zničené.

Nesprávnym spôsobom umývania vlasov nevedome poškodzujete pokožku hlavy a vlasové folikuly.

Hlava, ktorá nebola poriadne umytá, môže poskytovať skvelú živnú pôdu pre rôzne problémy - lupiny, dermatitídy či ekzémy.

Vaše vlasy si preto zaslúžia rovnakú starostlivosť, akú venujete ostatným častiam svojho tela. Chráňte ich pred poškodením a správajte sa k nim jemní.


Prečítajte si aj:

Babské tipy pre krásne vlasy

Príprava pred umývaním

Pred tým, ako vstúpite do sprchy, poriadne vlasy rozčešte. Pomôže to predísť ich zachlpeniu a takisto polámaným končekom. Takisto týmto spôsobom lepšie odstránite zvyšky kozmetických prípravkov z pokožky hlavy.

Voľba správneho šampónu

Dbajte na to, aby zvolený šampón vyhovoval vášmu typu vlasov - máte ich suché, mastné alebo vás trápia lupiny? Vás vlasový produkt musí zodpovedať vášmu problému.

Umývanie

 1. Dôkladne navlhčite svoje vlasy vlažnou vodou. V nijakom prípade nepoužívajte horúci vodu. Vysušuje kožu a spúšťa nadmernú aktivitu mazových žliaz. Takisto riskujete popálenie pokožky hlavy.

 2. Na dlaň si naneste malé množstvo šampónu, asi o veľkosti mince. Malo by to stačiť na umytie celých krátkych až polodlhých vlasov. Pokiaľ ich máte dlhšie, prispôsobte množstvo svojim potrebám, ale určite nepoužívajte príliš veľa šampónu.

 3. K šampónu na dlani pridajte malé množstvo vody, aby lepšie penil. Aplikujte ho jemne na vlasy. Začnite od končekov a postupujte smerom hore až ku korienkom.

 4. Následne krúživými pohybmi prstov opatrne vmasírujte šampón do pokožky od zátylku po temeno. Tento proces by ste nemali uponáhľať, ideálne trvanie je od 30 do 60 sekúnd.

 5. Ak je to potrebné, použite ešte trochu šampónu, keď budete masáž opakovať - tentoraz v opačnom smere, od temena po zátylok. Táto fáza môže pokojne trvať aj minútu alebo dve. Dajte si pozor, aby ste počas nej svoje vlasy nechlpili. Budete ich mať problém rozčesať a zabránia vám v dôkladnom očistení pokožky hlavy. Táto oblasť je totiž pri samotnom procese umývania vlasov kľúčová.

 6. Ďalej, opäť jemnými krúživými pohybmi, masírujte hraničnú líniu nad ušami smerom dolu. Tá je totiž pri rýchlom a nedbalom umývaní vlasov často prehliadaná. Pritom predstavuje najčastejšie miesto tvorby plesňových infekcií.

Oplachovanie

 1. Začnite dôkladným opláchnutím jednotlivých prameňov vlasov vlažnou vodou.

 2. Hýbte hlavou zo strany na stranu, aby ste skutočne odstránili všetok šampón, aj z bokov a zátylku.

 3. Špecifickú pozornosť venujte oblasti za ušami.

 4. Zdvihnite svoje vlasy, aby voda mohla stekať až na líniu vlasov v oblasti krku.

 5. Rukami z vlasov jemne vyžmýkajte prebytočnú vodu.

Použitie masky či kondicionéru

 1. Naneste malé množstvo prípravku na dlane a následne ich trite o seba, aby bol prípravok rovnomerne rozložený po ich povrchu.

 2. Prehoďte vlasy dopredu a začnite aplikovať prípravok od končekov vlasov približne do polovice ich dĺžky. Uistite sa, že je pokrytý každý kúsok tejto oblasti. Nikdy nedávajte masku ani kondicionér do oblasti korienkov - môžete tak aktivovať nadmernú činnosť mazových žliaz, upchať vlasové folikuly či znemožniť rastu vlasov.

 3. Nechajte prípravok pôsobiť 2 až 3 minúty (podľa inštrukcií na obale).

 4. Vymyte studenou vodou. Nešúchajte rukami po vlasoch, namiesto toho radšej prípravok z vlasov vyžmýkajte. Studená voda uzavrie vlhkosť vo vnútri vlasov a tie budú vyživené a jemné.

Sušenie

Hrubé vlákna uterákov a osušiek môžu mokré vlasy polámať a skučeravieť. Namiesto klasického uteráku preto použite uterák s mikrovláknami alebo okolo hlavy na 10 minút omotajte staré bavlnené tričko.


Prečítajte si aj tento článok:

Babské tipy pre krásne vlasy

Markova

šamponom umyt vlasy aspon 2x, aby sa vlasy poriadne vyumyvali. Potom použit masku. Spravne by sa maska mala použivat tak 2x do tyždna a na vlasoch ju nechat posobit apson minutu-dve.