Plusy a mínusy liekov na spanie

Nespavosťou – insomniou trpí asi jedna tretina populácie. Častejšie sa vyskytuje u žien a u starších ľudí. Lieky na spanie vyvolávajú útlm centrálneho nervového systému, čo vedie k ospalosti a zníženiu motorickej aktivity.

Lieky na spanie Zdroj foto: Shutterstock.com

Existujú 2 fázy spánku: non-REM, ktorý tvorí asi 70-75% celkovej dĺžky spánku a REM spánok, v ktorom sa sníva väčšina snov. Lieky na spanie - hypnotiká skracujú REM fázu spánku, čo sa môže prejaviť ako znížený pocit oddýchnutia. Dôležité pri výbere hypnotík je odlíšiť, o akú poruchu spánku ide. Nespavosť môže byť spôsobená poruchou zaspávania, skorým prebúdzaním alebo nedostatočnou hĺbkou spánku.


Prečítajte si tiež:

Základné pravidlá pri kombinovaní liekov

Druhy liekov na spanie

V liečbe sa používajú najčastejšie benzodiazepím a hypnotiká ako zolpidem a zopiklom.

Benzodiazepíny pomáhajú rýchlejšiemu zaspávaniu a znižujú počet prebudení počas noci. U pacientov s poruchou zaspávania sa používa midazolam, ktorý má kratší účinok.

Pri pacientoch, ktorí sa počas noci prebúdzajú alebo majú krátky spánok, sa používajú stredne dlho pôsobiace benzodiazepíny ako nitrazepam a flunitrazepam. Benzodiazepíny by nemali užívať ľudia, u ktorých sa vyžaduje nezmenená pozornosť, ako pracovníci vo výškach alebo vodiči. Môžu spôsobovať poruchy pamäte, a to najmä u starších pacientov. Spôsobujú útlm dýchania, čo je nebezpečné pri ich kombinácii s niektorými liekmi alebo alkoholom. Na benzodiazepímy vzniká tolerancia a závislosť, náhle prerušenie liečby môže viesť až k abstinenčným príznakom.

Zolpidem sa používa pri poruchách zaspávania, nespôsobuje závislosť a nevzniká naň tolerancia. Zopiklon by sa nemal užívať dlhšie ako mesiac.

Extrakty z rastlín pre lepší spánok

Pri nespavosti možno použiť aj extrakty z rastlín. Použitie je vhodné u ľahkých foriem nespavosti. Používa sa najmä nálev z koreňa kozlíka lekárskeho (Valeriana officinalis) a kvet hlohu obyčajného (Crataegus oxycantha), z ktorého sa pripravujú nálevy alebo tinktúry.

Dlhodobá liečba nespavosti hypnotikami nie je odporúčaná. Pri dlhodobej liečbe dochádza ku vzniku tolerancie a závislosti. Okrem toho sa objavujú nežiadúce vedľajšie účinky ako bolesti hlavy, únava a ospalosť počas dňa. Cieľom liečby by malo byť odstránenie príčiny nespavosti a lieky na spanie by mali mať iba pomocnú a dočasnú úlohu.


Prečítajte si aj tento článok:

Základné pravidlá pri kombinovaní liekov

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.