Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

3 dôvody, prečo je dobré byť single

Najmä v dnešnej dobe, v čase sociálnych sietí, kde všetky vzťahy vyzerajú dokonale a bezproblémovo, môže byť pre niekoho problematické zmieriť sa so „single“ životom. Pokiaľ aktuálne nemáte partnera, ľudia začnú hľadať príčinu. Myslia si, že je s vami niečo zle. Vo vašom živote predsa musí byť prázdna diera a ste hodní poľutovania, nie je tak? Nie je, a práve týchto 5 výhod single života to dokazuje.

Single život Zdroj foto: Shutterstock.com

Byť zadaný nesporne má svoje výhody. Je dokázané, že šťastne zosobášené páryzdravšie a znižuje sa pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie chronické ochorenie. Napriek tomu je tiež isté, že nie každý z nás sa na život v páre hodí a manželstvo nemusí byť jediným východiskom, ako žiť šťastný a plnohodnotný život.


Prečítajte si aj:

Ako priateľstvo ovplyvňuje vaše zdravie

Na dôkaz toho je tu 3 dôvody, prečo sa oplatí byť single:

1. Všetko je len a len o vás

Tento bod má svoje tri základné heslá - sebaspoznávanie, nezávislosť a voľnosť. Hovorí sa, že nikdy nemôžete mať plnohodnotný, funkčný vzťah s iným človekom pokiaľ nepoznáte samého seba alebo so samým sebou nie ste úplne zmierení a je to veľká pravda. Keď ste vo vzťahu, najmä v dlhodobom, môže sa vám stať, že začnete pomaly strácať prehľad o tom, čo vlastne vychádza skutočne z vás a za čím sa skrýva vplyv vášho partnera.Ako single môžete spoznávať svoje vnútro, zistiť, čo vlastne chcete, čo ste za človeka, aké máte v živote preferencie, skrátka spoznať samého seba.

Byť nezávislý a nespoliehať sa vo svojom živote nutne na iného človeka môže znieť trochu chladne, ale niekedy je to naozaj preberajúce, pretože vedieť si poradiť sám, či už v dennej životnej rutine alebo na hlbšej, psychologickej úrovni, je veľmi dôležité. Dodá vám to silu, sebavedomie a stabilitu.

V poslednom rade je tu voľnosť - ten nádherný pocit, že čokoľvek príde do vášho života, vy tomu môžete povedať áno. Práca v inej krajine? Cestovanie? Podnikanie? ÁNO. Každé rozhodnutie je len a len na vás. A aj keď je pekné mať niekoho, kto vám poradí a podporí vás, sloboda má takisto rozhodne svoje čaro.

2. Váš spoločenský a sexuálny život môže byť kvalitnejší

Hovorí sa, že keď si človek nájde vážneho partnera, stráca dvoch až troch priateľov. Určite to všetci poznáte - akonáhle ste vo vzťahu, začínate tráviť viac a viac času spolu a menej a menej času s inými ľuďmi. Je ale veľmi náročné napchať všetky svoje sociálne potreby do jediného vzťahu. Navyše, socializácia je dobrá pre vaše zdravie aj psychiku - mať iba jednu jedinú blízku osobu vás robí ľahko zraniteľnými. Stále tam je tá otázka - čo budem robiť, ak o ňu prídem? Kto mi zostane?

Keď ste single, odrazu je všetko inak. Váš spoločenský život začne byť bohatý, z každej strany vás niekto volá von, získavate veľa nových priateľov, nikdy sa necítite sám. Aj keď vás niekto sklame, stále sú tu iní ľudia, na ktorých sa môžete spoľahnúť.

Navyše dokázané je aj to, že prekvapivo, single ľudia majú lepší sexuálny život ako zadaní. Asi si hovoríte, že je to nezmysel, ale nezadané osoby si vraj, aj keď menej často, sex užívajú viac, ako páry. Byť vo vzťahu vždy nezaručuje intimitu, akú by ste si predstavovali. Môžu tam byť rôzne problémy - monotónnosť, nekompatibilita. Svojho manžela alebo partnera len tak nevymeníte, pretože nie je v posteli tak dobrý, ako by ste chceli. Preto je niekedy výhodnejšie milovanie bez citových záväzkov. Rozhodne zaručuje rozmanitosť.

3. Byť single má aj zdravotné benefity

Štúdie dokázali, že zo života v nefunkčnom vzťahu môžete byť dokonca fyzicky chorí. Byť single teda zaisťuje nižšie riziko zdravotných a mentálnych problémov.

Nezadaní zvyknú byť dokonca viac fit - viac na sebe pracujú, sú zväčša štíhlejší, jedia zdravšie a prežívajú menej stresu. Jedna štúdia dokonca hovorí, že ľudia môžu po vstupe do trvalého vzťahu pribrať až 6 kilogramov.

Takisto spánok je pre singles zdravší. Áno, túlenie sa k partnerovi je pekné, ale musíte uznať, má aj svoje úskalia. Nie len, že sa ako nezadaní nemusíte mačkať v posteli s ďalšou osobou, ale nemusíte ani znášať jeho či jej spánkové návyky, ktoré niekedy môžu byť celkom otravné.

Pamätajte si, že ste single neznamená, že sa bojíte milovať. Nie je to takisto kontrakt, ktorý ste podpísali a z ktorého nemôžete vycúvať. Lásku môžete do svojho života pustiť hocikedy, keď na to budete pripravení, ale je to rozhodnutie, nie povinnosť. Nie ste single preto, že ste nešťastní, zatrpknutí, ublížení či apatickí. Robíte to pre seba - lebo chcete byť nezávislí, voľní, spokojní s vlastným životom a jeho smerovaním. Ak je ale vašou motiváciou, že ste zanevreli na lásku, ak sa hneváte na tých, ktorí sa rozhodli inak, potom je niečo zle.


Prečítajte si aj tento článok:

Ako priateľstvo ovplyvňuje vaše zdravie

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Mirec I

Nemam vo zvyku vypisovat reakcie, ale neda mi. Pri podrobnejsom zamysleni su fakticky vsetky uvedene argumenty postavene na vyhodach vyplyvajucich pre jednotlivca z jeho osobneho pohladu. Teda su ciro egoisticke. Nikto nemusi suhlasit, ani to necakam. Osobne som odporca "papierov na vsetko", teda aj sobasneho listu. Vsetko to papierovanie viedlo k devalvacii slova (ci osobneho zavazku), ktore dnes neznamenaju nic. Na vsetko musi byt papier - a miera rozvodov je vysoka, zmluvy sa porusuju aj tak, a mozno aj viac, ked absebtuje pocit zavazku. Manzelstvo vsak nie je opozitom preferovaneho zitia sam. Opozitom je vyvazeny partnersky vztah - a to je vacsie umenie ako si uzivat "absolutnu volnost". Pravda je asi niekde uprostred. Ale urcite nie na jednej strane. S pozdravom M.