Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Imunita - čo zaberá na jej posilnenie?

Imunita je definovaná ako odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam. Je to obrana proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov a nádorovému bujneniu.

Imunita Zdroj foto: Shutterstock.com

Človek je dennodenne vystavený veľkému množstvu cudzorodých látok a mikroorganizmov zo svojho okolia. Už novorodenec si so sebou nesie určitú dávku imunity a obranyschopnosti. Imunitný systém sa v prvých rokoch života stabilizuje, vyvíja sa zloženie protilátok preto môžu byť deti častejšie choré. To ale neznamená, že dieťa musí žiť v sterilnom prostredí!

Imunitný systém tvorí súbor orgánov a buniek ktoré medzi sebou komunikujú. Keď dôjde k stretu s cudzorodou látkou, začnú produkovať chemické látky, ktoré sú nasmerované na problematické a postihnuté miesta. Ak je imunita oslabená alebo zlyhá, môžeme ochorieť.

Funkcia imunity

Imunitu delíme na prirodzenú a získanú. Prirodzená imunita je geneticky daná, umožňuje človeku brániť sa proti škodlivinám a rôznym choroboplodným zárodkom od narodenia. Imunita získaná sa formuje v priebehu života na základe kontaktu s cudzorodými látkami, napr. baktériami.

Výkonnými orgánmi získanej imunity sú špecifické bunky: B-lymfocyty, T-lymfocyty a NK-bunky. Ich úlohou je si pamätať stret s cudzorodou látkou na to, aby pri ďalšom kontakte vedeli reagovať rýchlejšie (B-lymfocyty). T-lymfocyty sú pomocné bunky, ktoré rozpoznávajú nežiaduce cudzorodé látky a NK-bunky, ktoré ničia a sú dôležité pri obrane proti vírusom a nádorom.

Niekedy orgány, ktoré sú súčasťou imunitného systému sa preťažia, začnú produkovať protilátky proti vlastným orgánom a bunkám, vtedy hovoríme o autoimunitnom ochorení. Ide buď o systémové ochorenia, najmä o reumatoidnú artritídu, systémovú sklerózu a systémový lupus erythematosus. Medzi orgánovo špecifické zaraďujeme Gravesova a Addisonova choroba, ulcerózna kolída, celiakia, Crohnova choroba, skleróza multiplex, myastemia gravis...Porucha imunitného systému môže byť vyvolaná aj liekmi.

Prečítajte si tiež:


Ako posilniť imunitu?

Možnosťou posilňovania imunity je otužovanie pomocou studenej sprchy. Teplotu treba znižovať postupne v priebehu týždňov a malo by sa začať od nôh postupne k hlave. Cievy sa v tele stiahnu, krv sa v tele rozprúdi a naštartuje sa metabolizmus. Sauna je zaujímavý prostriedok na zlepšenie imunity. Začať s ňou môžu už aj trojročné deti. Ale pozor! Človek musí byť zdravý a každé banálne ochorenie (nádcha, chrípka) musí byť dôkladne vyliečené!

Na prevenciu sa tiež užívajú rôzne vitamíny, minerály a doplnky na posilnenie imunity pre deti aj dospelých.

  • Bakteriálne lyzáty obsahujú neškodné časti baktérií, ktoré patria medzi najčastejšieho pôvodcu daného ochorenia. Nevyvolávajú chorobu, imunitný systém prinútia k tvorbe protilátok.

  • Hliva ustricová obsahuje betaglukány. Sú to polysacharidy, získané z húb a rastlín. Aktivujú vrodenú imunitu, normalizujú ju a zlepšujú obranyschopnosť. Z hlivy sa tiež izoluje imunoglukán, ktorý má overené imunomodulačné účinky.

  • Cesnak siaty má antibakteriálne a expektoračné účinky. Imunomodulačný účinok sa pripisuje určitým zložkám obsiahnutých v cesnaku.

  • Echinacea obsahuje tiež polysacharidy, ktoré stimulujú vrodenú imunitu aktiváciou a zvýšenou tvorbou bielych krviniek.

  • Probiotiká sú zdrojom probiotických kultúr, ktoré osídľujú hrubé črevo a stimulujú aktivitu imunitného systému. Už dojčené deti majú zloženie črevnej mikroflóry prevažne z laktobacilov a bifidobaktérií. Vhodné najmä pri opakovanej antibiotickej liečbe a po liečbe antibiotikami na úpravu črevnej mikroflóry.

  • Nukleotidy, aminokyseliny a peptidy získané z hovädzej krvi. Pôsobia už v dutine ústnej preventívne proti kvapôčkovým ochoreniam.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

lenockaaa5

Vyskúšali ste Moringu karibskú?
Moringa caribbean je pestovaná ekologickým bezpesticídnym spôsobom vo vulkanickej oblasti ostrova St. Lucia. Prášok je vyrobený zo šetrne sušených listov a stoniek stromu Moringa. Listy obsahujú vysokú koncentráciu dôležitých vitamínov a top antioxidantov, ako je vitamín A, E, C, Zinok, čím posilňujú organizmus, imunitu a celkovú vitalitu.

Marosko-n

Svetový lekári sa zhodli, že na dobrú imunitu aj proti rakovine stačí zdravá voda ,zdravé jedlo a zdravé prostredie a vzduch.
Všetko je len ako prežiť s liekmi.
Človek potrebuje žiť ! ,
nie prežívať a mať problém so zdravím a musieť užívať lieky.
Preto ozdravte si svoje prostredie, prestaňte užívať lieky, pite zdravú vodu ,zadovažte si zdravé jedlo, naidite si zmysel života a toto na 100% zaberá na posilnenie imunity !