Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

GMO – je všade a ani o tom neviete

Kontroverzné GMO (Geneticky Modifikované Organizmy) - jedna skupina tvrdí, že pestovanie týchtoplodín vyrieši hlad v niektorych krajinách. Za jeho podporu dokonca lobuje aj organizácia Greenpeace.

No faktom je, že podľa dostupných údajov sa dnes v EÚ vyhadzuje až 50% potravín. Faktom je aj to, že roľníci, ktorí sa na pestovanie GM plodín dali, sa stali finančnými otrokmi firmy Monsanto.

Sú GM plodiny nebezpečné pre človeka?

GM plodiny a potravinové produkty s GMO sa stali veľmi rozporuplnou témou, ktorá delí spotrebiteľov na dva rozdielne tábory. Avšak máloktorý spotrebiteľ vie, že už 20 rokov sa pomocou GMO vyrábajú prídavné látky.

Dali ste si dnes syr? Tak ste jedli GMO bez toho, aby ste o tom čo i len tušili. Ako si myslíte, že sa dnes vyrába syridlo? Z teľacích žalúdkov, uvoľňovaním enzýmov, ako tomu bolo pôvodne v minulosti? Nie. S pomocou GMO. Čo je lepšie? Zabiť niekoľko tisíc teliatok ročne kvôli enzýmu, nachádzajúcom sa v ich žalúdku, pomocou ktorého sa vyrába syridlo, alebo “bezbolestne pomocou využitia GMO”?

No na syrovom výrobku túto informáciu určite nenájdete. A čo napríklad EÚ legislatíva, ktorá dáva za povinnosť výrobcovi uvádzať použitie GMO iba v prípade, že jeho obsah je vo výrobku vyšší než 0,9%!

"Osobne, čím viac sa o GMO dozvedám, tým viac zisťujem, že o ňom nič neviem. Každopádne kvôli zvýšenej spotrebe herbicídu na pestovanie GM plodín mám na pestovanie a konzumáciu GM plodín jasný názor.”


Pozrite si tiež:

Potravinový škandál na Slovensku: GMO v najznámejšom kolovom výrobku?

Smrtiaci Glyfosát?

Ale vráťme sa spätne k otázke, či je GMO škodlivé, alebo nie. Veď určité GM plodiny firmy Monsanta sú napríklad odolné voči herbicídu Roundup Ready, ktorý obsahuje v USA zakázanú a v EÚ i naďalej povolenú látku Glyfosát. Zvyšuje sa pestovaním GM plodín jeho spotreba? Je Glyfosát toxický? Monsanto tvrdilo, že je prípravok Roundu, obsahujúci túto látku biologicky odbúrateľný, pričom sa dokázalo, že firma vedome klamala a falšovala výsledky testov.

Takisto sa vo Francúzsku zakázala jeho zavádzajúca reklama a súčasný francúzsky premiér lobuje za jeho zákaz. Veď Glyfosát je predsa látka, ktorá sa ďalej rozkladá v zemi, a tak vznikajú ešte nebezpečnejšie karcinogénne látky. Používanie tohto herbicídu je finančne výhodné akurát tak pre jeho predajcu, poľnohospodárov a ich biznis. Keďže sa jeho plošným užívaním zvyšuje úroda plodín, alebo vysušuje ešte nedozreté obilie.

Patrick Linhart

Zdroj: súkr.archív

Pritom použitím herbicídu obsahujúcim Glyfosát sa zabíja všetko živé a kontaminuje pôda a voda, ktorú pijeme. Táto látka sa nachádza podľa nezávislých testov aj v moči ľudí, dokonca aj v morských rybách, keďže sa spodnými vodami dostáva do potokov a následne do mora.

Prednedávnom krajiny EÚ hlasovali za jeho zákaz, či obnovenie licencie na jeho používanie na ďalších 5 rokov. Vďaka Nemecku, a lobingu nemeckej kancelárky Merkelovej nakoniec návrh na obnovenie jeho licencie prešiel, a tak sa bude týmto herbicídom i naďalej kontaminovať Európa minimálne do roku 2022.

Zvyšuje pestovanie spotrebu tohto herbicídu?

Opýtali sme sa dvoch ľudí, s úplne rozdielnymi názormi a argumentmi, aby ste si i vy, čitatelia, mohli urobiť lepší názor.

Viac v priloženej 10-minútovej reportáži relácie s názvom Patrick Linhart Bez Cenzúry.

https://www.facebook.com/patricklinhartbezcenzury/videos/691006947774078/


Pozrite si aj túto reportáž:

Potravinový škandál na Slovensku: GMO v najznámejšom kolovom výrobku?


Zaujímate sa o viac takýchto tém? Potom sledujte našu FB stránku - https://www.facebook.com/patricklinhartbezcenzury/videos/646130738928366/