Soliť či nesoliť?

Chuť soli často znehodnotí prirodzenú chuť jedál. Skúste preto väčšmi používať korenie. Prílišné solenie totiž prináša do organizmu nadmerné množstvo sodíka, ktorý podľa lekárskych štúdií zvyšuje krvný tlak a riziko poškodenia mozgových ciev, čo vedie až k mŕtvici. Tiež má negatívny vplyv na srdcové tkanivo. Starnúce cievy strácajú schopnosť rozširovať sa a sodík túto situáciu ešte zhoršuje.

Koľko soli spotrebujeme?

Každý človek má v sebe okolo 270 g soli. Priemerný denný príjem soli je dnes 10 g na človeka, ale existujú rozdiely medzi jednotlivými krajinami a gastronomickými kultúrami. K najväčším spotrebiteľom soli patrí Japonsko, kde denná spotreba prevyšuje 15 g na osobu, v USA a v Austrálii je naopak relatívne nízka spotreba soli, medzi 8-10 g na osobu za deň. Na Slovensku je to asi 10 g na osobu za deň a na rozdiel od prímorských štátov sa u nás konzumovala vždy prevažne kamenná soľ.

Mamičky - žiadne solenie!

Aj keď má detský vek z hľadiska zdravej výživy určité špecifické požiadavky, i tu platia základné zásady pre celý život, ktoré je potrebné dodržiavať. Solenie bolo najskôr jedným zo základných konzervačných postupov, neskôr sa stalo aj návykovou pochutinou. Skutočnosťou ale je, že deti nepotrebujú prakticky žiadny dodatočný príjem soli, veď aj materské mlieko jej obsahuje málo. Dosáľanie potom môže byť vyslovene nebezpečné.

V prvom roku života dieťaťa sa v tele nastavujú mechanizmy regulujúce príjem a výdaj soli - hormóny, s ktorými súvisí vývoj regulácie soli a vody v tele a regulácia krvného tlaku na celý ďalší život. Z nadmernej konzumácie soli sa môžu odvíjať aj závažné choroby. Patrí sem predovšetkým vysoký krvný tlak. Vyššími, ako odporúčanými dávkami soli, nadmerne zaťažujeme detské obličky a zvyšujeme tak ich vnímavosť voči faktorom, ktoré môžu vyvolať ich zápal.

Soľ pre zdravie

V dnešnej dobe prijímame viac soli, než je nutné. Čiastočne je to dané nekontrolovaným príjmom soli ako nedeliteľnej súčasti potravín, predovšetkým mäsa, údenín, konzerv a potravín v prášku. Vzhľadom k tomu, že soľ zaisťuje hydro-elektrolytickú rovnováhu organizmu, je dôležité dopĺňať ju pri silnom potení. Na znížený krvný tlak pomáha zvýšiť príjem soli – každý gram soli naviac zvýši minimálny tlak o 0,8 mm stĺpcov ortuti, zatiaľ čo zníženie príjmu soli o 3 g denne zníži maximálny krvný tlak o cca 5 mm stĺpcov ortuti. Naopak, nadbytočná soľ zvyšuje krvný tlak nežiadúcim spôsobom a zvyšuje riziko infarktu myokardu a cievnych mozgových príhod, zaťažuje a poškodzuje ľadviny, zvyšuje hladinu tukov v krvi a je zdrojom toxínov.

Nežiadúce účinky soli sa dajú zmierniť telesným pohybom a miernou konzumáciou alkoholu. Samozrejme, že ľudia mladší a bez zdravotných problémov nemusia soľ celkom vylúčiť zo stravy. Od 45. roku veku a vo všetkých prípadoch zdravotných problémov je potrebné znížiť jej používanie na minimum. Na druhej strane však máme z histórie dôkazy o možnosti života bez soli - na príklade amerických Indiánov, ktorí si dopĺňali sodík len zeleninovou potravou.

Prečítajte si tiež:

Viete, ktorá soľ je pre vaše telo najzdravšia?

Ako doplniť chýbajúcu soľ do organizmu?

Najrýchlejšie a najefektívnejšie je odšťavovať si denne cviklu, petržlen, mrkvu a zeler aj s vňaťou. Takýto džús si pripravujeme vždy ráno a pijeme trikrát denne nalačno.

V chemickej reakcii žalúdočnej kyseliny a solí zo zeleninovej šťavy sa vytvorí väčší chlad, ktorý podporuje a urýchli činnosť žalúdka. Tekutina rýchlo prejde do dvanástnika, kde sa zlúči so žlčovou kyselinou a šťavami pankreasu, ktorých sila zoslabne. Kvôli soli a chladu nevznikne teplotná reakcia, ktorá by rozkladala kyseliny do organických zásad, ale kyselina pokračuje ďalej cez tenké črevo. Táto kyselina sa v najkratšom čase vylučuje so stolicou, lebo ochladzuje črevo.

Keď to zopakujeme viackrát, črevo sa ochladí a cirkulácia v čreve sa zlepšuje. Zlepšuje sa trávenie a vylučovanie stolice je normálne. Staré nánosy na čreve sa začínajú rozpúšťať, vylučujú sa von a črevo sa začína detoxikovať. Kvôli zníženiu teploty v tele sa deblokuje lymfa a celý obranný mechanizmus v tele začne lepšie pracovať. Lymfa sa rýchlejšie čistí a telo sa rýchlejšie uzdravuje.

Robíme tak vždy, keď sme napätí, depresívni, uzavretí a otrávení vlastnými kyselinami. V studenom čreve je trávenie správne zásadité a vstrebávanie stravy rýchle. Pri kyslom tele sa strava v tenkom čreve kvasí, prehrieva sa črevo, pečeň, krv a následne celý organizmus. Kvôli prehrievaniu brucha sa prehrieva celý systém, v koži sa otvárajú póry, cez ktoré človek stráca životnú energiu.

Rýchle ochladenie cez kožu, ktoré je potrebné, je následok zúženia artérií v pľúcach a končatinách, ale i na koži. Takýto stav zmení prietočnosť v celom tele a vznikne nesprávna cirkulácia spôsobujúca, že na jednej strane to vyzerá ako prehrievanie a na druhej strane ako podchladenie tela. Soľ nechladí iba tráviaci systém, no absorbuje sa do krvi, zadržiava vodu v tele, a tým sa zablokuje zúženie artérií a rozširovanie vén. Soľ v tele viazaná na vodu mení kyslosť tela na alkalickosť, čo je základom vývoja buniek. Správne množstvo soli v tele zabraňuje osteoporóze a infarktu.

Nadmerné solenie zhoršuje chudnutie

Nadmerné množstvo solí v tele, najmä žien, je príčinou, že nemôžu schudnúť – jednoducho ich telo vo veľkej miere vďaka prítomnosti solí zadržuje vodu. Nahromadenie solí je potom jednou z hlavných príčin celulitídy, pretože prítomnosť solí razantným spôsobom deštruuje tkanivo v blízkosti usadenín soli. Soľ, ktorú organizmus nevyhnutne potrebuje, získate aj zo stravy, ktorá vôbec nie je dosolená. Pri chudnutí sa odporúča soľ nejesť, alebo jesť ju len minimálne.

Soli sa do organizmu dostávajú predovšetkým mäsom, nakoľko samé ich obsahuje veľa. Viac solí obsahuje najmä mäso červené. Patrí ku kyselinotvorným potravinám, jeho rozpadom vznikajú kyseliny. Soľ v nadbytočnom množstve neprospieva zdraviu a sťažuje vašu snahu schudnúť.

Šéfkuchár Peter Varga

Peter Varga | Zdroj: súkr.archív

Obmedziť soľ

  • vyhýbajte sa mäsovým a zeleninovým konzervám, omáčkam a polievkam v prášku

  • dôkladne si prečítajte informácie o obsahu minerálnych a chemických látok v kúpených výrobkoch, aby ste sa orientovali v množstve soli, sodíka a konzervačných látok

  • znížte množstvo slaných prípravkov, ako sójová omáčka, polievky v kocke alebo v prášku, cesnaková, cibuľová, zelerová a polievková soľ, kečup, orientálne omáčky, polievkové korenie

  • používajte veľa čerstvej cibule, cesnak, zeler, mleté sušené korenie bez soli

  • namiesto údenín jedzte varené alebo pečené mäso


Prečítajte si aj tento článok:

Viete, ktorá soľ je pre vaše telo najzdravšia?