Predávkovanie vitamínmi (hypervitaminóza)

Hádžete do seba vitamíny jedna radosť? Zvyknete ich užívať preventívne, dlhodobo, alebo len keď ste chorý vo vyšších dávkach? Buďte opatrní. Aj vitamínmi sa totiž dokážete predávkovať.

Pri predávkovaní vitamínmi ide o hypervitaminózu. Treba však podotknúť, že na hypervitaminózu môžete trpieť z vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Ide o vitamín A, D, E, K. Pri rozpúšťaní sa dlhšie zdržujú v pečeni, čím môžu spôsobiť jej poškodenie.

Predávkovanie vitamínom A

Prejavuje sa popraskanými alebo krvácajúcimi perami. Nebezpečné je pre tehotné ženy, pretože môže poškodiť plod. Zvyšuje sa aj riziko zlomenín.

Predávkovanie vitamínom D

Môže narušiť správny rast detí, spôsobuje odvápnenie mäkkých tkanív a poškodzuje obličky.

Predávkovanie vitamínom E

Často sa prejavuje hnačkami a žalúdočnými problémami.

Vitamíny, ktoré sa rozpúšťajú vo vode, nám veľa problémov nenarobia. Obličky ich ľahko dokážu filtrovať a dostať z tela von. Platí to napríklad o vitamíne C.

Predávkovanie vitamínom B

Pri vitamínoch skupiny B treba byť obozretnejší. Ide najmä o pyridoxín (B6) a niacín (B3), ktoré síce sú rozpustné vo vode, ale pri ich predávkovaní môžete mať dočasné problémy s pečeňou, pokožkou či nervami.

Predávkovanie minerálmi

Predávkovanie vápnikom sa prejavuje takzvaným zvápnením organizmu. To znamená, že nastupujú problémy s obličkami. Rovnako môže mať organizmus problém vstrebať niektoré látky, najmä železo, zinok a horčík.

Hyperkalciémia je predávkovanie draslíkom. Spôsobuje brnenie končatín a pocity slabosti. V tých horších prípadoch svalovú paralýzu a nepravidelný rytmus srdca. Je nebezpečná najmä pre ľudí s obličkovými problémami – môže im hroziť otrava.

Aj zinkom sa dokážete predávkovať. To sa zvykne najskôr prejaviť nevoľnosťou, pri dlhodobom nadmernom užívaní ale riskujete, že váš organizmus (dočasne) stratí schopnosť vstrebávať meď a železo.


Prečítajte si aj tento článok:

Suplementy - čo a kedy užívať?