Aké výdavky riešia tehotné Slovenky?

Zistenie, že sa stanete rodičom, by malo byť tým najúžasnejším pocitom a obrovským dôvodom na neopísateľnú radosť. Najmä vtedy, ak sa na svet hlási potomok, o ktorého ste sa roky snažili. Rýdzo pozitívne a nanajvýš príjemné emócie z gravidity však môžu v nejednom prípade utlmiť iné zistenia.

Cesta malej ratolesti na svet totiž niečo stojí. Celkové výdavky závisia predovšetkým od požiadaviek a nárokov konkrétnej budúcej mamičky, respektíve rodičov. Tvoria ich platby za nadštandardné vyšetrenia či zdravotnícke služby, ktoré nie sú hradené zdravotnými poisťovňami. Spolu ide o sumu, ktorá sa v lepšom prípade ráta na stovky eur, za istých okolností to však môže byť oveľa viac.

Mnohí budúci rodičia zostávajú zaskočení, keď postupne prichádzajú na to, že v záujme svojho ešte nenarodeného potomka musia počítať s výdavkami často presahujúcimi ich finančné možnosti. Pri pároch, ktoré nemajú inú možnosť, ako využiť služby niektorého z centier asistovanej reprodukcie, to platí o to viac. Tí musia investovať nemálo peňazí skôr, ako by vôbec mali akúkoľvek garanciu toho, že sa rodičmi naozaj stanú. Cena za jednotlivé cykly IVF sa pohybuje od 100 Eur a narásť môže až do výšky 3000 eur.

Keď sa však týmto ženám otehotnieť podarí, práve pre ne nejestvuje investícia, ktorou by sa s partnerom neprehrýzli. A podobne ako všetky ženy v druhom stave, musia čeliť viacerým výdavkom v gynekologických ambulanciách, ale aj mimo nich.

Mamička by si s poisťovňou hradenými vyšetreniami mohla vystačiť

Celý rad lekárskych úkonov zahŕňa napríklad vyšetrenie moču, meranie krvného tlaku, hmotnosti či vaginálne vyšetrenie, ktoré sú zároveň bežnou súčasťou tehotenských prehliadok. Na každej prehliadke sa v závislosti od štádia gravidity vykonáva gravidometria, kontrolujú sa odozvy plodu (srdiečka), hmotnosť plodu, jeho pozícia, prietok krvi pupočníkom aj CTG. Tie u nás rovnako hradia zdravotné poisťovne.

V ich réžii sú takisto aj jednorazové vyšetrenia, na ktoré ma tehotná žena nárok – 3-krát ultrazvuk, meranie nuchálnej translucencie počas 1. ultrazvuku, orálny glukózový tolerančný test (skríning tehotenskej cukrovky), PAPP-A krvný test (skríning na Downov syndróm), AFP krvný test (skríning vrodených vývojových chýb), kultivácia z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B, 2-krát stomatologické vyšetrenie, EKG, opakovaný krvný obraz (dôraz na zistenie anémie) a opakované krvné testy na rôzne ochorenia.

Niektoré nadštandardné vyšetrenia môžu stáť stovky eur

Kým niektoré ženy vnímajú tehotenstvo úplne prirodzene a nemajú potrebu absolvovať rôzne špeciálne nadštandardné vyšetrenia, iné ženy sú ochotné pre vyšší komfort investovať ďaleko nad rámec základného balíčka vyšetrení. Nie je to však vždy iba o akomsi rozmare, ale pri rizikových tehotenstvách a tehotných ženách nad 35 rokov je absolvovanie niektorých platených vyšetrení priam žiadúce. Jedným takým je aj napríklad morfologický ultrazvuk, pri ktorom je možné odhaliť anatomické anomálie plodu. Ten stojí v priemere 60 Eur.

Pomocou neinvazívneho prenatálneho vyšetrenia z krvi matky sa dajú zistiť chromozómové poruchy plodu. Neinvazívne vyšetrenie znamená, že sa vykonáva bez výrazného zásahu do tela matky a bez ohrozenia plodu. Medzi najspoľahlivejšie neinvazívne prenatálne testy patrí PrenaTest®. Tri najčastejšie trizómie prítomné po narodení – Downov syndróm, Edwardsov syndróm a Patauov syndróm určuje s 99,8%-nou presnosťou. Cena tohto testu sa začína na 270 Eur. Na porovnanie, bežne sa tieto poruchy zisťujú odberom plodovej vody (amniocentézou), ktoré plne hradí zdravotná poisťovňa, avšak táto metóda však so sebou prináša riziká pre matku i plod.

O peknú spomienku na bábätko vo Vašom brušku sa zase postará záznam na DVD nosiči z 3D (4D) ultrazvuku, ktorý vychádza v priemere na 50 Eur.

Zdravá strava bohatá na všetky vitamíny je málo reálna

Ďalšou kategóriou investícií počas tehotenstva sú výživové doplnky. Vitamíny, B, C, E, železo, horčík či vápnik sú pre ženský organizmus počas tehotenstva naozaj potrebné. Napriek tvrdeniu odborníkov na výživu, že pri zdravej, pestrej a vyváženej strave takéto výživové doplnky potrebné nie sú, takmer každá mamička potvrdí, že počas gravidity jej boli lekárom alebo lekárnikom odporúčané aspoň nejaké vitamínové doplnky. Dávka vitamínov pre tehotné sa môže vyšplhať na 30 eur (zhruba na obdobie 3 mesiacov).

Kurzy pre tehotné tiež niečo stoja

Nepovinnou výdavkovou položkou tehotnej ženy je investícia do získania praktických informácií na predpôrodných kurzoch. Prinášajú informácie a detaily o blížiacom sa pôrode a starostlivosti o novorodenca. Približná cena takýchto kurzov sa pohybuje na úrovni od 40 do 150 eur. Špeciálne cvičenia pre tehotné ženy stoja od 5 eur na hodinua ponúkajú správne a bezpečné cviky pre „tehuľky“.

Tehotenské oblečenie a kozmetika

Zdanlivo zanedbateľná, no potrebná položka. Najmä pri rýchlo rastúcom brušku je nové oblečenie nevyhnutnosťou, a tak budúce mamičky siahajú po špeciálnej spodnej bielizni, nohaviciach, šatách, tričkách či kabátoch pre tehotné. Výdavky na ne sa pohybujú od 100 eur, pričom vrchnú hranicu určujú budúci rodičia. Kozmetika je podobnou kapitolou, najčastejšie sú v „kurze“ špeciálne krémy či oleje na strie, pričom budúca mamička utratí za vybranú kozmetiku aspoň 50 eur.

Na výbere pôrodnice záleží

Priestor, v ktorom privedie mamička svoje dieťa na svet, hrá dôležitú úlohu. Rozhodujúcim kritériom pre výber pôrodnice by mala byť poskytovaná lekárska starostlivosť daného zdravotníckeho zariadenia. Za nadštandardné služby poskytované v nemocniciach sú považované náklady na zazmluvnenie pôrodníka či výdavky za nadštandardnú izbu alebo predpôrodnú miestnosť, ktoré môžu súhrnne predstavovať až 500 eur.

Nadštandardná, ale mnohými rodičmi vyhľadávaná služba

Zdanlivý odpad môže byť prvým darom pre bábätko. Reč je o kmeňových bunkách obsiahnutých v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka či v placente. Ich zloženie je neopakovateľné. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa totiž štandardne používajú pri liečbe hematologických a onkologických ochorení ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané aj dedičné poruchy imunity, či metabolických ochoreniach.

Slovenskí lekári majú v tejto oblasti dobré skúsenosti s podaním vlastnej aj súrodeneckej pupočníkovej krvi.

Spoločnosť Cord Blood Center vydala už 76 jednotiek pupočníkovej krvi, pričom 20 transplantácií sa vykonalo u nás na Slovensku. Suma za odber sa pohybuje od 690 eur, pričom budúce mamičky si môžu tento výdavok rozdeliť do mesačných platieb. Cord Blood Center ponúka rodičom a ich detičkám viacero podporných programov a má za sebou 20-ročné skúsenosti.

Celková suma?

Spočítané všetky položky sa šplhajú k takmer päťtisícom, celková suma totiž predstavuje 4910 eur, ak sú započítané náklady aj na cyklus IVF v rámci asistovanej reprodukcie. Bez nich je suma pre tehotnú ženu (ktorá otehotnela prirodzenou cestou) minimálne 1910 eur, čo predstavuje takmer dve priemerné mzdy na Slovensku a takmer štyri minimálne mzdy na Slovensku.

Bežné a nadštandardné výdavky tehotných Sloveniek

Asistovaná reprodukcia (IVF cyklus) 3000 Eur
Neinvazívny prenatálny test 270 Eur +
3D, resp. 4D ultrazvuk 50 Eur +
Cvičenia pre tehotné (napr. Gravid jóga)  od 5 Eur/hod.
Kurzy predpôrodnej profylaktickej prípravy 40 Eur +
Vitamínové a iné výživové doplnky 30 Eur +
Tehotenské oblečenie 100 Eur +
Tehotenská kozmetika 50 Eur +
Hospitalizácia (nadštandard) a zazmluvnenie doktora Približne 500 Eur
Odber pupočníkovej krvi (tkaniva, placenty) v spoločnosti Cord Blood Center 690 Eur +
SPOLU 4730 Eur (minimálne však 1730 Eur)