Apiterapia - keď včely liečia

Príroda je múdra a dala ľudstvu riešenie na každý zdravotný problém. Stačí ho len objaviť, vyskúšať a posunúť dobrú správu svetu. Napríklad o včelách a ich produktoch. Pretože ponúkajú oveľa viac ako len med.
Apiterapia

Trumpeter.sk | Zdroj: súkr.archív

Charakteristika apiterapie

Liečivými a podpornými účinkami včelích produktov sa zaoberá apiterapia – pre niektorých veda, pre iných umenie, prípadne kombinácia oboch. Ako podporná či doplnková liečba rôznych zdravotných problémov je známa už stáročia. Využíva včelie produkty – med, peľ, propolis, materskú kašičku, vosk, včelí jed, ale aj úľový vzduch.

Obľúbené sú terapie na lôžku nad včelími úľmi, kde blahodarne pôsobí nielen špecifický vzduch zmiešaný s vôňou včiel a ich produktov, ale aj ich zvuk.

„Produkty včiel a ich účinky na ľudské telo poznali lekári zo starého Egypta, Ruska a Číny, grécki filozofi alebo Avicenna na Blízkom východe. Dnes znovu objavujeme to, čo nám príroda ponúka už celé veky,“ hovorí expertka na včelie produkty a apiterapeutka Iveta Krajňáková z [Apipraktik] (https://www.apipraktik.sk). Napríklad v Rusku je apiterapia uznávaný medicínsky smer, ktorý sa radí k neurologickým vedám. Priaznivý účinok včelích produktov na zdravie človeka je ukrytý v zložení a obsahu biologicky aktívnych látok. Zastúpenie vitamínov, enzýmov a mikroelementov v mede nemá v živočíšnych produktoch obdobu. „Včelie produkty sú prirodzenou potravou, sú multifunkčné, človeka súčasne vyživujú, spoľahlivo ho chránia pred chorobami a predlžujú mu život. K tomu všetkému je radosť ich jesť, sú veľmi chutné a lahodné,“ dopĺňa apiterapeutka.

Potvrdené praxou a vedcami

Po tejto terapii ľudia siahajú v prípade, že im bežná liečba nezaberá, alebo trpia chronickými problémami a hľadajú alternatívne riešenie. Podľa apiterapeutov apiterapia rieši celé spektrum ochorení, nielen prechladnutie či problémy s dýchacími cestami. Pomáha pri autizme, cukrovke, kožných problémoch, problémoch s trávením, imunitou, otehotnením, pri strese...

Podľa výskumov včelie produkty zlepšujú zdravotný stav ľudí trpiacich autoimunitnými ochoreniami, rakovinou, Alzheimerom, Parkinsonom, HPV, sklerózou multiplex či artritídou.

Apiterapeutka I. Krajňáková pomáha deťom s problémami autistického spektra. Všetky včelie produkty sú silné antioxidanty plné vitamínov a enzýmov. Zo skúsenosti vieme, že pri dodržiavaní diéty bez mliečnej bielkoviny a bez cukru a dopĺňaní stravy o včelie produkty sa stav týchto detí výrazne zlepšuje. Upokoja sa, zlepší sa ich pozornosť, trávenie, upraví sa spánok. Netrvá dlho a rozšíri sa pestrosť stravy, ktorú prijímajú. Po psychickej aj motorickej stránke vďaka apiterapii deti s autistickou poruchou neustále napredujú a lepšie sa socializujú v kolektíve,“ ozrejmuje.

Pre všetky generácie

Túto špecifickú terapiu budú využívať aj vo vznikajúcom Agapé Senior Parku, ktorý vyrastá v obci Horný Bar. „Ľuďom v pokročilom veku, ktorých trápia rôzne choroby, chceme poskytnúť maximálnu starostlivosť, sociálnu aj zdravotnú. Apiterapia je relatívne stará metóda, ktorú západná Európa objavuje až teraz,“ hovorí spoluautorka projektu pre seniorov Adriana Škriniarová. „Je známe, že včely a ich produkty pomáhajú pri celom spektre problémov, dokonca aj pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe, kedy je liečba veľmi limitovaná.“ Apiterapeuti v týchto prípadoch odporúčajú aplikáciu včelieho jedu, no pomáhajú aj masáže biologicky aktívnych bodov krémom s včelím jedom a užívanie pergy.

Krátky verzus dlhý život

Hoci život včely medonosnej trvá len niekoľko týždňov, jej produkty preukázateľne ľuďom život predlžujú a zvyšujú jeho kvalitu. „Filozofia Agapé Senior Parku je výnimočná v tom, že búrame mýty o spôsobe starostlivosti a úrovni služieb pre ľudí vo vyššom veku. V tomto zariadení budeme poskytovať aj služby, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať výnimočné či nevšedné, ale všetko sme konzultovali s odborníkmi. Podľa nich bude práve apiterapia cesta, ako ľuďom, ktorí už majú toho v živote za sebou veľa, dni spríjemniť, osladiť, ovoňať a uľaviť im od zdravotných či psychických ťažkostí,“ necháva nás nazrieť do zákulisia projektu pre seniorov A. Škriniarová.

Nielen v prípade seniorov, ale v každom veku by mala apiterapia prebiehať pod dohľadom skúseného terapeuta, ktorý dokonale pozná nielen účinky, ale aj spôsob používania a dávkovania týchto výnimočných darov prírody.


Pozrite si tiež:

Ako vyzerá speleoterapia - jaskynná liečba?