Boľavé hrdlo, zachrípnutie, dráždenie na kašeľ či suchá sliznica úst? Existuje účinné a šetrné riešenie?

Na tému bolesti hrdla sme sa porozprávali s MUDr. Irinou Šebovou, CSc., MPH, prednostkou DORLK LF UK a NÚDCH v Bratislave.
MUDr. Irina Šebová

MUDr. Irina Šebová | Zdroj: súkr.archív

Pani doktorka, na akom princípe vlastne fungujú rôzne cmúľacie pastilky?

Väčšina voľnopredajných prípravkov obsahuje antiseptiká či anestetiká, v poslednej dobe nastal doslova „boom“ lokálne pôsobiacich antibiotík.

  • Antibiotiká však účinkujú iba proti baktériám, ktoré vo väčšine prípadov nie sú pôvodcom akútneho zápalu sliznice. Najčastejšie sa totiž jedná o vírusové zápaly sliznice hltana a hrtana.
  • Antiseptiká takisto zväčša pôsobia iba proti baktériám a účinkujú len povrchovo, pričom infekcia sa odohráva v hĺbke tkanív.
  • Lokálne anestetiká zasa rýchlo zmiernia bolesť, ale iba na krátky čas. Navyše spomínané preparáty sú určené iba na krátkodobé užívanie, pri dlhodobom užívaní môžu narušiť prirodzenú ústnu mikroflóru či spôsobiť systémové nežiadúce účinky.

Na výber sú ešte rôzne bylinné pastilky, ktoré síce nemajú nežiadúce účinky, ale neochránia sliznice proti vírusom a baktériám a nezabránia ďalšiemu šíreniu infekcie.

Čo odporúčate pacientom s akútnymi problémami hrdla a hlasiviek?

Do popredia sa dostáva koncept zvlhčenia podráždenej sliznice v oblasti ústnej dutiny, hltana a hrtana, ako aj potreba ochrany a regenerácie podráždenej, prípadne vysušenej sliznice. Novinkou v tejto oblasti je zdravotnícka pomôcka hydro pastilky. Sú určené na široké spektrum diagnóz ako je bolesť v hrdle pri prechladnutí, zachrípnutie a/lebo dráždenie na kašeľ pri prechladnutí alebo pri alergii či vplyvom suchého vzduchu (klimatizácia, vykurovanie), pre namáhané hlasivky (povolania ako učiteľ, rečník, herec, spevák) a pre pacientov s chronickými ochoreniami, ktoré spôsobujú suchosť sliznice (porucha činnosti slinných žliaz, postradiačný zápal u onkologických pacientov).

Hydro pastilky

Generica | Zdroj: súkr.archív

Zdravotné problémy s hrdlom /

Hydro pastilky sú vhodné pri týchto príznakoch / Generica | Zdroj: súkr.archív

Čím sa nové pastilky líšia od ostatných produktov?

Sú jedinečné svojím zložením a mechanizmom účinku. Obsahujú tzv. hydrogél komplex, ktorý pri cmúľaní pastiliek vytvára na sliznici ochranný film proti prieniku a šíreniu baktérií a vírusov. Vďaka kyseline hyalurónovej zároveň intenzívne zvlhčujú vysušenú a podráždenú sliznicu. Obsiahnutý panthenol sliznicu navyše regeneruje a hojí. Sliznica sa tak môže lepšie a rýchlejšie uzdravovať a znovu nadobudnúť svoju pôvodnú obranyschopnosť voči vonkajším vplyvom.

Výhodou je, že v prípade potreby sa môžu hydro pastilky užívať aj dlhodobo. Týka sa to hlavne pacientov s chronickými ochoreniami, ktoré spôsobujú suchosť sliznice alebo ľudí, ktorí pracujú v suchom, teplom či prašnom prostredí, prípadne často namáhajú svoje hlasivky.

Jovanka

Ja som fanúšikom spreja na hrdlo ... Vždy keď ma chytí chrapot a mám namáhané hrdlo až až, tak siaham po spreji halset pharmaselect-u a je to naozaj veľmi fajn ... zväčša sa už na druhý deň cítim oveľa lepšie