Fialové zemiaky: prečo sú výnimočne zdravé a ako ich pripraviť?

Záleží od uhla pohľadu. Názory sa rôznia. Veľký význam sa zemiakom pripisoval na začiatku 19.storočia. Ochránili Európu od opakujúcich sa hladomorov a od choroby zvanej skorbut. Veľa ľudí považuje zemiaky za nezdravé. Iste sa pod túto informáciu podpísalo rýchle občerstvenie. Ibaže, ako vo všetkom, aj zemiaky treba dávkovať s mierou, potom môžu určite spestriť a obohatiť našu stravu.

Odkliaľ k nám prišli zemiaky?

Pôvod fialových a bielych zemiakov sa pripisuje podhorským a horským oblastiam And v dnešnom Peru, pravdepodobne to bola druhá polovica 17.storočia. Dnes sa pestujú takmer na celom svete.

Ako to bolo na Slovensku? Zemiaky sa k nám zrejme dostali oveľa neskôr. História uvádza, že po prvý raz sa o nich zmienil mních Cyprián z Červeného Kláštora, písal sa rok 1654. Ďalší zdroj uvádza rok 1786, zemiaky priniesol na Spiš študent študujúci na univerzite v západnej Európe Tomáš Šváby. Odtiaľ údajne pochádza aj ľudový názov „švábka.

Nutričná hodnota

Bežné konzumné zemiaky obsahujú približné 24% sušiny, z toho asi 75% tvorí škrob a 2% rozpustné cukry. Bielkoviny tvoria okolo 5 -10% sušiny a tuky okolo 0,4% sušiny.

Zemiaková hľuza obsahuje kyselinu citrónovú, minerálne látky ako mangán, železo, zinok, meď, jód, draslík, fosfor, horčík, kalcium a vitamíny C, B1, B2 a B3. Zemiaky majú výrazne menej sušiny než obilniny.

Druhy a typy zemiakov

Podľa druhu hovoríme o:

 • fialových zemiakoch,
 • ružiakoch,
 • russetoch,
 • batátoch,
 • žltých zemiakoch,
 • bielych zemiakoch.

Varné typy zemiakov sú označované písmenom A – D, výber záleží na tom, ako chceme zemiaky pripraviť (prílohy, na pečenie alebo do šalátov).

Výnimočne zdravé fialové zemiaky

O fialových zemiach, hoci sú zdravé, sa na Slovensku medzi gazdinkami veľmi nehovorí. To je skutočne škoda, pretože sú výnimočne zdravé. Podobné látky, ako vo fialových zemiakoch sa nachádzajú v čučoriedkach a v granátovom jablku.

Fialovým zemiakom sa pripisuje, že pôsobia ako antioxidanty. Podporujú imunitný systém a tiež sa im pripisujú účinky v boji s rakovinou. Odborníci hovoria, že majú aj protizápalový účinok, napomáhajú správnej funkcii čriev. Pozitívne vplývajú na zrak, znižujú krvný tlak, pôsobia na srdcovo-cievne ochorenia. Odporúčajú sa pre ľudí s cukrovkou, s tráviaci problémami, ale aj pre celiatikov.

Fialová farba má svoj význam pre zdravie

Výrazná fialová farba nie je len vizuálne pekná, ale aj plná výživných látok. Fialovú farbu spôsobuje zvýšený obsah prírodných farbív s vysokými antioxidačnými účinkami. Obsah antioxidandov vo fialových zemiakoch je niekoľkonásobne vyššií než v klasických zemiakoch. Fialové zemiaky dokonca obsahujú aj 5x viac vitamínu C ako biela varianta.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Food and Nutrition Research pôsobia zdraviu prospešné antokyány (antioxidanty prítomné práve vo fialovom farbive) protizápalovo a antibakteriálne. Týmto spôsobom nám môžu pomôcť pri prevencii rôznych ochorení ako sú rakovina, diabet, ale aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Ako pripraviť fialové zemiaky?

Neviem, ako vy, ale ja ich musím hľadať, nemá ich každý obchod ani hypermarket. Čo sa týka ceny za kilo, nie je veľký cenový rozdiel oproti klasickým zemiakom. Cena sa pohybuje okolo 1 eura.

Hoci sa vám ich farba môže zdať na prvý pohľad zvláštna, dajte fialovým zemiakom šancu. Mňa tiež ich farba najskôr nelákala, no nakoniec som podľahla a urobila som dobre. Zistila som, že je to veľmi chutná a zdravie podporujúca zelenina. Chuťou pripomínajú biele zemiaky s jemnou chuťou po orieškoch. Aj ich príprava je rovnaká, ako príprava ostatných druhov zemiakov. Odporúča sa pripravovať ich v šupke, práve v nej sa nachádza najviac vitamínu C.

Fialové zemiaky si zachovajú krásnu farbu aj po varení a upečení. Hodia sa ako príloha k mäsu, perfektné z nich sú aj halušky či ňoky a tiež dokonale spestria šaláty.

Jednoduchý a výborný recept - pečené zemiaky

Prichádzajú chladné dni, že by sme vyskúšali dva v jednom? Rúra nás ohreje z vonku a pečené zemiaky z vnútra. Pre prvý raz odporúčam kombináciu: fialové, žlté alebo biele zemiaky a mrkvu. Nemyslím si, že by ste po upečení obchádzali fialové zemiaky a vyberali z taniera iba žlté. Fialové zemiaky sú výborné!

Čo budeme potrebovať? (množstvá surovín závisia od počtu stravníkov)

 • olivový olej - asi 6 PL
 • rascu
 • tymian, prípadne ďalšie bylinky
 • zemiaky fialové, zemiaky biele v pomere 1:1
 • mrkvu (podľa chuti)

Postup:

 1. Zemiaky umyjeme kefkou, osušíme a spolu s kožou nakrájame na tenké kolieska.
 2. Mrkvu očistíme, nakrájame na hrubšie kolieska.
 3. Zemiaky a mrkvu zmiešame a posypeme rascou, tymianom, prípadne ďalšími bylinkami (podľa chuti).
 4. Polejeme olejom, premiešame a vysypeme na plech predhriaty v rúre.
 5. Pečieme pri teplote cca 175 °C asi 45 minút (ja som piekla v teplovzdušnej rúre).

Prečítajte si tiež:

Fotorecept: gratinované zemiaky so zelerom a šampiňónmi

Ako pripraviť zemiaky čo najzdravšie