Pri operácii žien s rakovinou prsníka asistoval chirurgom nový robot! Ako prebieha robotická operácia?

Takýto druh operácií dávno nie je sci-fi víziou ani na Slovensku.
chirurgom pri operácii asistoval nový robot

Zdroj: Flickr.com

Vedci z Maastrichtskej univerzity pracovali so skupinou dvadsiatich žien s lymfedémom, čo je stav súvisiaci s rakovinou prsníka, pri ktorom sa prebytočná tekutina zhromažďuje v tkanivách a spôsobuje opuch.

Všetky ženy, ktoré mali naplánovanú operáciu na zmiernenie príznakov, boli rozdelené do dvoch skupín: prvá skupina podstúpila manuálnu operáciu, druhej skupine pri operácii chirurgom asistoval robotický systém MUSA.

Ako robotický systém asistuje pri operáciách?

Chirurg ovláda vysoko presné chirurgické nástroje pomocou klieští podobných pákovým ovládačom, ktoré sú namontované na operačnom stole.

Toto nastavenie v podstate ruší malé chvenie v rukách chirurgov a zmenšuje ich pohyby rúk na jemnejšie. Napríklad, ak chirurg posunie jednu z joystickov o jeden centimeter, rameno robota sa posunie o jednu desatinu milimetra.

Vedci neskôr pozorovali výsledky v oboch skupinách žien s rakovinou prsníka. Skupina, ktorá podstúpila robotický chirurgický zákrok, tzv. supermikrochirurgiu, sa vyliečila o niečo rýchlejšie, rozdiely medzi skupinami boli však minimálne.

Zmyslom tejto skúšky bolo preukázať, že robotický systém je bezpečný a využiteľný, a nie preukázať jeho nadradenosť či vyššiu efektivitu.

Operácie s využitím robotov nie je sú novinkou

viac ako dve desaťročia sa používa systém Da Vinci, ktorý môže pracovať s mierou presnosti až 1 milimeter. Nezistilo sa však, že je lepší ako tradičný chirurgický zákrok, navyše pri jeho cene 2 milióny dolárov, je operácia s jeho využitím drahšia.

Rakovina prostaty bola vôbec prvým ochorením, ktoré sa vo svete začalo vo veľkom operovať roboticky, najmä pre jej častý výskyt.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici používa robotický systém Da Vinci od roku 2011. Prístroj okrem urológov využívajú aj gynekológovia, chirurgovia a krční špecialisti.

Supermikrochirurgia je zákrok, pri ktorom by sa robotické prístroje mohli potenciálne osvedčiť. Aby si vedci boli istí, bude robotov musieť otestovať omnoho viac chirurgov na omnoho viac pacientoch.


Prečítajte si tiež:

Roboty vs lekári: kto je lepší pri transplantácii vlasov?