Koronavírus a tehotenstvo: Ako vplýva vírus na tehotné ženy a môže sa ochorenie COVID-19 preniesť z matky na plod pupočníkovou krvou?

Zatiaľ neexistuje dôkaz, že tehotné ženy sú náchylnejšie na následky ochorenia COVID-19 ako bežná populácia. Keďže sa jedná o nový vírus, jeho vplyv na tehotné ešte nie je jasný. Očakáva sa, že väčšina tehotných žien, ktoré ochorejú, budú mať iba mierne alebo stredne ťažké príznaky podobné nachladnutiu alebo chrípke. Závažnejšie príznaky, ako je napríklad zápal pľúc, sa zdajú byť častejšie u starších ľudí, u tých, ktorí majú oslabený imunitný systém alebo dlhodobé ochorenia. V súčasnosti nie sú hlásené žiadne úmrtia tehotných žien na koronavírus.
koronavírus a tehotenstvo

Zdroj: Pixabay.com

Royal College of Obstetricians and Gynaecologists a Centers for Disease Control and Prevention pred niekoľkými dňami zverejnili informácie týkajúce sa nového koronavírusu (ochorenie COVID-19) a tehotenstva.

Aký vplyv má koronavírus na plod, ak je budúca matka pozitívne testovaná?

Vírus je známy ešte len krátky čas, ešte sa len skúma. Neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali zvýšené riziko potratu.

Tiež nie je dokázané, že vírus sa môže počas tehotenstva preniesť na vyvíjajúce sa dieťa. Preto sa nepredpokladá, že ak tehotná žena ochorie, spôsobí to abnormality u dieťaťa.

Nezistil sa výrazne horší priebeh infekcie u tehotných a nie je vplyv na potraty a vrodené chyby plodov. Mierne je zvýšené riziko predčasného pôrodu a horšia adaptácia novorodencov po pôrode v akútnej fáze infekcie,“ vyjadril sa na svojej facebook stránke k téme doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Niektoré deti narodené ženám so symptómami infekcie koronavírusu v Číne sa narodili predčasne. Nie je jasné, či to spôsobil koronavírus alebo rozhodnutie lekárov, ktorí vyvolali pôrod, resp. vykonali cisársky rez, pretože žena bola chorá.

Súčasná pandémia sa správa v tomto zmysle, našťastie, nie celkom typicky a zdá sa, že väčšina tehotných má iba ľahký až stredný priebeh infekcie. Podľa jednej štúdie sú muži častejšie infikovaní ako ženy, “ uviedol gynekológ Doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD. pre Denník N.

Môže sa COVID-19 preniesť z matky na plod?

V čínskom meste Wuhan uskutočnili v období 20.1. – 31.1.2020 malú štúdiu, kedy bolo do nemocnice prijatých 9 tehotných žien s potvrdenou pneumóniou spojenou s COVID-19. Sedem z nich malo zvýšenú teplotu.

Všetky tehotné porodili v poslednom trimestri cisárskym rezom. Stav tehotných sa nezhoršil a neprešiel do závažných pneumónií, ani úmrtia. Novorodenci mali 1 minútové APGAR skóre 8-9 a skóre v 5. minúte od 9-10.

Taktiež testovali ich plodovú vodu, pupočníkovú krv, výter z hrdla (novorodencov) a aj materské mlieko, pričom všetky vzorky vyšli negatívne.

Zistenia z tejto malej skupiny prípadov naznačujú, že v súčasnosti neexistuje dôkaz o prenose vírusu na plod.

Prenáša sa koronavírus z matky na dieťa?

Podľa jedného z najprestížnejších vedeckých časopisov Lancet, zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by sa koronavírus mohol preniesť cez placentu alebo i krátko po pôrode na dieťa.

Môže sa koronavírus preniesť krvou či pupočníkovou krvou?

Vo všeobecnosti sa respiračné vírusy neprenášajú implantáciou, transplantáciou, infúziou alebo prenosom ľudských buniek, tkanív alebo výrobkov z buniek alebo tkanív, no potenciál prenosu COVID-19 nateraz nie je známy.

Neboli hlásené žiadne prípady prenosu COVID-19 prostredníctvom týchto produktov.

Americká Food and Drug Administration (FDA) uvádza, že doteraz neboli zistené žiadne podozrenia prenosu COVID-19 transfúziou.

Okrem toho neboli nikdy hlásené žiadne prípady prenosu transfúziou pre ďalšie dva koronavírusy, ktoré sa objavili v posledných dvoch desaťročiach (SARS a MERS-CoV).

FDA naďalej úzko spolupracuje s Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a ďalšími federálnymi a medzinárodnými agentúrami na monitorovaní vyvíjajúceho sa ohniska nového koronavírusu 2019 (COVID-19).

Na Slovensku zabezpečuje odber, spracovanie, vyšetrenie, uchovanie aj vydanie pupočníkovej krvi rodinná banka Cord Blood Center, ktorá situáciu s ochorením COVID-19 taktiež neustále monitoruje.

Odber pupočníkovej krvi a jej uchovanie na budúce použitie považuje Cord Blood Center, pri aktuálne dostupných informáciách, za bezpečné.

Aké sú opatrenia na zníženie rizika nakazenia sa koronavírusom?

Najdôležitejšou vecou je časté a dôkladné umývanie rúk po príchode z verejných miest do domu alebo na pracovisko. Usmernenia ako sa chrániť pred koronavírom nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.


Súvisiace témy:

S akými výdavkami musia počítať tehotné Slovenky?

Prečo sa odoberá pupočníková krv? Aké sú jej výhody oproti kostnej dreni?