Čo stojí za jarnou únavou a ako sa jej vyhneme? Odpovedá lekár internista

Prečo môžeme mať na jar unavený organizmus a ako sa účinne vyhneme jarnej únave, radí MUDr. Vladislav Abaffy .
MUDr. Vladislav Abaffy

MUDr. Vladislav Abaffy, internista | Zdroj: www.hippokrates.sk

Na 3 otázky súvisiace s nástupom jari a zdravím nám odpovedal internista MUDr. Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates. Dozviete sa, čo stojí za jarnou únavou, ale aj ako rozlíšiť alergiu na rôzne trávy a stromy od príznakov koronavírusu.

Jar sa už naplno prebudila, tá so sebou prináša aj jarnú únavu, aké vitamíny dopĺňať aby sme jej nepodľahli?

Jar sa vždy pokladala za obdobie nového začiatku a jej začiatok aj za vyvrcholenie nedostatku čerstvej stravy. Už v minulosti naši predkovia pozorovali v tomto období vyššiu únavu a menšiu výkonnosť, spájali s tým aj viacero prísloví. Nedostatok čerstvej stravy so sebou prináša aj nedostatok potrebných prírodných látok. Zvykneme hovoriť o nedostatku vitamínov, ale nie je to len o vitamínoch. V čerstvej strave dopĺňame vo veľkej miere aj minerálne látky a stopové prvky, niektoré z nich získavame len v čerstvej strave.

Zvykneme hovoriť o bežných minerálnych látkach ako sú sodík, draslík, vápnik, magnézium, fosfor, železo, síra. Nazývame ich makroelementy, lebo naše telo ich potrebuje viac, ale sú aj mikroelementy (stopové prvky), ktorých naše telo potrebuje menej ale nachádzajú sa v našom organizme a sú nevyhnutné pri určitých biochemických reakciách v bunkách. Nedostatok stopových prvkov ako sú zinok, meď, nikel, kobalt, selén, lítium, kremík, jód, bór, fluór v živých organizmoch vyvoláva spomalenie až zastavenie fyziologických procesov a spôsobuje rozličné ochorenia. A veľa z týchto menovaných prvkov sa nachádza v čerstvej strave.

Máme v strave dostatok bielkovín, z ktorých naše telo vyberie potrebné aminokyseliny, aby si z nich vytvorilo vlastné potrebné bielkoviny, no niektoré enzýmy či bielkoviny si jednoducho nevytvorí napr. bez selénu. Naši predkovia to pochopili pozorovaním a odovzdávaním poznatkov z generácie na generáciu. Postupne sa naučili uchovávať potraviny a udržať ich v relatívne čerstvom stave ako napríklad ovocie, alebo ich konzervovali, alebo cielene použili prírodné procesy kvasenia, aby uchovali dostupnosť dôležitých vitamínov a enzýmov čo najdlhšie do jarného obdobia pokiaľ bude dostupná čerstvá strava (kyslá kapusta je najlepším príkladom umenia našich predkov).

čerstvá zelenina

V čerstvej strave dopĺňame vo veľkej miere aj minerálne látky a stopové prvky, ktoré sú dôležité pre naše telo. | Zdroj: www.hippokrates.sk

Jarné obdobie a s tým spojenú jarnú únavu nám pomáha prekonať aj nastavenie našej psychiky, ktorú by sme nemali podceňovať a už vôbec nie z tohto procesu vynechávať. Aj dobrá psychická kondícia nám pomáha prekonať toto obdobie nedostatku pozitívnymi pochodmi počas slnečných dní, ktoré môžeme stráviť v prebúdzajúcej sa prírode. A navyše nám slnečné lúče pomáhajú tvoriť nielen prepotrebný vitamín D, predlžovanie denného svetla pozitívne vplýva aj na hormonálne pochody v organizme.

Takže otázka, ktoré vitamíny dopĺňať, je síce regulárna, ale nesprávne položená. Správne by bolo spýtať sa, ako upraviť životný štýl a rytmus v tomto období.

A tu je rada jednoduchšia – piť dostatok čistej vody, veľa sa zdržovať vonku (nevadí že občas zaprší, vtedy majú rozkvitnuté stromy najintenzívnejšiu vôňu) a konzumovať čo najviac čerstvej stravy, hlavne zeleniny a prírodných šalátov (naši starí rodičia používali do šalátov aj čerstvo vyrastené bylinky a rastliny, ak máte ešte možnosť spýtajte sa ich ktoré).

Neuvažujme v intenciách jednotlivých vitamínov a minerálov, potrebujeme ich všetky, pretože zimné obdobie znížilo a možno aj vyčerpalo viacero z nich a zatiaľ nevieme v organizme zmerať všetky. Dajte aj na intuíciu, ak zrazu dostanete chuť na čerstvú mrkvu, šalát, či cibuľku znamená to, že váš organizmus vám hovorí, čo potrebuje a geneticky aj vie, kde to hľadať.

Ak ste prekonali v zime alebo začiatkom jari ochorenie, môžete doplniť vitamín C, pretože jeho spotreba najvýraznejšie stúpa počas choroby. Aj tu je ale vhodné zvážiť formu a spôsob podania. Ale ak budete mať na tanieri ako prílohu veľa čerstvej zeleniny, byliniek, šalátu a môžete jedlo konzumovať na terase či balkóne zaliatej slnkom a pri vôni kvitnúcich kvetov, a dokážete si ten pocit uvedomiť a vychutnať, vaše telo bude mať z toho oveľa väčší prínos ako z uvažovania o tom, ktorý vitamín ešte potrebujete užiť.

S obdobím jari prichádzajú aj viaceré alergické reakcie, pretože vonku začínajú kvitnúť stromy, čo by ste poradili alergikom, aby toto obdobie bolo pre nich znesiteľnejšie?

Alergie sú už sprievodným javom jarného a nielen tohto obdobia, ale jarné sú najvýraznejšie zastúpené. Počet alergikov v populácii narastá, u detí presahuje už tretinu populácie. Otázka alergie sa dostáva aj tam, kde sa ešte pred dvomi desaťročiami vôbec neriešila, ako napríklad v športe (mladí futbalisti a tréning vonku).

Každý alergik je testovaný a vie na čo je alergický, má aj liečbu, niekde stačí sezónna liečba, u niektorých si stav vyžaduje celoročnú liečbu. Dnes sa už peľové správy dajú získať vo všeobecnej podobe z médií, v podrobnejšej forme sa alergici vedia informovať na špecializovaných webových stránkach o mieste a množstve výskytu peľu a vedia upraviť svoju liečbu či urobiť preventívne opatrenia. Prevažná väčšina alergikov je tak už veľmi dobre poučená o svojom ochorení.

Dobre fungujúci imunitný systém vie zmierniť prejavy nielen alergie, ale aj sprievodných ochorení ako sú zápaly dýchacích ciest. Nebudeme sa tu zaoberať príčinami alergií a ich liečbou, skôr sa zameriame na to čo môže doplniť a prispieť k efektu liečby.

Štúdie pacientov s alergiami vykonané v poslednom období ukazujú zníženú hladinu vitamínu C u týchto pacientov, kde najčastejšie zastúpené ochorenia sú alergická nádcha, alergický zápal prínosových dutín, polypóza nosa, bronchiálna astma, atopický a iný alergický ekzém a HIT (histamínová intolerancia). Zjednodušene povedané všetky majú spoločné to, že pri nich následkom reakcie organizmu na alergén dochádza k zvýšenému uvoľneniu histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické prejavy.

Nebudeme rozoberať, prečo je znížená hladina vitamínu C (príčin môže byť viac, ale v podstate ide o nižší príjem a/alebo vyššiu spotrebu). A jarné mesiace sú spojením oboch príčin. Preto je vhodné u alergikov kontrolovať hladinu vitamínu C a pri jeho zníženej hladine vhodne doplniť. Je možné doplniť vitamín C bežne dostupnými tabletkami, tekutou formou alebo infúznou formou.

Forma a dávka záleží na nameranej hladine a klinickej závažnosti príznakov. Ak poznáme biologickú dostupnosť jednotlivých foriem pre organizmus, vieme sa rozhodnúť pre podanie zodpovedajúcej formy. Pri tabletkovej forme sa jednorázovo vstrebe asi 100-120 mg vitamínu C a je jedno či je dávka 500 alebo 1000mg či viac. Jednoducho v tenkom čreve máme receptory, ktoré vedia naviazať len tých 100-120mg. Vyšší prínos má organizmus z lipozomálne viazaného vitamínu C, kde je vitamín C naviazaný na fosfolipidy, vstrebáva sa ich cestou do tela a využiteľné množstvo je násobne vyššie. A môžeme použiť aj infúzne podanie vitamínu C, kedy je tento okamžite dostupný pre všetky bunky v tele vo vyššom množstve a účinky sa prejavia porovnateľne rýchlejšie.

Mnohí z nás sa aktuálne obávajú aj nákazy koronavírusom, ako môžeme rozpoznať, či máme alergiu alebo ide o infekčné ochorenie?

Prevažná väčšina alergikov pozná svoje ochorenie, pozná nastupujúce príznaky alergie a obdobie kedy sa im alergie objavujú v závislosti na výskyte a koncentrácii alergénov v prostredí.

U infekčného ochorenia všeobecne ide o celkové príznaky ako náhla únava, malátnosť, teplota, bolesti svalov, triaška, kašeľ, v niektorých prípadoch aj dušnosť ako pri infekcii koronavírusom.

U alergie nastupuje skôr začervenanie očí, slzenie, sekrécia z nosa, pocit upchatého nosa daný zdurením sliznice nosa a niekedy aj prínosových dutín, pri astme aj kašľom a vykašliavaním, ale čo je dôležité - tieto príznaky reagujú na podanie liekov - antihistaminík.

Samotný pacient a jeho blízke okolie tieto príznaky pozná a aj ich očakáva v sezónnom období. Problém je v nás ostatných, aby sme to pochopili a nereagovali na alergikov nevhodným spôsobom práve v tomto období, zvlášť keď aj strach, obavy a neinformovanosť môžu umocňovať naše reakcie.

Iná situácia môže byť u novovzniknutej alergie, kedy pacient nevie sprievodné príznaky alergie správne posúdiť pretože nemá s nimi ešte skúsenosti, a sprievodný kašeľ, únavu a ďalšie príznaky môže aj pod tlakom okolia a informácií vyhodnotiť inak a vtedy je potrebné vyšetrenie lekárom.