Čelustná ortopédka: Strojček už dávno nie je len pre deti!

Ešte pred pár rokmi sme mali strojčeky na zuby spojené najmä s tínedžermi, lenže to už dávno neplatí. V skutočnosti totiž čeľustno-ortopedická liečba nemá vekové obmedzenie. Vek je len číslo. A to doslova. Splniť si sen o rovnom chrupe vo vyššom veku často nie je o riešení iba estetického, ale najmä zdravotného či funkčného problému.
neviditeľný strojček pre dospelých

Zdroj: Pexels.com

Zrejme vám práve napadli otázky typu: „Načo už je človeku v mojom veku krásny rovný chrup, keď onedlho budem skôr potrebovať protézu?!“ Fakt je ten, že strojček pacientovi s krivými zubami dokáže pomôcť dostať ich do správnej pozície tak, aby neskôr vytvorili dobrý základ napríklad na korunky, implantáty či mostíky, čím sa dá úplne vyhnúť protéze.

Našťastie, význam narovnávania zubov si uvedomuje čoraz viac ľudí, a tak dnes nie je žiadnou raritou stretnúť v ortodontickej ambulancii (ordinácia čeľustnej ortopédie) aj šesťdesiatročnú pacientku s neviditeľným strojčekom.

Diskrétne riešenie

Ak by ste sa pre narovnanie krivého chrupu predsa len rozhodli, nemusíte sa obávať nosenia kovového strojčeka, aký poznáme najmä z úsmevov tínedžerov.

Moderná medicína má aj v tomto ohľade riešenie pre dospelých, ktorí chcú svoje zuby upraviť diskrétne. Okrem klasického vyberacieho a už spomínaného kovového, sa totiž čoraz väčšmi dostáva do popredia neviditeľný strojček, ktorý možno v priebehu dňa vyberať.

Počas trvania dňa ho však treba mať v ústach minimálne 22 hodín.

Záleží od človeka, aký druh strojčeka si vyberie. Výhodou pri neviditeľných je jednoduchšia hygiena. Pacienti si strojček vyberú a klasicky si vyčistia zuby svojimi hygienickými pomôckami. Nemusia mať ďalšie iné kefky určené na čistenie okolo rôznych kovových častí fixného strojčeka,“ spresňuje výhody neviditeľného aparátu čeľustná ortopédka Veronika Mydlová z Dr. Martin zubná klinika.

Prvoradé je zdravie

Jedna vec je túžba po dokonalom hollywoodskom úsmeve a druhá je sen o funkčnom chrupe. V praxi to znamená, že estetika je dôležitá, ale nemenej podstatná je aj funkčnosť nášho chrupu.

Čeľustný ortopéd sa zameriava na odstránenie estetických aj funkčných problémov, ktoré nesprávne umiestnené zuby spôsobujú. Môže to byť napríklad predhryz, prekrývajúce sa zuby alebo široké medzery medzi zubami.

Strojček u dospelých je predovšetkým vecou zdravia. I keď, pravdaže, ide aj o estetiku, prvoradý je dobrý zdravotný a funkčný stav chrupu. Tak ako chodíme na preventívnu prehliadku k obvodnému lekárovi, rovnakú pozornosť by sme mali venovať aj našim zubom,“ dodáva MDDr. Veronika Mydlová.

Bežne sa vo svojej praxi stretáva s pacientmi, ktorí majú zlý zhryz, a tak si zuby ničia, prípadne sú zuby vyradené zo svojej funkcie. Strojček pritom na jej odporúčanie prvotne často odmietajú.

Po rokoch sa potom vracajú so zhoršeným stavom chrupu, ktorého následná oprava je oveľa náročnejšia i nákladnejšia.

Cesta za šťastným úsmevom

Čo teda spraviť na začiatok, aby ste sa priblížili k zdravému a krásnemu úsmevu? Stačí zájsť na preventívne vyšetrenie k vášmu zubárovi, a ten vám odporučí čeľustného ortopéda alebo vyhľadajte špecialistu sami.

S odborníkmi na strojčeky absolvujete konzultáciu, následne plán liečby, vytvorenie neviditeľného strojčeka na mieru a samotný zákrok, kedy vám strojček nasadia.

Výhodou je možnosť sledovať, ako sa budú vaše zuby narovnávať v priebehu mesiacov či ako by mal váš úsmev vyzerať na samom konci liečby.


Mohlo by vás zaujímať:

Čo má vlyv na krivé zuby?

Týchto 5 potravín vám vyčarí krásny, biely úsmev!