Medicínske novinky týždňa: Aké novinky odhalili vedci z výskumu koronavírusu a rakoviny?

Získame po prekonaní koronavírusu dostatočne silnú imunitu? Môže repelent pomôcť zahubiť aj vírusy? Dokážu vedci odhaliť rakovinu z rozboru krvi? Tri vedecké výskumy vám zodpovedajú tieto otázky.
Medicínske novinky

Zdroj: súkr.archív

1. Zapamätá si naše telo Covid-19 po jeho prekonaní a bude sa mu vedieť v budúcnosti brániť? Vedci majú odpoveď

imunita po prekonaní koronavírusu

Zdroj: Pxhere.com

Získame po prekonaní koronavírusu dostatočne silnú imunitu? Podľa štúdie každý, kto prekoná ochorenie COVID-19), získa špecifické T-bunky, ktoré pomôžu zničiť koronavírus, pokiaľ je mu človek v budúcnosti znova vystavený. T-bunky (inak aj T-lymfocyty) sú špeciálnym typom bielych krviniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri budovaní našej imunity. Identifikujú a ničia vírusom napadnuté bunky, a zároveň informujú tzv. B-bunky (B-lymfocyty), aby vytvorili nové protilátky proti danému druhu vírusu. Podľa autorov štúdie práve T-lymfocyty môžu zabrániť opakovanému ťažkému priebehu nákazy.

Viac sa dočítate v správe: Získame po prekonaní COVID-19 dostatočne silnú imunitu? Nová štúdia priniesla nádejný výsledok!

2. Repelentom proti korone? Britský vojenský laboratórny výskum odhalil zaujímavú vec

repelent proti koronavírusu?

Zdroj: Flickr.com

Špeciálna látka citriodiol, ktorú výrobcovia pridávajú do repelentov proti komárom, môže podľa vedcov zničiť vírusy SARS-CoV-2. Ako píše zahaničný denník The Guardian, účinok repelentu otestovalo armádne laboratórium zatiaľ iba na syntetickej koži, kde časť vírusových častíc stratila svoju životaschopnosť už po hodine, no niektoré častice dokážu prežiť aj dlhší čaš. Účinok citriodiolu v boji s koronavírusom však ešte musí byť podrobne preskúmaný.

Viac sa dočítate v správe: Repelent proti komárom aj koronavírusu? Látka, ktorú obsahujú odpudzovače hmyzu, dokáže podľa vedcov zničiť koronavírus ,

3. Nová metóda, ktorá dokáže odhaliť rakovinu z kvapky krvi

odhalenie rakoviny prsníka z krvi

Zdroj: Pexels.com

Zachytenie rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu môže dať ženám lepšiu šancu na vyliečenie. Vedci z UNM Cancer Center objavili „tekutú biopsiu“, ktorá dokáže rozoznať bunky rakoviny prsníka ešte pred rozšírením nádoru. Včasnej diagnostike by mal pomôcť rozbor krvi. Ako? Vedci zistili, že nádory rrakoviny prsníka vylučujú do krvi rakovinové bunky. Tím vedcov preto vyvíja nástroje, ktoré by dokázali odhaliť rakovinové bunky v krvi skôr, ako primárny nádor dorastie do veľkosti, pri ktorej je viditeľný na mamografe.

Viac sa dočítate v správe: Diagnostika rakoviny prsníka z krvi? Vedci objavili metódu, ktorá dokáže odhaliť rakovinové bunky ešte pred rozšírením nádoru!