Lekár o koronavíruse: Nie je nutné prikladať veľkú dôležitosť tomu, že niektorí ľudia sa z koronavírusu vyliečia, ale majú opäť pozitívny test

Pri infekcii koronavírusom SARS-CoV-2 je podľa lekára českej Všeobecnej fakultnej nemocnice dôležitá bunková imunita. Tú však nikto netestuje, pretože je to komplikované.
český lekár tvrdí, že dôležitou pri COVID-19 je bunková imunita, ktorú však nikto netestuje

Zdroj: Pixabay.com

Koronavírus a bunková imunita

Podľa českého lekára Martina Balíka, ktorý ošetruje pacientov s COVID-19, nie je nutné prikladať veľkú dôležitosť tomu, že niektorí ľudia sa z koronavírusu vyliečia, ale majú opäť pozitívny test.

Ak nemajú príznaky ochorenia, znamená to, že ho zvláda dobre ich bunková imunita. A práve tá je pri infekcii koronavírusom podľa lekára dôležitá. Bunkovú imunitu však nikto netestuje.

" Primárna imunita na vírusovú infekciu je bunková, ale testovanie na bunkovú imunitu nikto nerobí, pretože je to veľmi komplikované. Nie je to o protilátkach, ktoré zmeriame, "povedal lekár Martin Balík v rozhovore pre portál idnes.cz.

Koronavírus SARS-CoV-2 podľa doktora Balíka trochu mutuje a nie je tak agresívny ako na jar.

Upozorňuje tiež, že ochorieť na COVID-19 neznamená automaticky prekonať takzvanú cytokínovú búrku.

Ide o neprimeranú reakciu imunitného systému človeka na nákazu koronavírusom, pri ktorej telo produkuje imunitné bunky a proteíny, ktoré môžu zničiť iné orgány.

Podľa doktora Balíka ale táto reakcia nie je zase tak častá, aby bolo pacientom potrebné napríklad preventívne podávať lieky potláčajúce imunitu.

Vo Všeobecnej fakultnej nemocnici (VFN), kde lekár pracuje, sa naopak týmto pacientom snažia imunitu podporiť.

Oslabiť imunitu hospitalizovanému pacientovi znamená podľa lekára umožniť vstup pre ďalšie infekcie, ktoré sú v intenzívnej medicíne časté.

"Dostávajú sa k slovu rôzne rezistentné kmene baktérií a pacientov to zabíja, väčšinou sa potom už vôbec nedostanú z nemocnice. To je to najväčšie riziko, ktoré tu vzniká, "dodal.

Koronavírus nemá rád teplo a UV žiarenie

Lekár vidí cestu pre chorých v podávaní lieku od americkej firmy Gilead. Remdesivir podávali pacientom od začiatku a pokračujú s tým aj ďalej. Vo VFN bol koncom apríla podaný experimentálny americký liek aj prvému českému pacientovi.

Koronavírus je podľa lekára zrejme iný ako na jar.

"Choroba je síce teraz veľmi nákazlivá, ale zdá sa, že celková infekčná dávka v populácii je relatívne nižšia, než bola na jar. Je to dané aj tým, že koronavírus nemá rád vyššie teploty a nemá rád ultrafialové žiarenie, "vysvetlil.

Môže sa to podľa neho zmeniť, keď sa ochladí na teploty okolo 10 až 15 stupňov a bude vlhšie.

"Preto sa koroanvírus šíri na klimatizovaných diskotékach, kde ľudí pijú z jednej misy, na bitúnku alebo v chladiacich boxoch," dodal.

V českých nemocniciach bolo od 1. marca, kedy sa nákaza v ČR prvýkrát preukázala, s ochorením COVID-19 okolo 1750 ľudí. Aktuálne by malo byť hospitalizovaných asi 2,5% chorých, na jar to bola aj desatina. Vo vážnom stave sú aktuálne asi tri desiatky chorých.


Prečítajte si aj:

Získame po prekonaní COVID-19 dostatočne silnú imunitu? Nová štúdia priniesla nádejný výsledok!

Repelent proti komárom aj koronavírusu? Látka, ktorú obsahujú odpudzovače hmyzu, dokáže podľa vedcov zničiť koronavírus