Zdravý životný štýl predchádza mnohým ťažkostiam

Zdravý životný štýl predchádza mnohým ťažkostiam a je považovaný za najúčinnejšiu prevenciu pred rôznymi civilizačnými chorobami. Pojem zdravý životný štýl v sebe zahŕňa dva kľúčové momenty - fyzickú aktivitu a vyvážené stravovanie, ktoré podstatnou mierou ovplyvňujú zdravotný stav človeka.

Základom zdravej výživy je pestrosť a rozmanitosť konzumovaných potravín. Zdravá výživa znižuje riziko chorobnosti a pomáha telu správne pracovať.

Keď chcete byť fit, uprednostňujte jedlá z čerstvých potravín, konzumujte dostatok bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov.

Jedlo servírujte na vkusné obedové súpravy, aby ste z neho mali pôžitok a aby žalúdok mohol potravu dobre tráviť.

Pite dostatok tekutín. V zimnom období sú okrem čistej vody vhodné aj bylinkové čaje, ktoré navyše majú aj ozdravné účinky.

Správny pitný režim optimalizuje metabolizmus, tekutiny v tele podporujú potrebnú látkovú výmenu a navyše, čaje z byliniek pomáhajú liečiť aj mnohé zdravotné neduhy.

Bylinkové čaje

V zimnom období je obzvlášť odporúčané pitie čajov z lipy, mäty, bazy a z mnohých iných byliniek, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu.

Podávajú sa nielen pri infekčných chorobách a pri črevných ťažkostiach, ale aj preventívne. Tieto liečivé bylinky majú protizápalové účinky a pomáhajú telu brániť sa pred vírusmi.

V chladnom období je vhodné piť tiež čaje zo šípok či z rakytníka, ktoré obsahujú veľa vitamínu C a iné vitamíny, tiež minerály, organické kyseliny a ďalšie prospešné látky.

Tieto čaje pôsobia nielen proti prechladnutiu, ale pomáhajú z tela vyplavovať aj rôzne škodliviny.

Ľubovník bodkovaný

Čaj z ľubovníka bodkovaného sa zvykne podávať pri problémoch so žlčníkom a s pečeňou, pri problémoch s močovými cestami a tiež na upokojenie nervov.

Zo sušenej bylinky je možné pripraviť nielen skvelý čaj, ale možno ju použiť aj na výrobu ľubovníkového oleja.

Ľubovníkový olej sa aplikuje na suchú a popraskanú pokožku, ktorú vyživuje a regeneruje.

Tiež sa používa na popáleniny a ekzémy, pretože tíši zápaly a urýchľuje procesy hojenia rán. Olej z ľubovníka bodkovaného sa hojne používa aj na vlasové zábaly a pri masážach.

Pri masáži olej pokožku nielen aktivuje, ale zanechá ju aj hebkejšiu a hladšiu. Tiež pomáha pri bolestiach chrbtice, krížov, kolien a kĺbov.

Bylinka je vhodná aj do kúpeľov. Jedná sa o trvácnu rastlinu s vysokou stonkou a žltými kvetmi. Vyskytuje sa v nížinách, aj v horskom prostredí.

Môžete ju nájsť vo vlhkých listnatých a ihličnatých lesoch, na rúbaniskách, lúkach, pastvinách i na kamenistých zrázoch. Liečivú rastlinku je možné tiež pestovať.