Teplo, ktoré lieči bolesti kĺbov a nevíri prach

Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.
príjemné podlahové kúrenie

Zdroj: Pixabay.com

Dnes však v domácnostiach radiátory vždy nenájdete. Čoraz väčšej obľube sa teší, najmä pri novostavbách, podlahové kúrenie, ktoré prináša úplný iný komfort a tepelnú pohodu oproti klasickému vykurovaniu radiátormi.

Výhod je však viac. Podlahové kúrenie jednoducho nemá hrany, ako radiátory, čo oceníte najmä pri veselých a často aj bláznivých hrách malých detí.

Takisto pri umývaní podlahy, alebo v prípade, že ste vyliali vodu, je podlaha rýchlejšie suchá. A častokrát sa podlahovka o malé kaluže vody postará skôr, ako by ste si to všimli.

Podlahovka ladí aj s interiérom a poskytuje viac možností pre dizajnové detaily, keďže pod oknami máte prázdno, a voľný priestor tak môžete využíť na osadenie nábytku, kvetov alebo iných dekorácií.

Pomáha eliminovať roztoče

Podlahovka má však aj zdravotné benefity. Systém nevíri prach, iba sála teplo. A tak roztoče, ktoré sa bežne v prachových časticiach priam "predvádzajú" v našich obytných priestoroch, majú v tomto prípade smolu.

Bežné roztoče spôsobujú množstvo problémov s dýchaním, svrbenie nosa, kýchanie, sipot a môžu viesť až k ochoreniam ako je astma a rôzne ekzémy.

roztoče

Zdroj: Pixabay.com

Keď sa klasické vykurovacie systémy, ako sú radiátory zahrejú, horúci vzduch stúpa hore. Potom, keď sa ochladí, klesá dole. Prúd však so sebou berie "na prechádzku" aj prach, ktorý je na podlahe.

Prúd ho poháňa do priestoru za riadiátormi, ale aj voľne do priestoru. A to nie je dobrá správa pre ľudí, ktorí majú dýchacie problémy.

Podlahové kúrenie takéto prúdy nevytvára, prachové roztoče sa nevíria v priestore. Navyše znížená vlkosť obmedzuje životnosť roztočov v kobercových vláknach.

Teplo z podlahového kúrenia zmierňuje bolesť kĺbov

Príjemne teplé nohy pri dotyku s podlahou sú skvelý komfort. Navyše, ak trpíte rôznymi bolesťami pri ochoreniach, ako je napríklad artritída. Ide o chronické, zápalové ochorenie postihujúce najmä kĺby.

Charakteristická je ranná stuhnutosť, neschopnosť silnejšieho zovretia rúk. Zápal sa môže prejaviť aj náhle vo forme zvýšenej teploty, celkovej slabosti. Preto najmä pri boľavých kĺboch na členkoch a chodidlách je teplá podlaha veľkým prínosom.

O podlahovku alebo radiátory sa treba starať

Aj keď podlahové kúrenie zdanlivo nepotrebuje žiadnu starostlivosť a údržbu, môže sa stať, že po nejakom čase budete cítiť teplotné rozdiely v miestanostiach.

Podlahovka nekúri rovnomerne a v jednej izbe je teplejšie ako v druhej. Podobné problémy môžu byť aj pri systéme s radiátomi.

Náklady na kúrenie stúpnu z dôvodu častých opráv obehových čerpadiel a vyššej spotreby plynu alebo elektrickej energie.

Ak sa objavia takéto problémy, pravdepodobne je systém zanesený vodným kameňom a znečistený, prípadne došlo ku kontaminácii baktériami.

V rozvodoch vody sa udržujú mikróby, baktérie, dochádza k strate tlaku teplej vody, k mechanickým usadeninám na kotloch a ventiloch.

Marlus | Zdroj: súkr.archív

Takisto môže dôjsť aj ku korózii jednotlivých častí rozvodov pri armatúrach, dochádza tak k zanášaniu jednotlivých slučiek. Usadené nečistoty sa prejavia celkovým znížením výkonu vykurovania.

Riešením je podlahové kúrenie alebo radiátorový systém.

Rúrky podlahového vykurovania sú fabricky ťahané na báze minerálnych olejov, zvyšky týchto látok sa rozpustia vo vykurovacej vode a nízke teplotné spády podlahového kúrenia v kombinácii s dlhodobým "státim" vody vo vykurovaní, podporujú vznik rôsolovitých usadenín.

Tie upchávajú jednotlivé okruhy kúrenia.

Pravidelné čistenie rozvodov kúrenia zabráni vysokým nákladom na vykurovanie a častým výmenám obehových čerpadiel. V tomto prípade platí, že prevencia predchádza poškodeniam systému a náročnejšiemu čisteniu.