Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako sa zbaviť nafukovania, či bolesti brucha

Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami. Gastroenterológ upozorňuje, že na vine nie sú len ochorenia tráviaceho traktu, problémové sú aj nezdravé stravovacie návyky, nadmerný prísun jedál, zlá kombinácia jednotlivých častí stravy, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a stres. Okrem toho nám MUDr. Miloš Bubán prezradil tipy na potraviny, ktoré podporujú zdravé trávenie.
gastroenterológ radí ako si pomôcť pri tráviacich problémoch

Divino | Zdroj: Pixabay.com

Vedeli to aj staré matere

Gastroenterológ pripomína, že za ním veľa pacientov prichádza s funkčnými tráviacimi ťažkosťami, tie tvoria až 30-40 % prípadov z ambulancii.

Mnoho pacientov však trpí aj chorobným postihnutím pažeráka, žalúdka, pečene, žlčníka, pankreasu či čriev.

Každá časť tráviaceho traktu je dôležitá, netreba si ju len vážiť, ale aj sa o ňu starať. Dobré trávenie je nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu. Nielen žalúdok, ale aj zdravé črevá sú hlavnou zbraňou proti všetkým nebezpečným nástrahám na oslabenie nášho organizmus. Vieme že aj dobrá imunita sídli práve v nich,“ upresňuje MUDr. Bubán.

Zdravému tráveniu napomáhajú aj vybrané potraviny, ktoré by ste určite mali zaradiť do svojho jedálneho lístka.

Sme na Slovensku, tak určite podporme bryndzu, no nezabudnime ani na fenikel. Rovnako ľanové semienka, fermentovaná zelenina, šaláty z listovej zeleniny. Sú to overené rady našich starých materí a tie sa nikdy nemýlili. Dávame im za pravdu aj my lekári,“ uznáva MUDr. Bubán.

Po týchto potravinách sa vám žalúdok nepoďakuje

V kuchyni na nás číha aj množstvo hrozieb.

Na lačný žalúdok je najlepšie sa niektorým potravinám vyhýbať. Človek má často po nich pocit ťažoby a nemá pocit pohody. Sú to napríklad ovocné šťavy s vysokým obsahom cukru, ovocné šťavy plné rafinovaného cukru, tiež paradajky a to najmä ak trpíte refluxom,“ varuje doktor.

Strašiakom je podľa neho aj káva a čaj, citrusové ovocie, či kysnuté a lístkové cesto. Nevoľnosť sa pritom môže prejaviť veľmi rôznorodo.

Podľa MUDr. Bubána sa choré trávenie môže pretaviť do nepríjemnej bolesti, nafukovania, grgania a pocitu ťažoby. Zároveň dodáva, že ťažoby môžu zažívať aj deti, ktoré nasledujú zlé príklady svojich rodičov.

Vysnívaná postava aj zdravý žalúdok

Najlepšou alternatívou nie sú ani populárne detoxy. Doktor Bubán prehnané a drastické diéty neodporúča.

Preferujte striedmosť a možno si raz do týždňa doprajte “čistiaci” deň. Veľa tekutiny, ovocia a zeleniny. V žiadnom prípade však nezmyselne nekopírujte, pre organizmus nefyziologické, postupy, ktoré telu škodia.

Ani pri ceste za vysnívanou postavou netreba zabudnúť na zdravé fungovanie žalúdka. Pri vyradení niektorých kalorických jedál môžete totiž dopomôcť svojmu fitness cieľu, ale aj tráveniu.

Zamerajte sa na vyradenie tukových a veľmi sladkých jedál a dbajte aj na správnu prípravu. Vyhýbajte sa vyprážaným, údeným či konzervovaným pokrmom. Najlepšie je vždy čerstvo pripravená strava, ktorú treba aj čerstvú skonzumovať a neodkladať na iné dni. Rovnako dávať dôraz aj na správny riad, v ktorom stravu pripravujeme,“ radí MUDr. Bubán.

Pri jedlách netreba zabúdať ani na pitný režim. Gastroenterológ upozorňuje na tráviace problémy pri prejedaní sa a pacientom pripomína účinky prírodnej minerálnej vody. Tá nezaženie len smäd, ale vďaka bohatému obsahu minerálov podporí aj správne fungovanie organizmu.