Your sharing of these resources is much appreciated. geometrydashbreeze.net
Gynekológ radí: 4 najčastejšie chyby žien v období menopauzy
Zdroj: Pexels.com
Typické príznaky ako prudké zmeny nálad, depresia, návaly tepla, potenie, nesústredenosť, nechuť na sex, problémy so spánkom, priberanie, sa nemusia prejaviť u každej ženy.
Ak sa aj ženy dotknú, dá sa s týmito príznakmi bojovať, stačí zapracovať na pár maličkostiach.
1. Vyhýbanie sa lekárom oblúkom
Pravidelná prevencia je základom zdravia.
„Konzultovanie svojho zdravotného stavu s lekárom a zdôverenie sa mu so všetkými zdravotnými ťažkosťami nie je hanbou. Práve naopak, práve preventívne prehliadky či už u gynekológa alebo všeobecného lekára vedia včas odhaliť zdravotné komplikácie a liečiť ich. Samozrejme, liečbu je potrebné aj dodržiavať,“ upresňuje MUDr. Španka.
2. Sex je dôležitý
Vo väčšine prípadov sa už nemusíte starať o vaše deti a môžete si naplno užívať. Počas klimaktéria sa libido ženy neznižuje, práve naopak.
Chuť na sex môže byť potláčaná kvôli suchosti pošvy, to sa dá ale riešiť lokálnym podávaním estrogénu vo forme krému do pošvy, prípadne si môžete dopomôcť lubrikačnými gélmi s obsahom aloe vera.
3. Ignorácia samovyšetrenia prsníkov
Práve tento úkon najmä v období menopauzy, kedy dochádza k veľkým hormonálnym zmenám, je potrebné absolvovať na mesačnej báze.
Samovyšetrenie prsníkov pohmatom vie včasne odhaliť rakovinu prsníkov.
Načakajte na preventívnu prehliadku u gynekológa a zaraďte si túto aktivitu do harmonogramu teraz, radí gynekológ.
4. Zlý životný štýl
Nezdravé stravovanie, fajčenie, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, stres a mnoho iných faktorov, ktoré negatívne vplývajú na zdravie ženy nielen v období prechodu.
Chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie, tanec alebo akákoľvek každodenná polhodinka aktívneho pohybu vám prospeje nielen na tele, ale i duši.
Obmedzte príjem jednoduchých cukrov a živočíšnych tukov a radšej do svojho jedálneho lístka zaraďte viac zeleniny, ovocia a potraviny bohaté na vápnik.
Ako sa hovorí: „Budiš vodu piti, budiš dlugo žiti“ – aj preto, nezabúdajte na pitný režim (čistá voda, minerálne vody s bohatým obsahom minerálov, nesladené bylinkové čaje).
Doprajte si niekoľkokrát týždenne aspoň 15 minút slniečko (podporuje tvorbu vitamínu D a aj ten je dôležitý pre pevné kosti).
Odborník radí dopĺňať aj vitamín E, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom. Mastné kyseliny a L-Tryptofín zabraňujú návalom tepla, či nočnému poteniu.
Vitamíny B1 a B6 L-Tryptofán zabraňujú zmenám nálad a poruchám spánku. Nezabúdajte, s dobrou náladou a úsmevom na perách zvládnete klimaktérium ľavou zadnou.
Prečítajte si aj:
Pravidelný sex môže oddialiť nástup menopauzy, tvrdia vedci
Hormonálna búrka v menopauze: Ako a čím sa dajú zmierniť príznaky menopauzy, radí gynekologička
Let me take a nap... great shot, anyway.
www.joinpd.com