3 informácie, ktoré potrebujete vedieť o digitálnom COVID preukaze EÚ a GreenPasse

Digitálny COVID preukaz EÚ môžete potrebovať napríklad za účelom pobytu v zahraničí alebo využívania služieb na Slovensku, absolvovania letných táborov a podobne. Kde ho získate? Aké informácie v ňom budú zapísané?
COVID preukaz EÚ a GreenPass

Zdroj: facebook Slovensko IT, pexels.com

Digitálny COVID preukaz EÚ, známy aj ako COVID pass, je potvrdenie o vakcinácii, vykonaní testu (PCR/Ag) alebo o prekonaní ochorenia COVID-19.

Na Slovensku dostávajú ľudia prvé digitálne COVID preukazy EÚ od 26.júna. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) postupne spracováva viac ako 3 milióny záznamov o vakcinácii, cez 200 tisíc záznamov o prekonaní ochorenia COVID-19 a cca. 50 tisíc PCR testov.

Ako získať digitálny COVID preukaz EÚ?

  1. choďte na web korona.gov.sk a výberom formuláru „Získať Digitálny COVID preukaz EÚ“ budete presmerovaní na portál NCZI
  2. pre prihlásenie sa do portálu NCZI je potrebné zadať nasledovné údaje číslo mobilného telefónu, COVID-19-PASS (9-miestny údaj a nájdete ho v SMS alebo emailoch od NCZI, prípadne ho získate na Call Centre NCZI +421 232 353 030) a rok narodenia

Kto môže získať digitálny COVID preukaz EÚ?

  • všetky zaočkované osoby (aj po podaní 1. dávky vakcíny)
  • osoby, ktoré boli testované (PCR/AG) môžu získať Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vykonaní testu
  • osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 môžu získať Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o prekonaní tohto ochorenia

Čo je GreenPass?

GreenPass je jednoduchá mobilná aplikácia, ktorá umožňuje mať všetky digitálne preukazy (aj celej rodiny) uložené na jednom mieste. Kedykoľvek aj mimo dostupného internetu je možné sa nimi preukázať.

Do aplikácie GreenPass je možné uložiť len Digitálne COVID preukazy EÚ. Aplikáciu GreenPass si môžete stiahnuť v službách Google Play alebo App Store.

Pre majiteľov GreenPassu bude cestovanie krajinami EÚ výrazne jednoduchšie. Na hraniciach bude stačiť ukázať príslušný QR kód z vášho GreenPassu, a po overení totožnosti pokračujete v ceste.

Kontrolný orgán len dostane informáciu, či vás môže do krajiny vpustiť alebo nie. Pritom každý štát v rámci EÚ môže mať na vstup do krajiny odlišné podmienky. Ich detaily sa dajú nájsť napr. na stránke Ministerstva zahraničných vecí.