Svet ohrozuje pandémia obezity. Prečo nepozerať iba BMI a čo znamená štíhla obezita?

Obezita je celosvetový problém a zároveň chronické ochorenie, ktoré ani zďaleka nie je spojené iba so zovňajškom a objemnou postavou. Väčšina ľudí rieši najmä kozmetickú stránku obezity, no jej dôsledky sú oveľa vážnejšie smerom do vnútra.

Zdroj: Getty Images

Čo je obezita a aké má najčastejšie príčiny

Oficiálna definícia obezity hovorí o tom, že ide o stav, kedy dochádza k nadmernému ukladaniu tukov v tele. Tie sa ukladajú najmä v dôsledku vysokého príjmu energie, ktorú nevie ľudský organizmus spotrebovať a preto si ju „odloží“ na neskôr.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie trpí nadváhou a obezitou polovica populácie. Najviac ide o primárnu obezitu, no existuje aj sekundárna.

Kým primárna obezita vzniká práve ako nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie, tá sekundárna je následkom nejakého iného faktoru v organizme. Ide štandardne o niektoré vrodené ochorenia, hormonálne odchýlky a endokrinné choroby alebo o vplyv užívania niektorých druhov liekov, napríklad antidiabetík alebo psychofarmák.

V prípade primárnej obezity patria k najčastejším faktorom nevhodné stravovanie, nezdravé zloženie jedálnička, stres a prepracovanosť a samozrejme málo pohybu.

Ako obezita vyzerá a aké má prejavy

Obezita sa prejavuje v prvom rade navonok a to hromadením tukových tkanív. Podľa výzoru a miesta ukladania tukov sa rozoznáva androidná a gynoidná obezita.

Kým androidná obezita je opisovaná ako centrálna, kedy sa tukové tkanivá hromadia skôr v oblasti brucha, v prípade gynoidnej obezity nastáva hromadenie skôr v bokoch. Prvý typ obezity je pritom z pohľadu zdravotných komplikácií viac rizikovejší.

Zdroj: Getty Images

Čo sa týka symptómov a komplikácií obezity, ide o:

  • nadmerné ukladanie tuku a s tým súvisiace stúpanie telesnej hmotnosti v pomere k výške postavy
  • práve v súvislosti s týmto pomerom sa spomína tzv. index telesnej hmotnosti, čiže BMI, ktorý veličiny porovnáva
  • únava a zníženie fyzickej kondície, tento symptóm sa prejaví najmä v prípade väčšej aktivity
  • pri dlhodobej obezite dochádza k záťaži na kĺby, neskôr k ich poškodeniu, bolestivosti a obmedzeniu hybnosti
  • medzi ďalšie dôsledky obezity na zdravie patria zvýšenie krvného tlaku, vysoký cholesterol a riziko cukrovky Uvedené prejavy obezity sa nemusia objaviť súčasne a nemusia byť rovnako intenzívne. Práve naopak, je oveľa častejšie, že ich nábeh je postupný a príznaky sa časom zhoršujú. Najviac to platí pre index BMI, ktorý stúpa postupne a nie skokovo.

Trpíte obezitou? Zmerajte si BMI a obvod pása

Najjednoduchšie viete odhadnúť mieru rizika obezity cez výpočet BMI. Ide o jednoduchý vzorec, kedy vydelíte váhu v kilogramoch druhou mocninou výšky v metroch.

Ak teda máte výšku napríklad 170 cm a hmotnosť 70 kg, index BMI bude mať hodnotu 24,22 pri zaokrúhlení na dve desatinné miesta. Podľa tabuľky BMI ste pod hranicou 25, ktorá je považovaná už za hranicu obezity. Ak by vám vyšiel výsledok medzi hodnotou 25 a 30, trpíte nadváhou. V prípade hodnoty nad 30 by išlo podľa BMI o obezitu.

Okrem výpočtu BMI je možné použiť pre zjednodušenie aj výpočet obvodu pásu. Tento výpočet vám povie, aké veľké riziko obezity máte podľa toho, či ste muž alebo žena. Spodnou hranicou u mužov je obvod pásu 94 cm, u žien je to o niečo menej, 80 cm.

Vysoké riziko obezity a s ňou spojených komplikácií nastáva pri väčšom obvode. U mužov to je 102 cm v páse, u žien znova o niečo menej, konkrétne nad 88 cm.

Pozor na neviditeľnú štíhlu obezitu

Špecifickým príkladom, kedy nemusí byť obezita zjavná podľa obvodu pásu alebo podľa výpočtu BMI, je stav tzv. štíhlej či skôr neviditeľnej obezity. Ide o fenomén, ktorého príčinou je neprirodzený pomer telesného tuku a svalov v tele v prospech tuku.

Ak je vo vašej strave príliš veľa cukrov, priemyselne spracovaných potravín a polotovarov a zároveň máte málo alebo žiaden pohyb, je dosť možné, že ňou trpíte.

Skrytá obezita môže pritom spôsobiť podobné komplikácie a problémy, ako tá viditeľná. Aj keď sa neprejaví kozmetickou zmenou postavy, vo vnútri môže zaťažovať váš organizmus veľmi podobne. Cholesterol, krvný tlak, vysoká hladina cukru, nadmerná únava či záťaž pohybového aparátu, to všetko vám hrozí aj vtedy, ak vyzeráte „fit“.

Dobrou správou je, že so štíhlou obezitou sa dá bojovať preventívne rovnako dobre, ako s tou „bežnou“. Nepôjde to síce zo dňa na deň, ale riešenie je známe a overené.

Zdroj: Getty Images

Najlepšou prevenciou aj riešením je zdravý životný štýl

Ak sa chcete obezite vyhnúť alebo ju chcete vyriešiť, kľúčom k úspechu je pôsobiť na rovnováhu medzi príjmom a výdajom energie. Nič lepšie neexistuje.

Úprava životosprávy a životného štýlu by mala byť:

  • na strane jedálnička najmä s obmedzením sladkostí, vyprážaných jedál, tukov, polotovarov a presolených jedál
  • aj o zmene spôsobu stravovania, uprednostniť treba menšie porcie, ale s konzumáciou viac krát počas dňa
  • o výraznom zvýšení energetického výdaju, hlavne čo sa týka pravidelného pohybu a cieleného športovania
  • spoločne s obmedzením rizikových faktorov typu stres, prepracovanosť, fajčenie, konzumácia alkoholu a nedostatok spánku v noci Zvlášť v prípade pohybových aktivít, fyzickej námahy, športu a cvičenia platí, že na výsledný efekt si určitú dobu počkáte. Obezita je civilizačné ochorenie, ktoré má korene najmä v modernom a pohodlnom spôsobe života. Zbaviť sa jej alebo jej predchádzať si tak vyžaduje intenzívny a predovšetkým dlhodobý zásah do vášho životného štýlu.

Textová Inzercia

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.