Odborníci radia: Ako sa schladiť počas horúčav? Pomôže ventilátor, ochladzovač vzduchu alebo vás zachráni iba klimatizácia?

Letné mesiace prinášajú do života nielen pozitívnu energiu a radosť, ale aj možnosť sa opäť naplno venovať vonkajším aktivitám. Na druhú stranu je však ťažké vyrovnať sa s často až nepríjemne vysokými teplotami. Odborníci poradia, ako sa dá ľahko i elegantne vyriešiť ochladzovanie doma aj na záhrade počas horúcich letných dní.
ako sa schladiť doma?

Zdroj: Flickr.com

V interiéri sú v sparnom období najlepšími pomocníkmi klimatizácia, ochladzovače vzduchu a ventilátory. Naopak na záhrade k rýchlemu osvieženiu skvele poslúžia záhradné sprchy. Čo je však pred kúpou treba vedieť?

Klimatizácia

Pred výberom a nákupom si dobre rozmyslite, či vám bude stačiť mobilná klimatizácia, ktorá nepotrebuje žiadnu zložitú inštaláciu. Ďalšou možnosťou je investícia do výkonnejšej nástennej klimatizačnej jednotky a s tým spojenými náročnejšími stavebnými úpravami. Každá klimatizácia tiež odvlhčuje, takže odvod vlhkosti vo forme kondenzátu musíte mať vyriešený. Diaľkové ovládanie je štandardom pri všetkých klimatizáciách“ hovorí Zlatko Slebodník, odborník z oddelenia elektra.

Pri výbere klimatizácie je veľmi dôležitý údaj o veľkosti plochy, ktorú bude prístroj ochladzovať. Mobilné klimatizácie sa delia do troch základných výkonov chladenia a dokážu fungovať na maximálny výkon na plochách od 10 do 40 m2.

Do väčších priestorov sa odporúča delená (nástenná) klimatizácia. Výber klimatizácie je ale tiež o cene, dizajne a o výrobcovi. Ten udáva jej výkon, ktorý je vlastne hodinovou spotrebou. Správne používanie klimatizácie potom zvýši efektivitu a úsporu energie.

Napríklad ak necháte klimatizáciu bežať celý deň, ušetríte tým energiu. Klimatizácie dnes navyše majú nielen termostaty, ale aj ďalšie špeciálne režimy, časovače, diaľkové ovládanie a samostatnú funkciu odvlhčovania,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník.

Ochladzovače vzduchu

Môže byť považovaný za alternatívu ku klimatizáciám. Pracuje na princípe odparovania vody - nekonečný pás sa stále namáča v zásobníku s vodou. Z pásu sa potom voda odparuje pomocou ventilátora.

Vzduch v miestnosti ochladí o tri až päť stupňov Celzia. Spotreba vody je až 10 litrov denne a voda sa odparuje do priestoru miestnosti. Preto je dôležité mať súčasne otvorené okná a miestnosť vetrať, pretože inak by išla vlhkosť rovno do stien,“ upozorňuje odborník Zlatko Slebodník.

Ventilátory

Ventilátory sú letnou klasikou. Existujú stolové, stojacie, podlahové alebo vetráky s ionizátorom. Veľmi obľúbené sú stropné ventilátory a jedným z najväčších hitov letnej sezóny je ventilátor s rozprašovačom vody,“ upresňuje Zlatko Slebodník.

Medzi najväčšie výhody stropného ventilátora patrí jeho tichý chod a možnosť nasadiť na neho bežnú žiarovku.

Záhradné sprchy

Záhradnú sprchu je možné inštalovať prakticky kdekoľvek, stačí pripojenie na vodovod. Vyberať si viete z niekoľkých druhov a dizajnov.

Popri klasických záhradných sprchách je veľmi populárnym druhom solárna sprcha. Tá môže byť buď pevne pripojená, alebo prenosná. Manipulácia je veľmi jednoduchá. Solárne sprchu stačí umiestniť na dostatočne slnečné miesto, aby sa voda v zásobníku čo najdlhšie ohrievala.“ Telo solárnej sprchy sa vyrába z plastu alebo z hliníka a funguje práve ako zásobník vody. Táto časť sprchy funguje zároveň ako solárny kolektor. „V letných dňoch sa stáva, že teplota vody v zásobníku vystúpi až na 60 stupňov Celzia. Z toho dôvodu je súčasťou solárnych spŕch tiež zmiešavacej batérie, ktorá vám umožní zvoliť si teplotu vody presne takú, akú si prajete,“ vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhradnej techniky.

Údržba solárnej sprchy nie je náročná, je potrebné pravidelne meniť vodu a čas od času skontrolovať, či sa v rúrkach neusadzuje vodný kameň.


Emma3

My máme doma osobne dobré skúsenosti s ochladzovačom vzduchu, nemáme doma až také teplo, že by trebalo klímu a nechce sa nám ani rozbíjať zbytočne kvoli tomu byt, ale objednali sme si ochladzovač z www.electronic-star.sk a za mna osobne stačí :) pokial je už naozaj veľké teplo cez leto, tak asi je lepšia klíma ale tým, že máme aj stromy pred bytom, tak zas až taký "hic" to nie je