Kardiológ: Ateroskleróza, ktorá je zapríčinená aj zvýšeným cholesterolom, začína už v mladom veku

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi vedie ku vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti na svete. Mladí ľudia sa mylne domnievajú, že zvýšený cholesterol postihuje len staršie generácie. Opak je však pravdou. V dôsledku zanedbania zdravého životného štýlu ich následky zvýšenej hladiny cholesterolu postihujú čoraz v skoršom veku.
lekár- ilustračná fotografia

Zdroj: Pexels.com

Čoraz viac mladých ľudí s vysokým cholesterolom

Choroby srdca a ciev spôsobené ukladaním cholesterolu postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. S vekom tento podiel rapídne rastie, a to už pomerne zavčasu.

Pri 20 až 24 ročných ľuďoch môžeme nájsť aterosklerotický plát u 10 %, pri 40 až 44 ročných ľuďoch je tento podiel až 31 % a pri 60 až 64 ročných ľuďoch je to až alarmujúcich 76 %,“ upresňuje kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák.

Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže viesť k vzniku vážnych zdravotných problémov ako srdcový infarkt alebo mozgová porážka.

"Väčšinou sa príliš neobávame rizika srdcového ochorenia, až kým osoba nedosiahne stredný vek, pretože srdcový záchvat v mladej dospelosti nie je bežný," uviedol vedúci štúdie publikovanej v časopise Annals of Internal Medicine Mark Pletcher zo sanfranciskej University of California.

Dodal však, že mladého človeka môžu dobehnúť následky upchatia ciev kvôli zvýšenej hladine cholesterolu až v neskoršom veku.

Kardiovaskulárne choroby ako dôsledok vysokého cholesterolu

Je preukázaná príčinná súvislosť medzi hladinou cholesterolu a kardiovaskulárnym rizikom. Na vzorke 262 tínedžerov a mladých ľudí sa skúmala prevalencia koronárnej aterosklerózy intravaskulárnym ultrazvukom. Závery ukazujú, že ateroskleróza, ktorá je zapríčinená aj zvýšeným cholesterolom, začína už v mladom veku. Jeden zo šiestich tínedžerov mal aterosklerotický plát v koronárnom riečisku,“ povedal kardiológ a obezitológ.

Vyváženou stravou a športom k zdraviu

American Heart Association odporúča, aby každý mladý človek vo veku 20 a viac rokov podstupoval v pravidelných päťročných intervaloch testy na cholesterol.

Aj vedecký výskumník Stefan Blankenberg ,z nemocnice špecializovanej na srdcové a cievne ochorenia v Hamburgu tvrdí, že by mali mladí ľudia by poznať hladinu cholesterolu v ich tele.

To však neznamená, aby nevyhnutne začali brať lieky na zníženie cholesterolu. Mali by dbať najmä na prevenciu v podobe zdravého stravovani a dostatku fyzickej aktivity.