Tuk je prirodzená súčasť jedálnička, uprednostniť by sme však mali jeho zdravé formy, teda nenasýtené tuky a omega-3 mastné kyseliny.
Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré vo významnej miere vyvolávajú faktory životného štýlu, sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov a Sloveniek.
Zdravé stravovanie je veľmi obšírna téma. Často je človek veľmi zmätený z toho, čo má jesť a čomu sa má naopak vyhnúť. Zdravé stravovanie je preto jedna z najzákladnejších tém, ktoré potrebujeme pochopiť, aby sme sa naučili správne starať o naše telo.
Najjednoduchším spôsobom ovplyvňovania hladiny cholesterolu je zdravá strava, fyzická aktivita a pravidelné kontroly hladiny cholesterolu a triglyceridov (jednoduchých tukov), ktoré sa vykonávajú aj v rámci preventívnej prehliadky.
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi vedie ku vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti na svete. Mladí ľudia sa mylne domnievajú, že zvýšený cholesterol postihuje len staršie generácie. Opak je však pravdou. V dôsledku zanedbania zdravého životného štýlu ich následky zvýšenej hladiny cholesterolu postihujú čoraz v skoršom veku.
Vysoký cholesterol nebolí, môže nám však spôsobiť nemalé komplikácie. Najmä vtedy, ak máme o cholesterole množstvo nesprávnych informácií. S kardiológom a obezitológom MUDr. Ivanom Majerčákom sme sa pozreli na najčastejšie mýty o cholesterole.
Veľká noc je na Slovensku známa dobrým jedlom a mnohí Slováci si nevedia predstaviť tráviť sviatky bez plného žalúdka. Mali by sme však myslieť na naše trávenie aj na cholesterol. Pri konzumácii mastných jedál a alkoholu môže trpieť naše zdravie. Každé jedlo má aj ľahšie stráviteľné alternatívy, ktoré sú vhodnejšie pre zdravý cholesterol.
V januári po sviatkoch ľudia najčastejšie začnú podnikať kroky k zmene životného štýlu a teda jedným z predsavzatí je aj detox tela. Je naozaj telu prospešný a je vhodný pre každého? Aj na to nám odpovedal obezitológ a kardiológ MUDr. Ivan Majerčák.
Určite to poznáte, cítime únavu po náročnom dni, rozbolí nás hlava, objaví sa nádcha, po diétnej chybe sa pridajú zažívacie problémy... Na jednoduché krátkodobé zdravotné problémy, nám často a účinne pomôžu vhodné bylinky. V žiadnom prípade nechcem podceňovať závažné ochorenia, ktoré vyžadujú zásah lekára a predpísanú medikamentóznu liečbu. Ibaže, ak sa dá, treba si pomôcť. Pomáhajúcou liečivou bylinkou je aj púpava lekárska (lat. Taraxacum officinale) alebo ako ju bežne nazývame pampeliška.
Ak by ste na niektoré náhodou nepoznali odpovede, prikladáme aj tie.