V USA vznikla nová vakcína proti COVID-19. Autori sa vzdali zisku, chcú pomôcť chudobnejším krajinám

Niekoľko desiatok vedcov vytvorilo vakcínu proti COVID-19, ktorá by mohla pomôcť najmä v chudobnejších štátoch sveta. Vzdali sa práv na ňu a ponúkli ju výrobcom v mnohých krajinách úplne zadarmo – v súčasnosti ju takto poskytli Indii, Indonézii, Bangladéžu a Botswane.

Zdroj: Pexels.com

Autori túto očkovaciu látku nazývajú „Svetová vakcína proti covidu-19“. Vakcína využíva modernú, ale už otestovanú technológiu založenú na rekombinantných proteínoch, ktorá umožní jej výrobu vo veľkom meradle, takže bude široko dostupná na očkovanie celosvetovej populácie.

Počiatočná konštrukcia a výrobný proces vakcinačného antigénu vznikol v texaskej detskej nemocnici pod vedením Márie Eleny Bottazziovej a Petera Hoteza. Očkovacia látka s oficiálnym názvom CORBEVAX je založená na rovnakom princípe ako už v Európe schválená vakcína Novavax.

Naše desaťročné štúdie, ktoré viedli k vývoju prototypov vakcín proti koronavírusom, umožnili vytvorenie tejto vakcíny, ktorá vyplní medzeru vytvorenú drahšími a novšími technológiami vakcín,“ uviedla doktorka Bottazziová z Centra pro vývoj vakcín Texaskej detskej nemocnice.

CORBEVAX prešiel dvoma klinickými štúdiami tretej fázy, na ktorých sa zúčastnilo viac ako tritisíc osôb. Vakcína sa v nich ukázala ako bezpečná, dobre znášaná a schopná dostatočne posilňovať imunitu.

V štúdiách sa preukázala účinnejšia ako indická verzia vakcíny AstraZeneca, a to ako voči pôvodnému kmeňu koronavírusu SARS-CoV-2 z Wu-chanu, tak aj proti variante delta.

Okrem protilátok pôsobila táto látka účinne aj na vznik ďalšej vrstvy ochrany, takzvaných T-lymfocytov, čo by mohlo byť dôležité proti novému variantu omikron, ktorý podľa posledných štúdií práve túto imunitnú hrádzu prekonáva len ťažko.

Proti pôvodnému kmeňu má mať nová vakcína účinnosť 90%, proti variantu delta 80%.

Dodávky bezpečných, zjednodušených a lacnejších vakcín pre krajiny so strednými a nízkymi príjmami sú pre svetový boj s pandémiou COVID-19 kľúčové.

Bez plošného očkovania obyvateľstva v krajinách globálneho juhu sa podľa varovania virológov objavia ďalšie varianty koronavírusu, ktoré budú brániť pokroku dosiahnutému v súčasnosti dostupnými vakcínami v Spojených štátoch a ďalších západných krajinách.