Kvôli koronavírusu utratia tisíce škrečkov! Je možný prenos vírusu zo zvieraťa na človeka?

Aj napriek značnej nevôli milovníkov zvierat nariadil Hongkong usmrtenie tisícov škrečkov. U jedenástich z týchto hlodavcov v tamojších zverimexoch sa totiž potvrdil koronavírus. Hongkonské úrady zároveň majiteľov domácich miláčikov vyzvali, aby pri zaobchádzaní so zvieratami dodržiavali hygienické návyky a nebozkávali ich.
kvôli koronavírusu usmrtia tisíce škrečkov

Zdroj: Pixabay.com

Hromadné testovanie domácich miláčikov v Hongkongu zistilo ohnisko nákazy, ktorého pôvod bol vysledovaný k zamestnancovi zverimexu.

Hongkong sa podobne ako Čína rozhodol postupovať proti koronavírusu cestou nulovej tolerancie. Okamžite, pri výskyte prvých prípadov, prijíma prísne opatrenia.

Kvôli jedenástim infikovaným zvieratám bola nariadená „humánna“ likvidácia dvoch tisíc škrečkov. Úrady tiež zastavili ich dovoz a predaj. Niekoľko hongkonských zverimexov bolo uzavretých a vydezinfikovaných.

Podľa hongkonskej ministerky zdravotníctva Sophie Chanovej konajú úrady obozretne, hoci neexistuje žiadny dôkaz, že sa koronavírus môže z domácich zvierat preniesť na človeka.

Všetci obyvatelia Hongkongu, ktorí si škrečka po 22. decembri 2021 zakúpili, ho musia odovzdať úradom.

Je možný prenos koronavírusu zo zvieraťa na človeka?

Dôkazy o prenose koronavírusu na človeka zo škrečkov síce zatiaľ neexistujú, ale medzi vedcami panujú obavy, že by to mohlo byť možné.

Koronavírusom sa totiž môže nakaziť veľké množstvo zvierat, niektoré naň aj umierajú. Oveľa horšie ale je, že u nich môže vírus nabrať nové vlastnosti, vďaka ktorým sa môže stať nákazlivejším, odolnejším proti protilátkam alebo smrteľnejším.

Práve prenos prostredníctvom zvieraťa je jedno z možných vysvetlení vzniku variantu omikron. Podľa niektorých štúdií sa ním mohli nakaziť hlodavce v Afrike , v ktorých populácii potom koloval a mutoval.

Následne došlo k spätnému prenosu na človeka, ale vírus sa medzitým zmenil, aby sa prispôsobil hostiteľovi. Nabral pritom vlastnosti, ktoré mu pomáhajú lepšie sa šíriť aj medzi ľuďmi.

V Spojených štátoch zase už od minuloročnej jari zisťujú, že vírus spôsobujúci COVID-19 bežne napáda jeleníka bielochvostého – severoamerického príbuzného našich jeleňov.

Nedávny výskum preukázal, že asi 40% zo 152 testovaných divokých jeleníkov malo protilátky proti SARS-CoV-2.


Mohlo by vás zaujímať:

Ježkovia sú prirodzenými prenášačmi baktérií zlatého stafylokoka, ktoré odolávajú antibiotikám!


SandovalP

Ako odpoveď na tieto obavy, je dôležité zdôrazniť, že hlavným spôsobom prenosu koronavírusu SARS-CoV-2 medzi ľuďmi je priamy kontakt s infikovanými ľuďmi a prenos vzdušnými kvapôčkami pri výdychu, kašli alebo kýchaní. www.mybkexperience.onl Existujú vedecké dôkazy, že koronavírus SARS-CoV-2 sa prenáša medzi niektorými druhmi zvierat a ľuďmi, ako napríklad mačkami, psov, tuleňmi a niektorými primátmi. Avšak prípady prenosu zo škrečkov na ľudí sú veľmi vzácne a zatiaľ nie je dostatok dôkazov, aby sme mohli považovať škrečky za hlavné zdroje infekcie pre ľudí.

scratch

There is limited evidence to suggest that animals, including hamsters, can transmit the SARS-CoV-2 virus (the virus that causes COVID-19) to humans. While there have been cases of animals testing positive for the virus, human-to-animal transmission is generally considered to be uncommon.
The primary mode of transmission of the SARS-CoV-2 virus is human-to-human, primarily through respiratory droplets produced when an infected person talks, coughs, or sneezes. The World Health Organization (WHO) and other health authorities google have provided guidelines on the interaction between humans and animals during the COVID-19 pandemic.