Očná lekárka: Najviac pacientov so syndrómom suchého oka pracuje za počítačom

Syndrómom suchého oka trpí dnes už takmer každý druhý dospelý človek. Za epidémiou tohto fenoménu je prevažne životný štýl, kancelárska práca, umelé osvetlenie, ale aj hodiny strávené v klimatizovaných či vykurovaných priestoroch.

Zdroj: TS Agel SK

Medzi prvé príznaky syndrómu suchého oka patrí pocit cudzieho telesa v oku. Človek sa ho snaží zbaviť častým žmurkaním. Kým vyhľadá oftalmologickú ambulanciu, väčšinou má už opuchnuté a červené oči, ktoré slzia.

Pri podráždených očiach je potrebné nájsť príčinu. Aké lieky človek užíva, či má systémové ochorenie, pracuje za počítačom, či sa často nachádza v prievane alebo v klimatizovanom či prašnom prostredí. Samozrejme, keď je suché oko zapálené, najskôr potrebuje lokálne kortikoidy,“ približuje očná lekárka MUDr. Slavomíra Hercová.

Syndróm suchého oka možno nazvať aj epidémiou modernej doby. Má ho takmer každý druhý dospelý človek.

Najviac pacientov so suchým okom pracuje za počítačom, pričom často do monitora hľadia aj vo večerných hodinách. Mnohí majú ťažkosti s pitným režimom, zabúdajú piť. Ale existuje značná skupina ľudí s celkovými ochoreniami ako sú reumatici, ktorých oči sú prirodzene suchšie. Na vlhkosť oka majú tiež vplyv kortikosteroidná či hormonálna liečba, ktoré vysušujú sliznice. U žien môžu tento efekt vyprovokovať hormonálne zmeny počas menopauzy, alebo nezriedka aj antikoncepcia,“ hovorí oftalmologička.

Samotný syndróm spoľahlivo diagnostikuje Schirmerov test, ktorým sa určuje, či oko produkuje dostatok sĺz. Do spojovkového vaku pacienta lekárka vloží filtračný papier, z ktorého odčíta zvlhčené milimetre.

Vyšetrenie nie je bolestivé, skôr nezvyčajné, preto ho uľahčuje aj lokálne anestetikum. Pacient potom sedí so zatvorenými očami približne päť minút,“ vysvetľuje lekárka.

Liečba sa odvíja od toho, či v slzách chýba vodná alebo tuková zložka, čo určí ďalšie vyšetrenie štrbinovou lampou. Podľa typu deficitu dostane pacient predpis na umelé slzy, ktoré môžu byť vo forme kvapiek, alebo aj gélov – tie sa však používajú skôr na noc.

Aj naďalej je dôležitá prevencia, ku ktorej patrí častejšie vetranie, vyhýbanie sa umelému osvetleniu, prestávky od práce za počítačom každú hodinu aspoň na päť minút, pravidelný pitný režim, pobyt v prírode a používanie zvlhčovačov vzduchu.