Gynekológ: Myómy maternice svojimi príznakmi podstatne zhoršujú kvalitu života ženy

Myómy maternice sú nezhubné nádory svalovej vrstvy maternice a sú považované za najčastejšie ochorenie v oblasti malej panvy u žien. Zvýšený výskyt myómov je u žien po 30. roku života, pričom u žien starších ako 50 rokov sa vyskytujú až u 70 %.

Zdroj: agel.sk, freepik.com

Ako vysvetľuje prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA, výskyt myómov v ženskej populácii je na úrovni 33 – 50 %. Incidencia sa zvyšuje v premenopauzálnom období, po menopauze postupne klesá.

Uterus myomatosus (maternica s myómom) je indikáciou pre tretinu všetkých hysterektómií, operačné odstránenie maternice. V civilizovaných krajinách podstúpi hysterektómiu 20 % žien do veku 55 rokov. Myómy takmer nikdy nie sú priamou príčinou úmrtia ženy, ale svojimi príznaky podstatne zhoršujú kvalitu života ženy. Vzhľadom na ich častý výskyt predstavujú aj veľký problém zdravotníckeho systému,“ vysvetľuje doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Presné príčiny vzniku myómov nie sú známe, avšak určite to nie je len jeden ovplyvňujúci činiteľ. Za iniciátora rozvoja myómov sú považované genetické zmeny ovplyvňujúce produkciu a funkciu rastových hormónov a receptorov steroidných hormónov.

Výrazný vplyv na vznik myómov má podľa prednostu aj hormonálna nerovnováha. Estrogénové receptory prítomné v myómoch viažu o 20 % viac estrogénov (ženských pohlavných hormónov) oproti okolitej nepostihnutej svalovej vrstve maternice, s čím súvisí vyššia frekvencia myómov u obéznych žien, keďže v tukovom tkanive dochádza k vyššej konverzii estrogénov.

Medzi najčastejšie príznaky myómov patria nepravidelnosti menštruačného krvácania, hlavne hypermenorea (silné krvácanie) a profúzna metrorágia (nepravidelné krvácanie). Následkom silného a dlhotrvajúceho krvácania je anemický syndróm s typickými príznakmi, medzi ktoré patrí chronická hypoxia orgánov, strata výkonnosti, bolesti hlavy, zvýšená únava, malátnosť a závraty. Pri ťažkom anemickom syndróme môže dôjsť až k dušnosti a vnímaniu vlastného búšenia srdca. Prítomnosť myómov môže spôsobovať útlak susediacich orgánov – močového mechúra, močovodov, ale aj panvových ciev. Ďalším príznakom je bolesť v oblasti maternice, dyspareunia (bolestivý pohlavný styk) a dysmenorea (bolestivé menštruačné krvácanie). Dokonca sa môže prejaviť ako náhla brušná príhoda. Medzi pomerne časté príznaky patrí tlak v podbrušku, zvýšené napätie a zväčšovanie brucha. Zriedkavejšia je urologická symptomatológia prejavujúca častejším močením, neschopnosťou sa vymočiť alebo inkontinenciou moču,“ uviedol prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky.

K základným vyšetreniam patria anamnéza a palpačné vyšetrenie (vyšetrenie pohmatom). Konzistencia nádoru je obvykle tuhšia v porovnaní s okolitými tkanivami a palpácia je väčšinou nebolestivá. Základnou zobrazovacou diagnostickou metódou je ultrazvukové vyšetrenie cez pošvu a prednú rušnú stenu.

Na našej klinike sa často stretávame aj so zriedkavými komplikáciami, ktoré spôsobujú myómy. Operujeme veľmi veľké myomatózne zmenené maternice, ktoré majú hmotnosť aj niekoľko kilogramov (normálne by nemala mať maternica viac ako 70 gramov), pričom tieto operácie si vyžadujú skúsených gynekológov. Maternica vážiaca viac ako 500 gramov sa označuje ako veľká a jej odstránenie laparoskopicky je veľmi náročné. Zaujímavý prípad sme operovali na začiatku roku 2023, kedy sme rodili cisárskym rezom pacientku s myómami zmenenou maternicou, pričom najväčší myóm mal skoro 2 kilogramy,“ popísal doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Lekár na záver dodal, že vo vyspelých západných krajinách sa s týmito extrémnymi nálezmi stretávajú gynekológovia veľmi zriedkavo. Pacientky o svojom náleze zväčša vedia, ale operačnú liečbu odmietajú alebo skúšajú alternatívnu medicínu.


Prečítajte si aj:

Klimaktérium trvá aj 10 rokov a má viacero fáz. Niektoré ženy môže začať trápiť už okolo 35-ky!


Kimmie

If Mario runs into one of the Super Stars that are scattered over the level, he will receive a boost and transform into Star Mario.
mariogames.online

Lewis54

"In addition to the many physical symptoms, women are impacted emotionally by living with fibroids," says Marsh. "Many women report challenges with depression, anxiety, reduced quality of life and distorted body image.www.vwcredit.me