ÚVZ: Premnožené sinice vo vode odhalíte voľným okom, u detí môžu vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či hnačky

Zvýšený výskyt siníc zaznamenávame najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí a ich premnoženie predstavuje zdravotné riziko.

Zdroj: wikimedia, pixabay

V prírodných kúpaliskách môže dôjsť k premnoženiu siníc. Ide o mikroorganizmy, ktoré sú prirodzenou zložkou životného prostredia a v určitých množstvách aj súčasťou fytoplanktónu všetkých nádrží a jazier.

Sinice dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe.

Premnožené a nahromadené toxické sinice tvoria vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše, takzvaného „vodného kvetu“, ktorý býva najčastejšie zelenej a modrozelenej farby.

Vodný kvet sa môže podľa smeru vetra pohybovať po nádrži a zachytávať na brehoch, kde dochádza k jeho vysušovaniu a rozprašovaniu. Nevstupujte do takejto vody a nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch,” upozornila RNDr. Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Ako zistiť, či voda obsahuje sinice?

Či voda obsahuje sinice, sa dá orientačne otestovať jednoduchým spôsobom: do priesvitnej nádoby treba nabrať vodu a nechať ju na svetle postáť 15 až 20 minút.

  • Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice

  • Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vodnom stĺpci, pravdepodobne ide o zdravotne nevýznamné riasy.

Najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva.

Pred ich návštevou je dôležité informovať sa o ich aktuálnom stave, napríklad prostredníctvom pravidelných týždenných aktualizácií, ktoré ÚVZ SR zverejňuje každý piatok na ich webe.


Prečítajte si aj:

Pediater: U detí sa črevné ťažkosti objavujú aj po náhodnom napití vody z bazénov