Terapeutka: Tak ako čistíme svoje telo, je potrebné čistiť aj svoje myšlienky

Nedostatok sebalásky môže ovplyvniť viacero oblastí nášho života. Odráža sa na našich vzťahoch, práci, ale aj na našom zdraví. Nezáleží na veku či pohlaví, mať pozitívny vzťah k sebe samému je nesmierne dôležité. Čo je sebaláska? Prečo s ňou ľudia čoraz viac bojujú a ako sa mať rád?

Zdroj: Freepik.com

Čo je vlastne sebaláska?

Sebaláska je v dnešnom hektickom svete čoraz viac dôležitá. Ako uvádza portál Gitnux, až 64 % ľudí verí, že práve sebaláska má pozitívny vplyv na celkovú životnú spokojnosť. Spolu s tlakom spoločnosti stále viac pociťujeme pochybnosti o sebe samom.

Porovnávanie sa s druhými, nedostatok sebadôvery, závisť, podceňovanie sa či priveľká nerozhodnosť. Za všetkým môže stáť nedostatok sebalásky a sebaprijatia. Hoci sa môže zdať, že sa sebaláska zakladá na sebectve, nie je tomu tak.

Sebaláska je vnútorná hodnota, vzťah k sebe samému. To, ako sa vnímame, akceptujeme, ako žijeme a ako si načúvame,“ hovorí terapeutka z online terapeutickej platformy, PhDr. Andrea Lesáková Rusnáková.

Hoci si to nemusíme uvedomovať, sebaláska je dôležitá nielen pre naše mentálne zdravie, ale aj pre celkovú kvalitu nášho života.

Prečo sa nemáme radi?

Existuje mnoho dôvodov, prečo majú ľudia čoraz viac problém so sebaláskou a sebaprijatím. Či už ide o traumy z detstva a nedostatok podpory v ranom veku, životné zlyhania v pracovnom či osobnom živote, opakované kritizovanie alebo porovnávanie sa s inými. Všetky faktory môžu ovplyvniť našu lásku k sebe samému.

Podľa zahraničných štatistík so sebaprijatím a sebaláskou bojuje na celom svete každý tretí človek. Sebaláske nepridávajú ani sociálne siete. Až 48 % mileniálov si myslí, že práve sociálne siete stoja v ceste k sebaláske a sebaprijatiu.

Instagram plný dokonalých tvárí, krásnych miest, zaujímavej práce a luxusných dovoleniek, zdanlivo dokonalý život priateľov či celebrít na sociálnych sieťach môže vyvolávať pocit menejcennosti, zlyhania, nedostatočnej sebadôvery a miestami až závisť.

Mať svoj „idol“ je dobrá vec, ale potrebujem poznať samého seba, mať vlastné hodnoty, hranice, byť zdravo sebakritický a žiť v realite,“ hovorí terapeutka.

Podľa nej spočíva riziko sociálnych sietí aj v ich neustálom kontrolovaní, ktoré môže vyvolávať pocit úzkosti. Rovnako tak upozorňuje na prílišné trávenie voľného času na sociálnych sieťach, ktoré vedie k nižšej kvalite spánku či strate sústredenia.

Každá minca však má dve strany. Sociálne siete nemusia nášmu sebavedomiu len škodiť, môžu ho aj výrazne zvýšiť a dopomôcť k sebaláske.

V praxi som sa stretla s mužom introvertom, ktorý si celý čas neveril, nič pre seba neznamenal, podceňoval sa a mal veľký problém s komunikáciou a zoznamovaním sa s cudzími ľuďmi. Práve online svet mu umožnil rozšíriť svoj profesijný obzor, získať finančnú nezávislosť a prijať sám seba a svoje nedokonalosti,“ približuje terapeutka.

Mať pozitívny vzťah k sebe samému je nesmierne dôležité, no zároveň náročný a zdĺhavý proces.

„Sebaláskou sa nám zvyšuje sebavedomie, ľahšie zvládajú prekážky či prijímajú životné výzvy,“ tvrdí PhDr. Andrea Lesáková Rusnáková. Je dôležité naučiť sa sústrediť na seba a počúvať svoje myšlienky.

5 krokov od terapeutky, ktoré zaručene pomôžu lepšiemu vzťahu k sebe samému:

  1. Zamyslite sa nad tým, v čom ste výnimočný – uvedomte si, čím všetkým ste si prešli, čomu všetkému ste ako osobnosť čelili a čo všetko ste dokázali. Či už sú to zásadné momenty, alebo menšie výzvy, uvedomte si, čo všetko ste zvládli a aký ste výnimočný. Buďte na seba hrdý! Uvedomíte si, že život treba žiť, nie prežívať.

  2. Neporovnávajte sa – nie ste lepší ani horší než ostatní. Každý z nás má svoju vlastnú cestu, vlastné ciele a túžby. Porovnávaním nič nezískate, iba si navodíte negatívne myšlienky na seba samého. Sústreďte sa na svoj vlastný pokrok a rast. Každý máme vlastný a jedinečný životný príbeh.

  3. Pochváľte sa a ďakujte – na konci dňa si zosumarizujte za čo ste vďačný, čo vás rozveselilo a pochváľte sa za to, čo ste v ten deň zvládli a čo sa vám vydarilo. Každý krok, ktorý smeruje k našim cieľom, si zaslúži pozornosť.

  4. Dôverujte si – objavte svoju vlastnú silu. V každom z nás sa skrýva potenciál, ktorý môžeme využiť. Dôvera vo vlastné schopnosti vám dodá silu prekonávať prekážky a dosiahnuť vaše ciele.

  5. Starajte sa o seba – dbajte o svoje fyzické aj mentálne zdravie. Jedzte zdravé jedlá, doprajte si šport, zacvičte si. Venujte čas aktivitám, ktoré zmiernia stres – meditujte, vyberte sa do prírody alebo sa porozprávajte s blízkou osobou či terapeutom.

Terapia je kľúčom k sebaláske

Len skutočné poznanie seba samého nám umožní mať sa rád.

Terapia je spoznávanie seba, otváranie starých neošetrených rán, ktoré sa mi často opakujú. Tak ako čistíme svoje telo, je potrebné čistiť aj svoje myšlienky,“ dopĺňa terapeutka.

Pri sebaláske je dôležité poznať svoje vzorce myslenia, preskúmať ich a nahradiť ich vhodnejšími alternatívami. Rovnako tak je dôležité zmierenie s traumami z detstva a emocionálnymi ranami, ktoré sme v minulosti mohli utrpieť. Terapeuti s vami krok po kroku prejdú vaše vzorce správania a myslenia, pomôžu vám spracovať minulosť a akceptovať seba samého so svojimi nedokonalosťami, ale aj pozitívnymi vlastnosťami.


Prečítajte si aj:

Úzkosti nepodceňujte, môžu vás potichu ničiť! 5 užitočných rád, ako s nimi úspešne bojovať