Chirurg upozorňuje: Záhradkári, pozor na paronýchium, infekcia pôdnymi baktériami môže byť nebezpečná

Do ambulancie všeobecnej chirurgie často prichádzajú pacienti, ktorým po práci so zeminou vzniklo začervenanie okolia nechtu, často spojené s bolesťou. Takéto ochorenie môže niekedy končiť až operačným zákrokom.

Zdroj: Freepik.com

Zápal okolia nechtového tkaniva (lat. paronychium) je ochorenie postihujúce tkanivá okolia nechta a nechtového lôžka. Vzniká spravidla po prekonaní ochrannej bariéry kože ohrýzaním si nechtov, nesprávnou kozmetikou alebo traumatickým poškodením. A práve posledná spomenutá príčina číha na záhradkárov v tomto období. Po zaborení prstov do hliny pri sadení môže kamienok, koreň či iný ostrý predmet poškodiť okolie nechta.

Na toto miesto nasadá infekcia pôdnymi baktériami, ktorých citlivosť na bežné antibiotiká nemusí byť dostatočná. Hlavnými príznakmi sú začervenanie, opuch a bolestivosť okolia nechtu na zatlačenie,“ vysvetľuje chirurg skalickej nemocnice MUDr. Alexander Nagy.

Lekár ďalej upozorňuje, že infekciu netreba podceňovať.

V neskorších štádiách vzniká absces, teda dutina vyplnená hnisom. Pohyb v kĺbe prstu môže byť bolestivý a opuchom obmedzený. Pri šírení sa zápalu bez liečby môže zápal kĺb definitívne poškodiť. Zvýšené riziko postupovania zápalu majú pacienti s cukrovkou,“ pokračuje lekár.

Preto sa pri prácach v záhrade a na poli výrazne odporúča nosenie rukavíc, ako prevencia pred poranením a následnými komplikáciami. Ak už k poraneniu dôjde, najlepšou prvou pomocou je dostatočné umytie rany teplou vodou a dezinfekčným mydlom.

Na prst je následne vhodné naniesť dezinfekciu v podobe tekutiny alebo krému, postihnuté miesto sterilne zakryť a znehybniť obväzom. Tento preväz sa odporúča vymeniť aspoň dvakrát denne,“ radí chirurg.

Podľa lekára je tiež dôležité overiť si očkovania proti tetanu u svojho obvodného lekára, ktoré by mal človek absolvovať každých 15 rokov.

A kedy je už nutná návšteva lekára?

Lekársku pomoc treba vyhľadať ak zápal trvá tri a viac dní, rana sa zhoršuje, prípadne sa vytvorilo hnisavé ložisko – absces. Lekár, podľa akútnosti stavu môže na liečbu predpísať antibiotiká eventuálne môže vykonať chirurgické ošetrenie abscesu,“ dodáva MUDr. Alexander Nagy.