Stomatologička: Bolestivá reakcia na studené nápoje a pokrmy najčastejšie signalizuje prítomnosť odhalených krčkov

Pred cestou na zaslúženú dovolenku niekoľkokrát skontrolujeme platnosť pasu, stav bŕzd a nádrže, pozornosť venujeme množstvu opaľovacích krémov aj dostatočnej hotovosti. Myslíme na toľko vecí, no preventívnu prehliadku u zubára pred vycestovaním do zahraničia absolvuje len málokto. A všetci vieme, že zuby bolia najviac práve tam.

Zdroj: Freepik.com

Na dovolenku chodíme relaxovať, nie uprostred noci hľadať zubnú pohotovosť. Akákoľvek zmena zdravotného stavu nie je v zahraničí ani príjemná, ani lacná. Počítame s rôznymi scenármi, so strateným pasom, ukradnutou hotovosťou, zrušeným letom, ale zuby sú mimo centra nášho záujmu. Návšteva zubnej ambulancie nás pritom môže uchrániť od nečakaných výdavkov aj nepríjemnej bolesti.

O zubných kazoch ľudia bežne netušia, spočiatku ich nevidno, nemusia spôsobovať ani bolesti. A tak v dobrej viere vycestujú preč. Stomatológ však dokáže kazy odhaliť v ranom štádiu, a to na základe intraorálneho ošetrenia a najmä vďaka RTG vyšetreniu. To nám umožní lepšie nahliadnuť aj do medzizubných priestorov, ktoré kazy s obľubou vyhľadávajú. Jedna návšteva vie pacienta uchrániť od ťažkostí mimo domova,“ hovorí MDDr. Ivana Ťavoda.

Ak vám zubár počas preventívnej prehliadky odhalí nový kaz, ešte to nemusí znamenať, že sa váš rozpočet na dovolenku stenčí. Sanáciu si podľa stomatologičky zo zubnej kliniky v Bratislave bezprostredne vyžadujú najmä akútne zubné kazy.

To sú tie, ktoré vyvolávajú pacientovi bolesť, či už spontánnu alebo na určitý podnet. Takýto kaz odporúčam ošetriť čo najskôr. Pri kazoch, ktoré sú na základe RTG snímku menej rozsiahle, napríklad na zubnej sklovine, možno ich ošetrenie naplánovať aj o pár dní neskôr. Dôležité je však pri každom kaze nastaviť vhodný liečebný plán a žiadny stav nepodceňovať,“ pokračuje lekárka.

Navštíviť zubára je vhodné v predstihu. V prípade ošetrenia zubných kazov sa tak začne s ich sanáciou v dostatočnom čase. Dospelý človek by mal absolvovať preventívnu prehliadku aspoň raz ročne, deti by sa mali do kresla posadiť dvakrát za rok.

Akúkoľvek zmenu, bolesť, alebo citlivosť je však vždy potrebné konzultovať so špecialistom. Problém na dovolenke môžu vyvolať aj odhalené krčky, poškodená zubná sklovina, poranenie ďasien, jazyka a tiež poúrazové stavy. Nemusí ísť vždy len o zanedbaný zubný kaz.

Prevencia je pre naše budúce zdravie nenahraditeľná. Netreba sa však uspokojiť len s návštevou zubára. Leto predstavuje pre naše zuby totiž viaceré nástrahy.

Bolestivá reakcia na studené nápoje a pokrmy najčastejšie signalizuje prítomnosť odhalených krčkov. Tento stav neradno podceňovať. S mierou odporúčam konzumovať aj obľúbené čerstvé šťavy a tzv. smoothies, najmä z citrusového ovocia. Jeho kyseliny totiž oslabujú zubnú sklovinu. Tá je tak náchylnejšia na vznik zubného kazu. Na cestách sa často stáva, že konzumujeme jedlá a nápoje, o ktorých vieme málo, a práve preto je striedmosť a dentálna hygiena rovnako dôležitá ako doma,“ pokračuje stomatologička Ivana Ťavoda zo stomatologickej kliniky.

Keď k bolesti zubov na dovolenke dôjde, nespoliehajte sa len na analgetiká. V prípade, ak neustupuje ani po ich užití, vhodné je zubára vyhľadať, nech ste už kdekoľvek. Zanedbanie a podceňovanie stavu totiž môže vyvolať jeho zhoršenie a často sa stáva, že zub, ktorý sme nechali na cestách napospas osudu, musí byť po návrate domov extrahovaný.


thesuccesstalks

Welcome to TheSuccessTalks, your premier destination for inspiring stories and cutting-edge insights in the world of business and beyond. We celebrate the triumphs of entrepreneurship, spotlight the journeys of successful businesswomen, and delve into the dynamic realms of advertising and sports. thesuccesstalks.com