štitna žlaza

Príspevok v téme: štitna žlaza
gabika35

Dobry večer ja by som sa chcela spitat čo znamenaju tie vysledky.USG šž Istmus:0,32cm,Pravy lalok pruh tkaniva:0,3cm-AP/x0,54cm/ML/3,77cm/CC/-objem 0,30ml.Lavy lalok:1,52cm/APx0,95cm/ML/x3,77cm/CC/-objem 2,72ml.Objem šž 3,02ml,je to v poriadku alebo čo mam robit.Zaver:St.p.pravostrannej istmolobektomii pre nodozu strumu vpravo netoxicky autonomny adenom/jul 2009/-histotogicky folokularny adenom.Pooperačne hypotyreoza na substičnej liečbe-aktualne primerane kompenzovana-tyreoidalna eufunkcia+ostatne dg.Beriem tabletky Euthyrox 50ug1/2tbl.Možte mi poradit

Lauraatigre

Peto T: Klobúk dolu čo všetko vieš. Akurát ťa upozorním, že kupovať vitamíny z lekárne alebo supermarketu je ryziko, lebo obsahuju jedovate a skodlive primesy, ako su oxidy kovo či mastenec. Vitamíny skupiny B sú hodne zastúpené v potravinách, treba viac variť zo strukovín a zeleniny. Umelo pripravované "vitamíny" rozpustné v tukoch by som nekupoval, obvykle sú jedovaté. Zasa treba využiť prírodné zrdoje, napríklad žĺtok vajca či mrkvu praženú na oleji. Existujú aj ďalšie objavené a neobjavené látky.

Ďalšia vec čo si mohol popísať sú strumigény, látky spôsobujúcu strumu. Obvykle súťažia s jódom o vstrebávanie. Bróm v múke, flór v zubnej paste, ortuť...

Peto T

Jeden "alternatívny" názor.

Endokrinológov príčiny nedostatočnej činnosti štítnej žľazy nezaujímajú, naordinujú umelé hormóny a "prípad je vyriešený". Ale niekto by možno radšej pomohol štítnej žľaze aby fungovala.

Štítna žľaza potrebuje k fungovaniu vitamíny C, B2, B3, selén, zinok, horčík a najmä jód. Väčšina z týchto vecí sú v našej strave nedostatkové. Ak chýba niektorá z nich, štítna žľaza nemôže dobre fungovať.

Vitamín C je efektívny najmä v mierne vyšších dávkach, napríklad 4x denne po 500mg, s jedlom. Lacnou a bezpečnou formou je napríklad prášková kyselina askorbová, ktorú majú dokonca aj v niektorých drogériách. Rozpustí sa v nápoji a vypije. Treba veľa piť. Takéto dávky môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek alebo metabolizmu železa/medi.

Selén by sme mali prijímať aspoň v dávke 200ug denne.

Vitamíny B2, B3 je dobré užívať formou niektorého silného B-komplexu.

Zinok a horčík sú v lekárni bežne dostupné, zinku by malo byť 10-25mg, horčíku najmenej 100mg denne.

Jód je problém, lebo bežne sú dostupné len prípravky, kde je ho príliš málo (ODD 150ug). Podľa niektorých vedcov môžu byť potrebné na naštartovanie nedostatočnej štítnej žľazy dávky 10-100x väčšie, ale je potrebné zároveň užívať najmä vit.C a selén. A len postupne a opatrne zvyšovať dávky (aj tak by endokrinológom vstali vlasy dupkom, lebo majú zastaralé tabuľky s odporúčanou dávkou len 150ug jódu denne).

Bezpečnou formou jódu je Lugolov roztok (I+KI), ale na Slovensku je problém ho zohnať (dostať iba prípravky s povidónom, čo nie je dobré), možno ešte v ČR.

Veľmi vhodný je aj doplnkový vitamín E (aspoň 100IU denne).

Tieto veci treba brať denne. Ak mala štítna žľaza niečoho nedostatok, tak by jej to malo pomôcť. Treba chodiť na častejšie vyšetrenia (odbery), lebo ak sa štítna žľaza rozbehne, umelé hormóny sa stanú nadbytočné a môžu robiť problémy.

Podrobnejšie info napríklad v kapitole Jód: rizikaockovania.sk

delphia

Maťko velmi sa mylis. tu prave ze je obrovske priestor a miesto na to tvoje vysvetlovanie. takze mozes spustit ;)

jajkafr

Krtko
teba ničí to, že musíš brať do konca života jednu tabletku ráno na lačno? a čo ma povedať človek, ktorý musí brať 10 liekov denne? ráno naobed večer + podľa potreby keď sa mu zhorší stav... hypotyreóza není až také vážne ochorenie... buď rád že sa ti na to prišlo teraz, a že nemáš nejaké výrazné problémy...
ja mám tiež 21 rokov lieky užívam pravidelne od 13-tich... nie Euthyrox ale asi 10 rôznych liekov na rôzne ochorenia... asi pred pol rokom mi zistili hypotyreózu a odvtedy užívaj aj Euthyrox, ale tak ti poviem, keby som mala užívať len Euthyrox môj život by bol gombičkou...
buď rád, že dnešná medicína vie liečiť aj keď nie úplne vyliečiť väčšinu ochorení... v minulosti sa na množstvo ochorení zomieralo

civediamo

maťko--to by aj mna zaujimalo ja sa liečim už13rokov a lekar povedal že je to na doživotie:)))napiš mi to na mail,,,,civediamo@azet.sk diky moc by som ti bola vdačna,

Krtko89

som dalši do radu berem Euthyrox75 a mam len 21r...Dost ma to psychicky niči a lekar mi trebe ze je to jedina možnosť brat cely život zasrate lieky...
ps:SZ mam ako organ poriadku ona mi len malo produkuje toho hormonu :(
Viete mi pomoct? Napiste Email

mimls

odblokovať štitnu žlazu ?! tiež mam hypotyreozu, beriem par mesiacov eutyrox, ak by bol naozaj nejaký spôsob ako by sa dala vyliečil uuplne, žeby chorí lieky už nepotrebovali, tak by to lekari nerobili?? jedina možnosť je brať lieky.....