Lekárka: V minulosti trpeli alergiou najmä deti, dnes už ani prepuknutie alergie u starších ľudí nie je výnimka

Alergia sa môže rozvinúť v každom veku, aj v seniorskom. Obyčajne v jej začiatkoch ľudí zrazu začne trápiť senná nádcha, alergia na potraviny či na lieky, ktoré im predtým nespôsobovali problémy.

Zdroj: Freepik.com

Počet alergií v uplynulých desaťročiach enormne rastie, dokonca sa objavujú ťažké kombinácie alergií. Týkajú sa všetkých vekových kategórií, ale novým fenoménom je práve prepuknutie alergie až v seniorskom veku.

Silnejšia alergická reakcia sa zvykne prejaviť najmä u ľudí s nadváhou či obezitou. Seniori napríklad začnú trpieť sennou nádchou, dýchavičnosťou, slzením a zápalom spojiviek v jarných mesiacoch,“ opisuje primárka oddelenia dlhodobo chorých handlovskej nemocnice MUDr. Miriam Kvostková najčastejšie príznaky u seniorov.

Peľová sezóna je v plnom prúde, alergici sú v pozore už druhý mesiac. Na vine sú klimatické zmeny, keď k otepleniu, a teda aj k zvýšenému výskytu alergénov v ovzduší, dochádza skôr ako v minulosti. Momentálne kvitnú stromy, v apríli sa pridajú byliny a hneď po nich aj trávy.

Nielen alergická sezóna nastupuje skôr, mení sa aj veková štruktúra alergikov.

Kým v minulosti alergiou trpeli najmä deti, resp. prejavila sa v detskom veku, dnes už ani prepuknutie alergie u starších ľudí nie je výnimka. Prevalencia alergických ochorení v seniorskom veku je okolo 5 %. Alergické ochorenia vo vyššom veku pritom nepostihujú iba dýchacie cesty, prejavujú sa aj na koži a okrem peľových alergií sú bežné aj liekové alergie a alergické reakcie na bodnutie hmyzu,“ opisuje dnešnú realitu odborníčka.

Prejavy alergie u seniorov môžu byť rôznorodé. V závislosti od druhu alergie a typu alergénu, ktorý ju spúšťa, podľa postihnutého orgánu či viacerých orgánov, bývajú výrazne modifikované prítomnosťou iných ochorení a liekmi, ktoré pacient užíva z iných dôvodov.

Alergia dýchacích ciest sa prejavuje najmä vodnatým výtokom z nosa, kýchaním, svrbením sliznice nosohltanu, upchávaním nosa, bolesťami hlavy, pocitom sťaženého dýchania hlavne pri výdychu, pískaním pri dýchaní, tlakom na hrudníku či kašľom. Prejavy alergie môžu postihnúť aj oči a vtedy je prítomné slzenie, vodnatý výtok z očných spojiviek, pocit rezania, svrbenia očí alebo svetloplachosť. U seniorov sa môžu vyskytnúť aj novovzniknuté alergie či už na potraviny, ale tiež na lieky, ktoré seniorom predtým problém nerobili,“ doplnila primárka.

Pre tráviaci trakt sú typické kŕčovité bolesti brucha, „krútenie“ v bruchu, hnačka, nevoľnosť či vracanie. Na koži sa objavuje výsyp, žihľavka, opuch a svrbenie pokožky. Práve svrbenie patrí medzi charakteristické prejavy alergie, spôsobuje ho látka histamín, ktorá sa uvoľňuje v tele pri alergickej reakcii.

Ako však máme rozoznať, že ide o prechladnutie, bežnú nádchu, alebo už o alergiu?

Podozrenie na alergiu vzniká, ak sa určité príznaky opakujú za rovnakých okolností, napríklad nádcha sa opakovane objavuje v peľovej sezóne, dýchacie ťažkosti sa viažu na rovnaké miesto či zariadenie miestnosti, tráviace alebo kožné prejavy pacient zaznamená po konzumácii konkrétnych potravín,“ vysvetľuje primárka handlovskej nemocnice.

Primárka tiež upozorňuje, že alergia vplýva aj na chronické ochorenia seniorov. V prípade seniorov, ktorí trpia viacerými diagnózami, je tiež potrebné zvážiť aj vhodnú kombináciu liekov.


Prečítajte si aj:

Imunoalergologička: Pri prechladnutí trvajú príznaky približne týždeň, v prípade alergie trvajú dlhšie

Alergikom bude každý druhý človek, varuje WHO