ucitelka AJ a pobyt v angl.hovoriacej krajine

Príspevok v téme: ucitelka AJ a pobyt v angl.hovoriacej krajine
oxxana

studujem ucitelstvo anglickeho jazyka na VS a v podstate si myslim, ze by som chcela po skonceni skoly ucit, a dufam ze sa uplatnim, kedze anglictinarov potrebuju. problem je ze v zivote som nebola v anglicky hovoriacej krajine,a aj ked som chcela ist do anglicka (aj som to vybavovala ale nevzali ma) ale tak som sa toho strasne bala, pretoze som dost introvert, a mam problem byt s cudzimi ludmi alebo s nimi byvat, byt dlho bez najblizsej rodiny neviem ako by som zvladla, mala som problem byvat na vyske na internate, nie to este zeby som bola medzi cudzincami v zahranici.
isla by som tam jedine s priatelom na dlhsiu dobu, aspon na leto, na 2-3 mesiace, ale pre neho by to nebolo dobre, ma tu na sr dobru robotu, tak neviem co by tam siel robit, lebo aj tak mu AJ velmi nejde. namiesto toho urcite planujeme s priatelom ist tam hoci len tak na dovolenku, radsej by som sla do UK na taku poznavaciu ako niekde k moru.len ma napada co si myslite o tom, ze ako ucitelka AJ by som mala skusenosti s anglicky hovoriacimi krajinami len na zaklade nejakych kratkych dovoleniek?

a mozno vas napada ze preco chcem byt ucitelka ked sa bojim ludi, tak neviem mala som aj prax v skole a ucit pre mna problem nebol,aj som doucovala nejake deti a tiez to bolo ok, nemam problem vystupovat pred druhymi, ale inak som dost uzavrety clovek, neviem komunikovat s druhymi, a iba s par ludmi mam dobry vztah,a velmi dlho trva kym si ich vytvorim preto chcem ist do zahranicia len s tym priatelom, ak by som tam bola dlhsie sama tak neviem ako by som to zobrala.

xy:)

swistica, dost trapne zapodievat sa gramatickymi chybami (oops, chyba, oprav ma). inac mas pravdu, slovencinu som vedela vyborne (hm, pardon ovladala..), len ked som vytiahla paty do zahranicia, dost sa to zhorsilo, pretoze clovek po slovensky istu dobu ani necekne. ty si urcite stravila v zahranici x rokov a tvoja slovencina je rydzo rydza, ziadne pravopisne ani gramaticke chyby. gratulujem ti k tomu. okrem toho, bavime sa o anglickom jazyku, preto mi usla tvoja pointa s mojou slovencinou.. ??
nicmene (ano, puzivam aj cechizmy a vela a vobec ma to nesere), je dost velky rozdiel medzi tymi, co boli vonku a tymi, co neboli. nie vsetci ziaci su blbi (ano, dalsia chyba, hm, hm, asi som analfabet) a vela z nich si to vsimne. hrozne, co? neviem po slovensky. ak si vsak uz taka aktivna, najdi mi tu aspon jedneho jedinca, co pise cisto po slovensky. ak tu taky neni (pani ucitelka, hlasim dalsiu chybu), tak sa prestan chytat uplne bezvyznamnych veci :))

tekvicka_

ja sice som za to, aby mal vyucujuci aj pobyt v zahranici, urcite je to lepsie, ale!!! zaruka toho to urcite nie je. poznam jednu ucitelku, ktora pola v uk asi 2 roky a este nikdy nikoho anglicky nenaucila a zeby bola nejaky super native speaker tak to sa tiez neda povedat, ziadny original prizvuk a pod.
ono ucitel tiez nenauci vsetko, ma svoje na preberanie podla osnov. je velka miera aj na studentovi, aby sam cital, pozeral filmy v originale a pod a v jazykoch to plati v ovela vacsej miere ako pri doplnujucom studiu v inych predmetoch. ja ucim v jazykovke a vidim, ze studenti- dospeli sa vo velkom spoliehaju proste iba na tu jednu metodu. ale kazda je na nieco zamerana a treba to aj trochu kombinovat. a navyse sa mnohi nepripravuju a cakaju ze im to naskace do hlavy iba na hodine

oxxana

tak urcite tam jedneho dna chcem ist a urcite aj pojdem, ak sa bude dat aj na dlhsie. ale zas radsej by som sla niekde kde naozaj viem, ze tu anglictinu nejak pouzijem, pocula som aj co rozpravali spoluziacky, ktore tam pracovali aj 2 roky, ale kedze vzdy to bola skor manualna praca a casto sa skor stretavali so slovakmi ako s domacimi, tak vraveli, ze nemaju pocit, ze by sa v anglictine nejak zlepsili.
viem, ze to nie je to iste, ale tak ja som vzdy dost vela pozerala a aj stale pozeram filmy, serialy, pocuvam audioknihy iba v aj,nemam problem rozumiet hovorenemu jazyku alebo vela citam na nete,alebo knihy ci casopisy.takisto prispievam na anglicke fora,a aj tym som si vsimla ze som sa vela naucila. ale myslim ze ovela viac ako o zlepsovanie sa v rozpravani (hoci vzdy sa je co ucit a zlepsovat), mi ide o to aby som spoznala kulturu, mentalitu, take veci ktore clovek zisti az ked tam bude.
zaujimave ale ze aj v skole som sa uz viackrat stretla s tym, ze sa ma ucitelia alebo spoluziaci pytali, ze kde s kadial viem tak dobre aj, lebo ze mam dost prirodzenu anglictinu,ze tak plynule rozpravam,akoby som bola dlhsie niekde v zahranici.
btw, mali sme aj mnohych anglickych alebo americkych lektorov takze nie je to tak zeby som v zivote nezazila native speakera nazivo alebo ze som nikdy nerozpravala s niekym takym

anamarie

Mne sa raz stal taky trapas, ked moj ucitel anglictiny nerozumel jednej Americanke. Hanbila som sa aj zanho. Ja som voci ziadnemu ucitelovi anglictiny nemala nikdy respekt, od 15tich som chodievala studovat jazyk do Londyna, tak ako som mohla "uctievat" paka alebo packu, ktory/a v zivote nevytiahla paty zo Slovenska? Jazyk sa da naucit len v krajine, v ktorej nim hovoria. Podla mna by mali ucitela cudzieho jazyka povinne stravit kazdy rok nejaky cas studovanim jazyka v zahranici, aby vobec mohli ucit.

ariadna.99

Ak by si sa nedostala do anglicky hovoriacej krajiny, pozeraj aspon videa na youtube (z oblasti, ktore ta zaujimaju) od rodenych Americanov, Anglicanov, Kanadanov, Australcanov... alebo filmy ci serialy v anglictine. Mne to velmi pomohlo porozumiet hovorenej anglictine a teraz nemam problem pouzivat anglinu komunikativne a rozumiem aj "native speakerom" :)

jankaaaaaaaaa

najvacsi problem maju studenti hlavne s porozumenim hovoreneho slova v cudzom jazyku.. a asi preco? pretoze ucitel anglictiny so slovenskym prizvukom ich nikdy nenauci porouzmiet skutocnej anglictine. lebo akoze ten ucitel sa ten "prizvuk" ani sam nemal kde naucit ked nebol v zahranici medzi ludmi..

swistica

xy: sudiac podla tvojho pravopisu si urcite vedela viac ako tvoja slovencinarka :-)
oxxana: urcite chod do UK, minimalne cez leto nejaka brigada, optimalne vymenny pobyt na nejaku univerzitu

jankaaaaaaaaa

ked chces ist do toho anglicka, tak nemusis ist s priatelom, ked on nechce. neverim ze namas ziadnu kamaratku alebo pribuznu ktora by s tebou isla... ale anglicko je velmi draha krajina na nase pomery. treba pocitat ze na mesiac tam clovek potrebuje minimalne 1000e